​Dolerio smukimas tęsėsi

Rugpjūtis 22, 2016 15:28

Praeitą savaitę valiutų rinka toliau reagavo į ne tokias malonias diskusijas apie JAV ekonomikos perspektyvas. Vasariškai prekybai besitęsiant, didžiausios pasaulio ekonomikos valiuta buvo linkusi tęsti rugpjūčio 9-ą prasidėjusį kritimą, kuris buvo dar labiau įaudrintas užpraeitą penktadienį paskelbtų prastesnių nei tikėtasi mažmeninių pardavimų duomenų ir praeitą savaitę vykusių diskusijų apie vieną iš JAV centrinio banko (Federalinės rezervų sistemos) išsikeltų monetarinės politikos tikslų. San Francisko FED prezidento J. Williams iškelta mintis apie siekiamo infliacijos tikslo padidinimą (iš 2% į 3%), kas reikštų dar lėtesnį bazinės palūkanų normos kėlimą, rinkos dalyvių buvo sutiktas kaip neigiamas veiksnys JAV dolerio kainai. Prie dolerio smukimo prisidėjo ir trečiadienį paskelbtas liepą vykusio Federalinio atvirosios rinkos operacijų komiteto posėdžio protokolas, kuriame neįžvelgta užuominų apie galimą palūkanų normos kėlimą rugsėjo mėnesį vyksiančio posėdžio metu. Abejojama, kad per porą mėnesių FOMC sulauks pakankamų makroekonominių indikatorių, kad būtų galima imtis palūkanų normos kėlimo jau rudenį. Antra vertus, savaitės antroje pusėje pasirodė kitų FOMC narių komentarai, jog yra sėkmingai artėjama prie išsikeltų infliacijos ir nedarbo lygio tikslų.

Kone kiekvieną dieną kilusi EUR/USD pora per savaitę pabrango 1,49%. Antra vertus, krypties pasipriešinimo linija, kurią galima brėžti per 2015-ųjų lapkričio, šių metų kovo ir gegužės žemumas liko nepramušta. Iš fundamentinės analizės pusės, pagrinde buvo reaguojama į naujienas iš JAV, kai ženklesnio kintamumo sulaukėme po JAV infliacijos duomenų (per mėnesį vartotojų kainų indeksas atitikdamas prognozes kilo 0,0%) ir minėto liepos mėnesio FOMC posėdžio protokolo paskelbimo.

USD/JPY buvo linkusi kristi, tačiau, skirtingai nei EUR/USD poroje, JAV doleris nustojo pigti ketvirtadienį nepadaręs naujos žemumos; tokį kainos judėjimą sekė penktadienio konsolidacija. Japonijoje praeitą savaitę paskelbti prastesni nei tikėtasi bendrojo vidaus produkto augimo duomenys (II ketv. augimas 0,0%), o šiandien, pirmadienį jena reaguoja į H. Kuroda savaitgalio komentarus, kad rugsėjį gali būti imtasi dar vieno palūkanų normos mažinimo. USD/JPY praeitos savaitės prekybą pabaigė 1,10% kritimu.

Prekyba Didžiosios Britanijos svaru sterlingų buvo kiek aktyvesnė. Be naujienų iš JAV, GBP/USD poros judėjimus sąlygojo ir antradienį paskelbti geresni nei tikėtasi Didžiosios Britanijos bendrojo vidaus produkto augimo duomenys, o ketvirtadienį svarą viršun stūmė geresni nei prognozuota mažmeninių pardavimų rodikliai. Trečiadienį svaras ženkliais judėjimais nepasižymėjo, mat geresnius nei prognozuota bedarbių paraiškų skaičiaus duomenis "kompensavo" prastesnis nei tikėtasi vidutinio valandinio atlyginimo indeksas. GBP/USD savaitės prekybą pabaigė pakilusi 1,37%.

Šiandien, pirmadienį, pagrindinės valiutų poros pradėjo prekybą reaguodamos į savaitgalio naujienas. Japonijos jena pinga atspindėdama rinkos dalyvių lūkesčius dėl galimų monetarinės politikos pokyčių rugsėjį – mat Japonijos centrinio banko vadovas H. Kuroda pranešė, jog palūkanų normos, esant reikalui, gali būti mažinamos dar labiau. Tuo tarpu S. Fisher sekmadienį pateikė ganėtinai teigiamą JAV ekonomikos įvertinimą kas sąlygojo diskusijas dėl griežtesnio FED komunikavimo palūkanų normos kėlimo klausimu tiek šią savaitę vyksiančio Jackson Hole simpoziumo metu, tiek per rugsėjį vyksiantį FOMC posėdį.

Iš kitų makroekonominių naujienų, antradienį sulauksime euro zonos paslaugų ir gamybos sektoriaus pirkimų vadybininkų indeksų duomenų, trečiadienį bus paskelbti Vokietijos IFO verslo klimato duomenys ir JAV ilgalaikio vartojimo prekių užsakymų duomenys. Penktadienį sulauksime Japonijos infliacijos duomenų, taip pat sužinosime, kiek procentų antrąjį ketvirtį augo Didžiosios Britanijos ir JAV ekonomikos (patikslintais duomenimis). Tą pačią dieną J. Yellen kalbės Jackson Hole simpoziumo metu, bus tikimasi užuominų apie pinigų politikos perspektyvas. Palūkanų normos ateities sandoriai rodo 12% palūkanų normos kėlimo tikimybę rugsėjo FOMC posėdžio metu ir 46,2% palūkanų normos kėlimo tikimybę gruodžio posėdžio metu.

Pagal Admiral Markets MetaTrader4 Supreme Edition 14:10 val. duomenis, 29,5% prekiautojų EUR/USD pora turi ilgąsias pozicijas šioje poroje, 76,4% prekiautojų USD/JPY pora turi ilgąsias pozicijas šioje poroje, 51,1% prekiautojų GBP/USD pora turi ilgąsias pozicijas šioje poroje. Tokie rinkos nuotaikos duomenys interpretuojami kaip prieštaringas indikatorius, todėl, remiantis šiais duomenimis, šią savaitę tikėtinas EUR/USD poros brangimas, USD/JPY poros pigimas. Pozicionavimo duomenų analizę reikia derinti su fundamentinėmis projekcijomis bei technine analize.

Šaltiniai: bloomberg.com, reuters.com, forexlive.com, Admiral Markets naujienų kalendorius, Admiral Markets MT4 Supreme Edition, fxstreet.com

Avatar-Admirals
Admirals Sprendimas „viskas viename“ – mokant, investuojant ir tvarkant savo pinigus

„Admirals“ – tai ne tik brokeris, bet ir finansų centras, siūlantis platų finansinių produktų ir paslaugų asortimentą. Mūsų dėka asmeninius finansus galite tvarkyti naudodamiesi „viskas viename“ sprendimu – investuojant, mokant ir tvarkant savo pinigus.