Euro zonos monetarinės politikos lūkesčių burbulas subliuško

Balandis 03, 2017 15:55

Praeitą pirmadienį EUR/USD siekė 2016-ųjų lapkričio kainų lygius. Prie abejonių D. Trumpo žadama fiskalinės politikos reforma prisidėjo spekuliacijos, jog Europos centrinis bankas gali pradėti didinti ECB laikomų depozitų palūkanų normą dar prieš kiekybinio skatinimo programos pabaigą. Antra vertus, paskesni ECB komentarai apie kiek „perdėtus" rinkos dalyvių lūkesčius ir ne toks optimistinis infliacijos augimo perspektyvų įvertinimas sąlygojo euro smukimą kitų pagrindinių valiutų atžvilgiu.

EUR/USD per savaitę krito 1,35%. Optimistinius euro zonos ekonomikos augimo lūkesčius kiek pritemdė ir makroekonominiai rodikliai. Nors Vokietijos IFO verslo klimato indeksas kartu su mažmeninių pardavimų duomenimis viršijo prognozes, ženkliai nuvylė infliacijos duomenys: preliminariais duomenimis metinis vartotojų krepšelio indeksas augo 1,5% (vietoj 1,8% prognozės), o metinis vartotojų krepšelio indeksas, apskaičiuojamas neįtraukiant energetikos produktų ir maisto kainų (angl. core CPI) teaugo 0,7%. Abu šie rodikliai gerokai atsilieka nuo išsikelto ECB infliacijos tikslo (arti, bet šiek tiek mažiau nei 2%), taip pat infliacijos augimo lūkesčius temdo ir lėtėjantis naftos kainų augimas. Iš JAV tuo tarpu sulaukėme geresnių nei tikėtasi vartotojų pasitikėjimo duomenų, teigiamai nustebino galutiniai IV ketv. BVP duomenys, rodę didžiausios pasaulio ekonomikos augimą 2,1%.

Kai EUR/USD krito kiekvieną praeitos savaitės dieną pradedant antradieniu, GBP/USD buvo linkusi svyruoti – pirmosios savaitės pusės kritimas kompensuotas ketvirtadienį ir penktadienį sekusio judėjimo. Didžiosios Britanijos valiuta buvo linkusi ženkliai pigti pranešus apie ilgai lauktą Lisabonos sutarties 50-ojo straipsnio aktyvavimą ir prasidėjus oficialių derybų pasitraukimo iš Europos Sąjungos procesui. Antra vertus, vėliau svaras atsigavo ir savaitės judėjimą pabaigė pakilusi 0,62%. Iš makroekonominių rodiklių pusės, paskelbti geresni nei tikėtasi Didžiosios Britanijos einamosios sąskaitos duomenys, lūkesčius atitikę BVP augimo duomenys. Pozicionavimas anksčiau ar vėliau galimai monetarinės politikos griežtinimo pradžiai tęsėsi.

USD/JPY savaitės prekybą pabaigė pakitusi neženkliai: +0,07%. Staigus kovo antroje pusėje vykęs kritimas sulaukė atokvėpio porai pasiekus 110,20 palaikymo zoną. Infliacija Japonijoje augo 0,3%, o tai vis dar toli nuo centrinio banko išsikelto tikslo. Prie neigiamų naujienų prisidėjo smunkantys namų ūkių išlaidų duomenys, rodantys namų ūkių išlaidų sumažėjimą 3,8% per metus.

Šiandien, pirmadienį, žiniasklaidoje toliau diskutuojama apie derybas dėl išstojimo iš ES pradėjusios Didžiosios Britanijos miglotą ekonomikos ateitį, tuo tarpu teigiamai vertinami anksti ryte paskelbti Japonijos Tankan pirkimų vadybininkų indeksų duomenys. Antra vertus, vargu ar šios naujienos paskatins aštresnes diskusijas apie Japonijos centrinio banko vykdomą skatinančią monetarinę politiką. Svaro bulius neigiamai nustebino prastesni nei tikėtasi gamybos sektoriaus pirkimų vadybininkų indekso duomenys, o analogiško rodiklio iš JAV bus laukiama 17 val.

Iš kitų makroekonominių naujienų, antradienį ir trečiadienį bus paskelbti atitinkamai statybos ir paslaugų sektorių Didžiosios Britanijos pirkimų vadybininkų indeksai. Trečiadienį rinkos dalyviai lauks mėnesinių JAV sukurtų darbo vietų skaičiaus ne žemės ūkio sektoriuje duomenų, pateikiamų ADP bendrovės, o vakare rinkos dalyviai seks Federalinio atvirosios rinkos operacijų komiteto narių komunikavimą monetarinės politikos perspektyvų klausimu – bus paskelbtas kovo viduryje vykusio FOMC narių posėdžio protokolas. Ketvirtadienį bus paskelbtas ECB posėdžio, vykusio kovo pradžioje protokolas, o penktadienį dėmesys bus kreipiamas į Didžiosios Britanijos gamybos produkcijos duomenis ir svarbiausias mėnesines naujienas – oficialius JAV darbo rinkos rodiklius: nežemės ūkio sektoriuje sukurtų darbo vietų skaičių, nedarbo lygį ir vidutinio valandinio atlyginimo pokytį.

Pagal Admiral Markets MetaTrader4 Supreme Edition 13:10 val. duomenis, 58% prekiautojų EUR/USD pora turi ilgąsias pozicijas šioje poroje, 66% prekiautojų USD/JPY pora turi ilgąsias pozicijas šioje poroje, 35% prekiautojų GBP/USD pora turi ilgąsias pozicijas šioje poroje. Tokie rinkos nuotaikos duomenys interpretuojami kaip prieštaringas indikatorius, todėl, remiantis jais, šią savaitę tikėtinas EUR/USD ir USD/JPY porų brangimas, GBP/USD poros pigimas. Pozicionavimo duomenų analizę reikia derinti su fundamentinėmis projekcijomis bei technine analize.

Šaltiniai: bloomberg.com, reuters.com, forexlive.com, Admiral Markets naujienų kalendorius, Admiral Markets MT4 Supreme Edition, fxstreet.com

Avatar-Admirals
Admirals Sprendimas „viskas viename“ – mokant, investuojant ir tvarkant savo pinigus

„Admirals“ – tai ne tik brokeris, bet ir finansų centras, siūlantis platų finansinių produktų ir paslaugų asortimentą. Mūsų dėka asmeninius finansus galite tvarkyti naudodamiesi „viskas viename“ sprendimu – investuojant, mokant ir tvarkant savo pinigus.