​Finansų rinkas nustebino britų sprendimas pasitraukti iš ES

Birželis 27, 2016 15:50

Ilgai lauktas birželio 23-iąją įvykęs Brexit referendumas nustebino daugelį rinkos dalyvių. Pradėjus skaičiuoti išankstinius referendumo rezultatus ir aiškėjant Brexit šalininkų persvarai, svaras, dar ankstyvą penktadienio rytą siekęs 1,5 USD/vnt. kainą, nučiuožė žemyn daugiau nei 11% dolerio atžvilgiu. Nors paties referendumo sprendimas nereiškia šalies pasitraukimo iš ES – mat apie tai galutinai turi nuspręsti Didžiosios Britanijos Parlamentas, tokiam įvykiui (referendumo sprendimo atmetimui) visgi suteikiama maža tikimybė diskutuojant, kad šalies piliečiai apsisprendė galutinai. Reaguojant į naujienas brango saugiosios valiutos, akcijų indeksai smuko žemyn, saugios valstybių obligacijos brango, kas sąlygojo šių instrumentų pajamingumo kritimą.

Nors griežtais ES politikų pasisakymais Didžiosios Britanijos išstojimo klausimu (kad išstojimo procedūros turėtų baigtis kuo greičiau) kartu norima parodyti, kad nebus „pasigailėta" bandančiųjų pasekti Didžiosios Britanijos pavyzdžiu, visgi spekuliuojama, kad panašius referendumus gali surengti ir Prancūzija, Italija bei kai kurios kitos ES priklausančios valstybės. Šios diskusijos, svarstymai apie ES ekonomikos ateitį, dolerio, kaip saugios valiutos brangimas, skatino eurą pigti kartu su svaru. Nors savaitės prekyba nesibaigė žemiausiame taške, EUR/USD per septynių dienų periodą nukrito 1,71%.

Japonijos jena buvo linkusi brangti kaip saugi valiuta. Nors penktadienio USD/JPY prekyba baigėsi 102 zonoje (-1,87% per savaitę), visgi buvo pasiektas 99 jenų už dolerį lygmuo. Nors kai kurie analitikai diskutuoja, jog 100 jenų už dolerį lygmuo yra ta riba, ties kuria Japonijos centrinis bankas gali įsikišti į valiutų rinką, visgi manoma, jog centrinio banko intervencijos penktadienį nebuvo. Antra vertus, tai neatmeta tikimybės, jog Japonijos centrinis bankas gali atsisakyti kištis į valiutų rinką esant tokiems staigiems judėjimams. Taip pat neatmetama ir ekonomikos stimuliavimo programos padidinimo tikimybė.

Kaip minėta, svaras sterlingų praeitą savaitę išsiskyrė ypatingais judėjimais. Siekdama 1985-ųjų kainas GBP/USD savaitės prekybą pabaigė nukritusi 5,09%. Didžiosios Britanijos valiuta ir šiandien, pirmadienį yra linkusi pigti žiniasklaidoje diskutuojant apie galimus Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš ES variantus. Svaro kritimą sąlygoja neaiškumai dėl šalies politinės ateities, pranešama apie galimą dar vieną Škotijos referendumą dėl pasitraukimo iš Didžiosios Britanijos, kyla klausimai dėl Londono, kaip vieno didžiausio finansų centrų pasaulyje, perspektyvų. Abejonės dėl Didžiosios Britanijos ateities investuotojų nuotaikas sąlygoja neigiamai, o tai skatina brangti saugius aktyvus. Tikėtina, jog šiek tiek aiškumo į rinkas įlies antradienį, trečiadienį vyksiantis ES viršūnių susitikimas. Tai bus vienas labiausiai laukiamų įvykių šią savaitę.

Nors tikėtina, kad ypatingo dėmesio makroekonominės naujienos šią savaitę nesulauks, visgi atkreiptinas dėmesys į antradienį skelbiamus JAV galutinius pirmojo ketvirčio BVP augimo duomenis. Tikimasi, jog 0,8% augimas bus patikslintas į 1,0%. Antra vertus, mažai tikėtina, kad šie duomenys gali sąlygoti spekuliacijas dėl palūkanų normos kėlimo šiemet, mat šiandien, pirmadienį, JAV ateities sandoriai neprognozuoja nė vieno palūkanų normos kėlimo 2016-aisiais.

Trečiadienį 16:30 sulauksime centrinių bankų vadovų pasisakymų esamos situacijos finansų rinkose klausimu. Tai gali ypatingai sąlygoti judėjimus valiutų rinkoje.

Ketvirtadienį 11:30 bus paskelbti Didžiosios Britanijos galutiniai I ketv. BVP augimo duomenys, 12 val. sulauksime euro zonos metinės infliacijos duomenų.

Penktadienį bus paskelbti infliacijos Japonijoje duomenys, kiek vėliau sulauksime Kinijos, ir Japonijos gamybos ir paslaugų sektorių pirkimų vadybininkų indeksų rezultatų. 11:30 bus analogiškas Didžiosios Britanijos gamybos sektoriaus lūkesčių indikatorius.

Pagal Admiral Markets MetaTrader4 Supreme Edition 11:40 val. duomenis, 37,4% prekiautojų EUR/USD pora turi ilgąsias pozicijas šioje poroje, 45,6% prekiautojų USD/JPY pora turi ilgąsias pozicijas šioje poroje, 50,6% prekiautojų GBP/USD pora turi ilgąsias pozicijas šioje poroje. Tokie rinkos nuotaikos duomenys interpretuojami kaip prieštaringas indikatorius, todėl, remiantis šiais duomenimis, šią savaitę tikėtinas EUR/USD poros brangimas. Pozicionavimo duomenų analizę reikia derinti su fundamentinėmis projekcijomis bei technine analize.

Šaltiniai: bloomberg.com, reuters.com, forexlive.com, Admiral Markets naujienų kalendorius, Admiral Markets MT4 Supreme Edition, fxstreet.com

Avatar-Admirals
Admirals Sprendimas „viskas viename“ – mokant, investuojant ir tvarkant savo pinigus

„Admirals“ – tai ne tik brokeris, bet ir finansų centras, siūlantis platų finansinių produktų ir paslaugų asortimentą. Mūsų dėka asmeninius finansus galite tvarkyti naudodamiesi „viskas viename“ sprendimu – investuojant, mokant ir tvarkant savo pinigus.