​Artėja pabaiga žemoms palūkanų normoms?

Liepa 03, 2017 13:34

Praeitą savaitę mirgėjo straipsniai apie pagrindinių centrinių bankų vadovų pasisakymus Europos centrinio banko forume Portugalijoje. Mat ECB vadovo M. Draghio teigiamas komentaras apie infliaciją sąlygojo pozicionavimą palūkanų normos kėlimui ateityje, kurį tik trumpam sustabdė kai kurių ECB darbuotojų komentarai, jog M. Draghi buvo suprastas klaidingai, Didžiosios Britanijos centrinio banko vadovas M. Carney taip pat užsiminė apie palūkanų normos kėlimą esant tam reikiamoms sąlygoms. Iš pagrindinių G10 valiutų per savaitę labiausiai brango Didžiosios Britanijos svaras sterlingų.

EUR/USD pora pramušė 1,14 pasipriešinimo lygį ir toliau stiebėsi iki naujų beveik vienerių metų aukštumų, taip visiškai kompensuodama Brexit referendumo ir JAV prezidento rinkimų sąlygotą kritimą. Rinkos dalyviai reikšmingai nesureagavo į pirmadienį paskelbtus geresnius nei tikėtasi Vokietijos verslo klimato IFO duomenis, kurie bylojo apie geriausiai vertinamas sąlygas verslui nuo 1991-ųjų. Reikšmingesnių judėjimų nesukėlė ir ketvirtadienį paskelbti geresni nei tikėtasi I ketv. JAV BVP augimo duomenys, rodę 1,4% didžiausios pasaulio ekonomikos augimą. Prekiautojų dėmesio nesulaukė ir penktadienį paskelbti geresni nei tikėtasi Vokietijos mažmeninių pardavimų duomenys (+0,5% gegužę) ir ne tokie prasti kaip laukta metinės euro zonos infliacijos duomenys, +1,3%. Kaip matoma, infliacijos augimo tempas gerokai atsilieka nuo 2% tikslo, todėl kai kurie analitikai skeptiškai vertina rinkos reakciją į optimistiškai sutiktą M. Draghio komentarą apie "defliacijos jėgas keičiančias refliacijos jėgas" pridurdami, jog ECB vadovas taip pat teigė, jog ekonomikos skatinimas yra reikalingas kol infliacijos tendencija taps tvari. Visgi EUR/USD pora praeitą savaitę pabaigė pakilusi 2,06% rinkos dalyviams tikintis kiek griežtesnio ECB tono ekonomikos skatinimo programos perspektyvų klausimu.

Rinkos dalyvius praeitą savaitę kiek nustebino pasikeitęs Didžiosios Britanijos centrinio banko vadovo tonas – kiek daugiau nei prieš dvi savaites M. Carney dar teigė, jog Didžiojoje Britanijoje palūkanų norma artimiausiu metu nebus keliama, visgi praeitą savaitę buvo užsiminta, jog centrinio banko vadovas seks tris pagrindinius kriterijus siekdamas įvertinti pinigų politikos griežtinimo būtinybę didinant palūkanų normas, tai: mažėjančio vartojimo kompensavimas kitomis ekonomikos dalimis kaip investicijos ir pan., atlyginimai ir darbo jėgos kaina, ekonomikos reakcija į Brexit. Šios naujienos, kartu su naujienomis apie BOE sprendimą padidinti kapitalo buferį, kas jau yra šiokia tokia ekonomikos augimo griežtinimo priemonė, sąlygojo svaro brangimą. Rinkos dalyviai nekreipė ženklaus dėmesio į penktadienį paskelbtus lūkesčius atitikusius I ketv. BVP augimo duomenis ir GBP/USD pora savaitės prekybą pabaigė pakilusi 2,41%.

Praeitą savaitę Japonijos jena buvo linkusi pigti, tačiau ženklios reakcijos į prastesnius nei tikėtasi darbo rinkos (nedarbo lygis kilo iki 3,1%) ir mažmeninių pardavimų duomenis nebuvo. Didesnio dėmesio sulaukė USD/JPY poros ištrūkimas iš 111,7-112 pasipriešinimo zonos. Antra pagal populiarumą valiutų pora savaitės prekybą pabaigė pakilusi 0,98%.

Šią savaitę, tikėtina, rinkos dalyviai toliau seks komentarus apie monetarinės politikos perspektyvas euro zonoje ir Didžiojoje Britanijoje. Savaitgalį Vokietijos Bundesbank vadovas J. Wiedmann patvirtino, jog Europos centriniame banke yra diskutuojama apie ekonomikos skatinimo programos perspektyvas, pirmadienį, penktadienį kalendoriuje numatytos M. Carney kalbos. Dėmesys į tarptautinės prekybos tematiką šią savaitę taip pat sugrįš, mat penktadienį prasidės G20 suvažiavimas, kurio metu bus diskutuojami tarptautinės prekybos klausimai.

Nors antradienį JAV nedarbo diena (Nepriklausomybės diena) ir tikėtina, kad pirmadienį JAV rinkose turėtų būti vangesnė prekyba, visgi ekonomikos kalendoriuje numatytos svarbios makroekonominės naujienos. Pirmadienį, antradienį, trečiadienį bus paskelbti Didžiosios Britanijos atitinkamai gamybos, statybos ir paslaugų sektorių pirkimų vadybininkų indeksų duomenys, penktadienį – gamybos produkcijos duomenys. Trečiadienį bus paskelbtas birželio 13-14-ą vykusio Federalinio atvirosios rinkos operacijų komiteto posėdžio protokolas, savaitei įpusėjus rinkos dalyviai lauks svarbiausių mėnesinių JAV darbo rinkos duomenų. Ketvirtadienį – ADP bendrovės skaičiuojamo ne žemės ūkio sektoriuje sukurtų darbo vietų skaičiaus, penktadienį – Darbo statistikos biuro skaičiuojamo nedarbo lygio, vidutinio valandinio atlyginimo ir ne žemės ūkio sektoriuje sukurtų darbo vietų skaičiaus duomenų (pastarieji laikomi svarbesniais už ADP bendrovės pateikiamus duomenis).

Pagal Admiral Markets MetaTrader4 Supreme Edition šiandienos 8:20 val. duomenis, 24% prekiautojų EUR/USD pora turi ilgąsias pozicijas šioje poroje, 39% prekiautojų USD/JPY pora turi ilgąsias pozicijas šioje poroje, 40% prekiautojų GBP/USD pora turi ilgąsias pozicijas šioje poroje. Tokie rinkos nuotaikos duomenys interpretuojami kaip prieštaringas indikatorius, todėl, remiantis jais, šią savaitę tikėtinas EUR/USD, USD/JPY ir GBP/USD porų brangimas. Pozicionavimo duomenų analizę reikia derinti su fundamentinėmis projekcijomis bei technine analize.

Šaltiniai: bloomberg.com, reuters.com, forexlive.com, Admiral Markets naujienų kalendorius, Admiral Markets MT4 Supreme Edition, fxstreet.com

Avatar-Admirals
Admirals Sprendimas „viskas viename“ – mokant, investuojant ir tvarkant savo pinigus

„Admirals“ – tai ne tik brokeris, bet ir finansų centras, siūlantis platų finansinių produktų ir paslaugų asortimentą. Mūsų dėka asmeninius finansus galite tvarkyti naudodamiesi „viskas viename“ sprendimu – investuojant, mokant ir tvarkant savo pinigus.