Centriniai bankai diktavo tendencijas valiutų rinkoje

Birželis 18, 2018 12:42

Praėjusi savaitė buvo kupina siurprizų. Ypač nustebino centriniai bankai bei JAV prezidentas Donaldas Trumpas, kuris paskelbė apie sprendimą dėl importo tarifų prekėms iš Kinijos. Penktadienį paviešintame pranešime, JAV per ateinančias tris savaites planuoja įgyvendinti 25% importo tarifą prekėms, kurių prekybos metinė vertė siekia 50 milijardų JAV dolerių. Kinija taip pat paskelbė atsakomąjį sprendimą apmokestinti produktus iš JAV, tarp kurių svarbiausias yra sojų pupelės, sudarančios ženklią dalį JAV žemės ūkio produkcijos. Nerimas dėl toliau augančios įtampos tarptautinės prekybos klausimu privertė investuotojus savaitės pabaigoje sumažinti JAV dolerio pozicijas.

JAV ekonominiai rodikliai išliko stiprūs. Tarp svarbiausių duomenų buvo šalies infliacija. Metinis kainų pokytis gegužės mėnesio duomenimis siekė 2.8% ir buvo sparčiausias augimas nuo pat 2012 metų. Mažmeniniai pardavimai taip pat viršijo rinkos dalyvių lūkesčius, kuomet mėnesio pokytis siekė 0.8% ir viršijo rinkos 0.4% prognozes. Naujų bedarbių paraiškų skaičius siekė 218 tūkstančių ir išliko pačiame žemiausiame lygyje per paskutinį dešimtmetį.

Tarp kitų svarbių naujienų iš didžiausios pasaulio ekonomikos buvo centrinio banko susirinkimas. Banko nariai vienbalsiai nusprendė didinti palūkanų norma 0.25% iki 2.0% lygio. Įdomu, kad banko nariai mato agresyvesnę politiką antroje 2018 metų pusėje. Anksčiau rinkoje tikėtasi, kad palūkanos bus keliamos iš viso 3 kartus per 2018 metus, tačiau po susirinkimo paskelbtoje banko prognozėje matyti, kad banko nariai mato dar 2 kėlimus šiemet, kas bendrą palūkanų augimą padidina iki 4 kartų. Agresyvesnis nei laukta banko tonas nustebino rinkos dalyvius ir brangino JAV dolerį.

Pagrindinė valiutų pora EUR/USD nepasižymėjo nuosekliu tendencingumu, bet vertės kintamumas buvo labai aukštas. Itin didelis vertės pokytis buvo matomas ketvirtadienį, kuomet Europos centrinio banko nariai paskelbė spaudos pranešimą. Jame buvo sakoma, kad kiekybinio skatinimo programa bus užbaigta iki šių metų galo, ko rinkos dalyviai tikėjosi, tačiau nariai taip pat sakė, kad palūkanos Senajame žemyne nebus didinamos bent iki 2019 metų vidurio, kas buvo žymiai konservatyvesnis tonas nei laukė investuotojai ir tai paskatino ženklų euro nuvertėjimą. Ekonominiai duomenys Europoje buvo įvairūs. Vokietijos verslo sentimento indeksas ZEW nukrito iki -16.1 punktų bei nuvylė investuotojų lūkesčius, o pramonės produkcija augo tik 1.7% ir taip pat atsiliko nuo prognozių. Tarp pozityvių duomenų buvo infliacija, kurios metinis pokytis siekė 1.9% bei prekybos balanso perteklius 16.7 milijardus eurų. EUR/USD savaitės prekybą baigė nukritusi -1.4%.

Svarbiausioje Azijos poroje USD/JPY nuotaikos buvo pozityvios ir poros vertė kilo virš 200-dienų slankiojo vidurkio. Savaitės pabaigoje vyko Japonijos centrinio banko susirinkimas, tačiau ryškesnių sprendimų jame nebuvo priimta. Bankas vis dar aktyviai supirkinėja šalies obligacijas ir vertybinius popierius. Japonijoje buvo skelbiama mažai ekonominių duomenų, tarp kurių svarbiausias buvo pramonės produkcija, kuri per mėnesį augo 0.5%. USD/JPY savaitės prekybą pabaigė pakilusi 1.0%.

Didžiosios Britanijos svaras taip pat buvo paveiktas stiprėjančio JAV dolerio tendencijos ir GBP/USD pora grįžo į žemiausią lygį nuo 2017 metų lapkričio. Ekonominiai duomenys Anglijoje buvo įvairūs. Pramonės produkcija per metus augo 1.4% ir atsiliko nuo 2.7% rinkos lūkesčių, o statybų apimtys krito -3.3% ir lėtėjimas buvo didesnis nei -1.8% kurių laukė investuotojai. Darbo rinkos duomenys buvo gan pozityvūs, nes bedarbių skaičius neženkliai mažėjo, o užmokestis augo 2.9% per metus. Infliacijos duomenys atitiko prognozes ir buvo 2.4%. Labiausiai pozityviai nustebino mažmeniniai pardavimai, kurių augimas siekė 3.9% per metus. GBP/USD prekybą užbaigė nukritusi -0.9%.

Ši savaitė prasidės tarptautinės prekybos duomenimis iš Japonijos, o vėliau spaudos pranešimus rengs Europos ir JAV centrinių bankų nariai. Antradienį bus laukiami JAV nekilnojamo turto rinkos duomenys. Trečiadienį kalbės Europos ir Japonijos centrinių bankų pareigūnai. Ketvirtadienį Anglijoje vyks balsavimas dėl palūkanų normos didinimo, tačiau pozityvaus sprendimo nesitikima. Penktadienį bus laukiami Japonijos infliacijos rodikliai bei preliminarūs pramonės vadybininkų pirkimo indeksai pagrindinėse ekonomikose.

Remiantis Admiral Markets rinkos nuotaikos duomenimis, EUR/USD poroje ilgąsias pozicijas turi 58% investuotojų (kilo +1 procentiniu punktu lyginant su praėjusios savaitės duomenimis). Pagrindinėje Azijos poroje USD/JPY 40% investuotojų turi ilgąsias pozicijas (-19 procentiniais punktais). GBP/USD poroje 69% dalyvių tikisi kilimo (+14 procentiniai punktai). Tokie rinkos duomenys interpretuojami, kaip prieštaringas indikatorius, todėl tikėtinas pigimas EUR/USD, bei GBP/USD porose, o USD/JPY brangimas. Pozicionavimo duomenų analizę reikia derinti su fundamentinėmis projekcijomis bei technine analize.

Šaltiniai: bloomberg.com, reuters.com, Admiral Markets MT4 Supreme Edition, investing.com

Avatar-Admirals
Admirals Sprendimas „viskas viename“ – mokant, investuojant ir tvarkant savo pinigus

„Admirals“ – tai ne tik brokeris, bet ir finansų centras, siūlantis platų finansinių produktų ir paslaugų asortimentą. Mūsų dėka asmeninius finansus galite tvarkyti naudodamiesi „viskas viename“ sprendimu – investuojant, mokant ir tvarkant savo pinigus.