​Ar JAV dolerio korekcija išsivystys į ilgesnio laikotarpio atšokimą?

Gegužė 09, 2016 12:45

Nors praeitos savaitės pradžioje stebėjome tolesnį JAV dolerio pigimą (EUR/USD siekė 1,16 zoną, USD/JPY buvo pakritusi beveik iki 105,5, o GBP/USD stiebėsi aukščiau nei 1,4760), nuo trečiadienio JAV valiuta buvo linkusi brangti. Dolerio kilimo nesustabdė ir prastesni nei tikėtasi didžiausios pasaulyje ekonomikos darbo rinkos duomenys – nors balandį nedarbo lygis išliko 5,0%, per mėnesį ne žemės ūkio sektoriuje sukurta 160 tūkst. naujų darbo vietų (laukta 203 tūkst.), vidutinis valandinis atlyginimas augo 0,3%, tačiau kovo mėn. duomenys buvo patikslinti iš 0,3% į 0,2% augimą. Kai kurie analitikai teigia, kad prastesni nei tikėtasi JAV darbo rinkos duomenys dar labiau sumažino tikimybę, jog palūkanų norma bus keliama birželį, antra vertus, ateities sandoriai jau anksčiau rodė menką pinigų politikos griežtinimo tikimybę šių metų vasaros pradžioje. Tai galėjo būti viena iš priežasčių, kodėl prastesni nei tikėtasi darbo rinkos duomenys nesąlygojo ženklesnio JAV dolerio pigimo; tokia dolerio reakcija į naujienas taip pat kelia diskusijas, ar populiariausios pasaulyje valiutos pigimas jau išsisėmė.

EUR/USD praeitos savaitės prekybą pabaigė pakritusi 0,39%. Iš euro zonos svarbesnių makroekonominių duomenų nesulaukėme. Kalbant apie JAV dolerį, be darbo rinkos duomenų atkreiptinas dėmesys ir į ISM pirkimų vadybininkų indeksų (PMI) rezultatus. Nors gamybos sektoriaus PMI indeksas smuko iki 50,8, ne gamybos sektoriaus pirkimų vadybininkų indekso rezultatai buvo geresni nei tikėtasi, 55,7, kas rodo, jog JAV ne gamybos sektoriaus augimo nuotaikos yra ganėtinai optimistiškos.

Iš Didžiosios Britanijos taip pat sulaukėme gamybos, statybos, paslaugų sektorių PMI indeksų duomenų. Visi minėti indeksai paskelbti prastesni nei tikėtasi, tuo tarpu gamybos sektoriaus indekso reikšmė smuko iki 49,2. Indekso reikšmė žemiau 50-ies reiškia neigiamas sektoriaus augimo prognozes. Tai buvo pirmasis gamybos sektoriaus PMI indekso smukimas žemiau minėtos ribos nuo 2013-ųjų, šių duomenų paskelbimas sutapo su Didžiosios Britanijos svaro apsivertimu tiek euro, tiek JAV dolerio atžvilgiu. GBP/USD per savaitę krito 1,25%.

Iš Japonijos ypatingų naujienų nesulaukėme, antradienis, trečiadienis ir ketvirtadienis buvo nedarbo dienos Azijos valstybėje. USD/JPY savaitės prekybą pabaigė pakilusi 0,71%.

Pastarosiomis dienomis šiek tiek daugiau diskutuojama, kaip D. Trump išrinkimas JAV prezidentu gali sąlygoti JAV dolerio judėjimą. Nors tai tėra analitikų samprotavimai, manoma, jog dolerio judėjimai gali būti paveikti dvejopai. Visų pirma, griežtesnė politika tarptautinių santykių (tarptautinės prekybos) atžvilgiu galėtų sąlygoti užsienio investuotojų atsitraukimą iš JAV, kas skatintų JAV dolerio pigimą. Prie JAV dolerio pigimo veiksnių gali prisidėti rizika, jog J. Yellen neliks FED vadovė nuo 2018-ųjų. Antra vertus, manoma, jog D. Trump gali labiau atlaisvinti fiskalinę politiką, kas turėtų suteikti papildomą stimulą ekonomikos augimui. Taigi, nėra vieningos nuomonės, kaip šio kandidato išrinkimas gali sąlygoti JAV dolerio judėjimus ateityje.

Šios savaitės prekybą pradedame naujienomis iš Japonijos, jog, esant staigiems jenos judėjimams ir neigiamam brangstančios valiutos poveikiui Japonijos tarptautinei prekybai, galima intervencija valiutų rinkoje, antra vertus, kaip ir kalbėta anksčiau, abejotina, ar Japonijos centrinis bankas imsis veiksmų iki mėnesio pabaigoje vyksiančio G7 suvažiavimo. Tokios kalbos apie galimas intervencijas valiutų rinkoje pastaruoju metu dažnos, kai Japonijos jena brango antroje balandžio pusėje. Tuo tarpu Graikijoje nuspręsta sugriežtinti pensijų sistemą bei padidinti pajamų mokestį, siekiant užsibrėžtų fiskalinių tikslų.

Iš makroekonominių naujienų, rytoj, antradienį, sulauksime Kinijos infliacijos duomenų, trečiadienį bus paskelbti Didžiosios Britanijos gamybos produkcijos duomenys, ketvirtadienį posėdžiaus šalies centrinis bankas, bus pristatyta Anglijos centrinio banko ketvirtinė infliacijos ataskaita, o tą pačią dieną 14:45 sulauksime M. Carney pasisakymo pagrindinėmis šalies ūkio augimo temomis. Penktadienį bus paskelbti patikslinti preliminarūs euro zonos I ketv. BVP augimo duomenys (primename, kad išankstiniai duomenys, paskelbti balandžio 29-ą, buvo ženkliai geresni nei tikėtasi), o penktadienį popiet sulauksime JAV mažmeninių pardavimų ir gamintojų kainų indekso duomenų. Pavakaryje bus paskelbti šalies preliminarūs vartotojų pasitikėjimo indekso duomenys.

Pagal Admiral Markets MetaTrader4 Supreme Edition 10:30 val. duomenis, 46,6% prekiautojų EUR/USD pora turi ilgąsias pozicijas šioje poroje, 46,0% prekiautojų USD/JPY pora turi ilgąsias pozicijas šioje poroje, 52,6% prekiautojų GBP/USD pora turi ilgąsias pozicijas šioje poroje. Tokie rinkos nuotaikos duomenys interpretuojami kaip prieštaringas indikatorius, tačiau, kadangi pozicionavimas visose porose artimas 50%, šiuo atveju pozicionavimo duomenys valiutų kursų judėjimo prognozių nepateikia. Pozicionavimo duomenų analizę reikia derinti su fundamentinėmis projekcijomis bei technine analize.

Šaltiniai: bloomberg.com, reuters.com, forexlive.com, Admiral Markets naujienų kalendorius, Admiral Markets MT4 Supreme Edition, fxstreet.com

Avatar-Admirals
Admirals Sprendimas „viskas viename“ – mokant, investuojant ir tvarkant savo pinigus

„Admirals“ – tai ne tik brokeris, bet ir finansų centras, siūlantis platų finansinių produktų ir paslaugų asortimentą. Mūsų dėka asmeninius finansus galite tvarkyti naudodamiesi „viskas viename“ sprendimu – investuojant, mokant ir tvarkant savo pinigus.