JAV dolerio kilimą pristabdė 14 mėnesių aukštumos

Rugpjūtis 20, 2018 15:47

Praėjusi savaitė JAV doleriui prasidėjo itin pozityviai ir valiutos indeksas trečiadienio prekybos sesijos metu jau buvo pakilęs 0.7% per trijų dienų periodą bei pasiekęs aukščiausią tašką per paskutinius 14 mėnesių. Tačiau šis lygis suformavo pakankamą pasipriešinimą, kad pasaulio rezervinė valiuta likusią savaitės dalį pasikoreguotų ir užbaigtų neženkliai pakitusi.

Tarp politinių naujienų vyravo vis labiau aštrėjanti valiutos krizė Turkijoje bei JAV prezidento derybos su Kinija dėl tarptautinės prekybos. Praėjusią savaitę buvo paskelbta, kad rugpjūčio pabaigoje įvyks Kinijos ir JAV ministrų pavaduotojų susitikimas Vašingtone, kuris pradės naują derybų etapą po 2 mėnesių pertraukos, o šalių prezidentai susitiks lapkričio mėnesį vyksiančio pasaulio viršūnių susitikimo metu ir tikimasi ten sutars galutines taikos sąlygas dėl įsibėgėjusio prekybos konflikto tarp dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų.

Ekonominiai duomenys JAV išliko labai geri. Investuotojai labiausiai laukė šalies mažmeninės prekybos rodiklių, kurie itin svarbūs augimui, nes vidaus vartojimas sudaro apie 70% šalies ekonomikos. Liepos mėnesį mažmeniniai pardavimai įskaitant kurą, maistą ir automobilių pardavimus buvo net 6.4% didesni nei prieš metus, kas sufleruoja, kad JAV ekonomikos spartus augimas laikosi ant šalies gyventojų pečių. Visos kategorijos rodė augimą, tačiau didžiausią užfiksavimo automobilių degalų kilimas, kuris siekė 22% per metus, pagrinde dėl augusio naftos kainos. Rinkos dalyviai tokius gerus duomenis interpretuoja kaip sumažėjusių mokesčių pasekmę. Naujų bedarbių paraiškų skaičius buvo 212 tūkstančių ir išliko žemiausiame lygyje per paskutinį dešimtmetį. Geri ekonominiai duomenys išskiria JAV iš visų kitų išsivysčiusių šalių ir tai tikėtina trauks investuotojus į įvairias šalies turto klases ir valiutą dėl didėjančios palūkanų normos ir augančio skirtumo su kitomis šalimis ilgesniame periode.

Pagrindinė valiutų pora EUR/USD atspindėjo JAV dolerio tendencijas, nes Senajame žemyne nebuvo skelbiama ryškių politinių ar ekonominių naujienų, kurios nustebintų rinkos dalyvius. Tarp ekonominių rodiklių svarbiausi buvo preliminarus Europos augimas, kuris siekė 2.2% per metus, ir faktiniai žemyno infliacijos rodikliai, kurie rodė 2.1% kainų didėjimą per metus. Taip pat buvo skelbiami pramonės produkcijos pokyčiai, kurie rodė 2.5% augimą. Tarp prastesnių duomenų buvo ZEW ekonomikos sentimento indeksas, kurio vertė išliko neigiama ties -11 punktų ir sufleravo apie Europos verslo rinkoje vyraujantį pesimizmą ateinančių 6 mėnesių laikotarpiui. EUR/USD savaitės prekybą baigė pakilusi 0.2%.

Svarbiausia Azijos pora USD/JPY nepasižymėjo dideliu kintamumu ir tęsė paskutines kelias savaites vyraujančią nuvertėjimo tendenciją. Ekonominių duomenų šalyje nebuvo daug, o jų rezultatai buvo įvairūs: pramonės produkcija traukėsi -1.8% per metus, tačiau rinkos lūkesčiai buvo pamatyti -2.1% kritimą ir investuotojai pernelyg neišsigando šio mažėjimo, o tarptautinės prekybos rodikliai sufleravo apie toliau sparčiai augantį importą, kurio metinis pokytis siekė 14.6%, ir atsiliekantį eksporto augimą, kuris kilo tik 3.9%. USD/JPY savaitės prekybą pabaigė nukritusi -0.3%.

Didžiosios Britanijos svaras surado bent jau trumpalaikį palaikymą ties 1.27 lygiu, kuomet investuotojai aktyviai pirko porą nuo pat trečiadienio sesijos pabaigos. Ekonominiai duomenys buvo geri ir bendrai atitiko rinkoje vyraujančias tendencijas. Šalies darbo užmokestis augo per metus 2.4%, o nedarbo lygis mažėjo iki 4.0%, kas sufleruoja apie gerą vidinį klimatą šalies ekonomikoje. Metinė infliacija siekė 2.5% bei atitiko rinkos lūkesčius. Mažmeniniai pardavimai šalyje augo 3.5% per metus ir viršijo 3.0% rinkos prognozes bei sufleravo apie atsigaunantį gyventojų norą vartoti, nes paskutinį ketvirtį augimas nuosekliai laikosi apie 3.0% riba. Svarbių naujienų dėl Brexit derybų nebuvo paskelbta. GBP/USD prekybą užbaigė nukritusi -0.2%.

Ši savaitė vėl prasidės ramiai ir svarbių naujienų pirmadienį nėra laukiama. Antradienį taip pat nesuplanuota svarbių pranešimų, tačiau prasidės naftą išgaunančių šalių OPEC susitikimas, kuris gali pateikti siurprizų. Trečiadienį JAV bus skelbiamos centrinio banko paskutinio susirinkimo minutės, kuriose investuotojai ieškos užuominų apie palūkanų normų kėlimo tempą likusį pusmetį. Ketvirtadienį investuotojai stebės preliminarius vadybininkų pirkimo indeksų rezultatus didžiausiose ekonomikose. Taip pat Europos centrinis bankas skelbs paskutinio susirinkimo minutes, O JAV prasidės Jackson Hole dviejų dienų simpoziumas į kurį susirenka svarbiausių pasaulio centrinių bankų vadovai. Penktadienį bus paskelbtas Vokietijos ekonomikos augimas bei JAV ilgalaikių prekių užsakymų skaičius.

Remiantis Admiral Markets rinkos nuotaikos duomenimis, EUR/USD poroje ilgąsias pozicijas turi 41% investuotojų (krito -31 procentiniais punktais lyginant su praėjusios savaitės duomenimis). Pagrindinėje Azijos poroje USD/JPY 48% investuotojų turi ilgąsias pozicijas (+2 procentiniai punktai). GBP/USD poroje 67% dalyvių tikisi kilimo (+14 procentiniai punktai). Tokie rinkos duomenys interpretuojami kaip prieštaringas indikatorius, todėl tikėtinas EUR/USD ir USD/JPY brangimas bei GBP/USD poros pigimas. Pozicionavimo duomenų analizę reikia derinti su fundamentinėmis projekcijomis bei technine analize.

Šaltiniai: bloomberg.com, reuters.com, Admiral Markets MT4 Supreme Edition, investing.com

Avatar-Admirals
Admirals Sprendimas „viskas viename“ – mokant, investuojant ir tvarkant savo pinigus

„Admirals“ – tai ne tik brokeris, bet ir finansų centras, siūlantis platų finansinių produktų ir paslaugų asortimentą. Mūsų dėka asmeninius finansus galite tvarkyti naudodamiesi „viskas viename“ sprendimu – investuojant, mokant ir tvarkant savo pinigus.