​Centriniai bankai nusprendė laukti; Brexit ar Bremain?

Birželis 20, 2016 12:01

Kai praeita savaitė prasidėjo kalbomis dėl Brexit, trečiadienį pagrindinis rinkos dalyvių dėmesys krypo į įvykius JAV – Federalinis atvirosios rinkos operacijų komitetas (FOMC) pateikė šalies ekonomikos būklės įvertinimą, ūkio augimo prognozes kartu su prognozėmis dėl galimų palūkanų normos kėlimų ateityje. Tai buvo ilgai lauktas FOMC posėdis, iš kurio buvo tikėtasi atsakymo į klausimą, kiek kartų šiemet bus keliamos palūkanų normos didžiausioje pasaulio ekonomikoje – du, kaip prognozuota kovo mėnesio posėdžio metu, ar vieną, kas galbūt labiau atspindėtų prastėjančius darbo rinkos rodiklius ir ne taip greitai augančius infliacijos lūkesčius. FOMC narių atsakymas nebuvo vienareikšmis – nors taškinė diagrama (angl. dot plot) vis dar rodė dviejų palūkanų normos kėlimų prognozę, šeši (nebe vienas, kaip būta kovo posėdžio metu) FOMC nariai prognozavo vieną palūkanų normos kėlimą šiemet. Likę 11 narių pasisakė už du ar daugiau palūkanų normų kėlimus 2016-ais. 2017-ais ir 2018-ais tikimasi, kad bus trys palūkanų normos kėlimai (anksčiau tikėtasi, kad bus po keturis), ilguoju laikotarpiu palūkanų norma turėtų nusistovėti ties 3%, o ne 3.25%, kaip prognozuota anksčiau. Kiek suprastintos ūkio augimo prognozės, tuo tarpu šiemet infliacija turėtų augti kiek sparčiau. Į šias naujienas JAV doleris buvo linkęs reaguoti pigimu, tačiau vėliau rinkos dalyvių dėmesį iš JAV vėl „pagrobė" įvykiai Didžiojoje Britanijoje.

EUR/USD praeitą savaitę taip ir nesugebėjo pramušti 1,13 pasipriešinimo zonos (antra vertus, šiandien, pirmadienį, su Brexit apklausų pagalba pora prekiauja virš 1,13 pasipriešinimo ribos). Pora judėjo pagrinde reaguodama į Brexit apklausas, aukščiau minėtas naujienas iš JAV. Taip pat praeitą savaitę sulaukėme ir kitų naujienų iš už Atlanto – antradienį paskelbti mažmeninių pardavimų rodikliai buvo kiek geresni nei tikėtasi (0,5%, laukta 0,4% augimo per gegužę), tuo tarpu ketvirtadienį paskelbti infliacijos duomenys rodė, jog vartotojų krepšelio kaina per tą patį mėnesį kilo 0,2% (laukta 0,3% kilimo). Po ketvirtadienio „subangavimo" EUR/USD savaitės prekybą pabaigė pakilusi 0,22%.

Nors iš Didžiosios Britanijos praeitą savaitę sulaukėme svarbių naujienų, tokių kaip metinis infliacijos augimas (+0,3%), nedarbo lygis (5%) ir vidutinis valandinio atlyginimo augimas (+2%), svaras labiausiai reagavo į diskusijas dėl Brexit. Naujienos apie nužudytą pasilikimo ES kampanijos šalininkę J. Cox, manoma, prisidėjo prie svaro atšokimo, antra vertus, kai kurie analitikai diskutuoja, kad Didžiosios Britanijos valiutai padėjo atsikvėpti kelioms dienoms sustabdytos Brexit ir Bremain agitacijos. GBP/USD per savaitę pabrango 0,72%.

USD/JPY sudrebino jenos brangimas, sekęs ketvirtadienio rytą įvykusį Japonijos centrinio banko (BOJ) posėdį. BOJ nusprendus nesiimti papildomų ekonomikos skatinimo priemonių, USD/JPY smuko žemiau 104 kainos ribos, siekdama lygmenis, paskutinį kartą matytus 2014-ųjų rugsėjį. Nors centrinio banko vadovas H. Kuroda bandė nuraminti rinkos dalyvius teigdamas, jog ilgainiui infliacija šalyje pasieks centrinio banko išsikeltą tikslą, kai kurie analitikai visgi tikisi galimo sprendimo papildomai skatinti ekonomiką sekančio, liepos, mėnesio Japonijos centrinio banko posėdžio metu, pabrėždami, jog brangstanti jena kaip papildomas veiksnys neigiamai sąlygoja šalies ūkio atsigavimą. USD/JPY per savaitę krito 2,40%.

Šiandien, pirmadienį, pagrindinės valiutų poros toliau reaguoja į savaitgalio Brexit apklausas, rodančias, kad visgi yra daugiau pasisakančių už pasilikimą ES. Tikėtina, kad svaro judėjimai dar labiau aštrės referendumui įvykstant birželio 23-iąją. Galutinis referendumo rezultatas bus paskelbtas penktadienį anksti ryte.

Iš kitų svarbesnių naujienų, rytoj, antradienį, sulauksime Vokietijos ZEW ekonomikos lūkesčių indekso rezultatų, vėliau prasidės dvi dienas truksianti J. Yellen ataskaita JAV Senatui apie šalyje vykdomą monetarinę politiką. Nors ypatingų naujienų iš FED vadovės nesitikima, tikėtina, kad prekiautojai doleriu seks šios moters pasakymus pinigų politikos perspektyvų klausimu. Trečiadienį ECB finansų rinkai pasiūlys papildomą pinigų „injekciją" vykdoma LTRO programa, ketvirtadienį sulauksime minėtojo Brexit referendumo. Penktadienį bus paskelbti Vokietijos IFO verslo klimato duomenys, kiek vėliau sulauksime JAV ilgalaikio vartojimo prekių užsakymų rezultatų.

Pagal Admiral Markets MetaTrader4 Supreme Edition 8:45 val. duomenis, 29,1% prekiautojų EUR/USD pora turi ilgąsias pozicijas šioje poroje, 58,3% prekiautojų USD/JPY pora turi ilgąsias pozicijas šioje poroje, 54% prekiautojų GBP/USD pora turi ilgąsias pozicijas šioje poroje. Tokie rinkos nuotaikos duomenys interpretuojami kaip prieštaringas indikatorius, todėl, remiantis šiais duomenimis, šią savaitę tikėtinas EUR/USD poros brangimas ir USD/JPY poros pigimas. Pozicionavimo duomenų analizę reikia derinti su fundamentinėmis projekcijomis bei technine analize.

Šaltiniai: bloomberg.com, reuters.com, forexlive.com, Admiral Markets naujienų kalendorius, Admiral Markets MT4 Supreme Edition, fxstreet.com

Avatar-Admirals
Admirals Sprendimas „viskas viename“ – mokant, investuojant ir tvarkant savo pinigus

„Admirals“ – tai ne tik brokeris, bet ir finansų centras, siūlantis platų finansinių produktų ir paslaugų asortimentą. Mūsų dėka asmeninius finansus galite tvarkyti naudodamiesi „viskas viename“ sprendimu – investuojant, mokant ir tvarkant savo pinigus.