JAV dolerio nuvertėjimas stabilizavosi

Rugsėjis 03, 2018 17:02

Praėjusi savaitė pagrindinių valiutų segmente buvo ganėtinai rami – nebuvo skelbiama svarbių ekonominių naujienų, o politikai nepateikė siurprizų. JAV dolerio nuvertėjimo tendencija stabilizavosi ir pasaulio rezervinė valiuta surado trumpalaikį palaikymą. Tikėtina, kad tolimesnę tendenciją nulems šią savaitę skelbiami svarbiausi mėnesio duomenys iš pagrindinių pasaulio ekonomikų ir tai paveiks bendrą rizikos apetitą tarp investuotojų.

Tarp politinių naujienų daugiausiai dėmesio vėl sulaukė JAV prezidentas. Donaldas Trumpas ir toliau išlaikė agresyvų toną su pagrindinėmis prekybos partnerėmis – Europos sąjungai pasiūlius automobilių prekybą be muitų, JAV prezidentas atmetė pasiūlymą ir sakė, kad to per maža, o Kinijos klausimu rinkoje ir toliau aktyviai spekuliuojama, kad tarifų mastas ateinančiais mėnesiais tik augs ir JAV prezidentas nesiruošia mažinti spaudimo kol nėra pasiekta reikšmingų rezultatų, ypač kuomet aukštumose esantys ekonominiai rodikliai ir akcijų rinkų rezultatai suteikia erdvės šiems politiniams manevrams.

Ekonominiai duomenys JAV buvo stiprūs. Šalies vartotojų pasitikėjimo indeksas pakilo iki 133.4 punktų bei pasiekė aukščiausią tašką ne tik šiame verslo cikle, bet ir nuo pat 2000 metų. Tai sufleruoja apie itin gerą sentimentą tarp šalies gyventojų, kurie sudaro didžiąją dalį ekonomikos, ir indikuoja apie geras perspektyvas JAV ekonomikai augti toliau. Tarp kitų svarbių rodiklių buvo nekilnojamo turto duomenys – parduotų namų, kurių sandoriai dar nėra užbaigti iki galo, skaičius mažėjo jau 7 mėnesį iš eilės vertinant metinį pokytį. Šie duomenys palaiko ir kitus nekilnojamo turto indeksus, kurie rodo bendrą kainų ir aktyvumo lėtėjimą šiame segmente. Rinkos analitikai mano, kad pagrindiniai faktoriai lemiantys šią tendenciją yra aukštos namų kainos ir sumažėjęs įperkamumas bei augančios paskolų palūkanos, dėl šalies centrinio banko keliamos normos. Tikimasi, kad perkamumas rinkoje negerės ir nekilnojamo turto segmente bus toliau jaučiamas mažesnis aktyvumas. Naujų bedarbių paraiškų skaičius buvo 213 tūkstančių ir išliko žemiausiame lygyje per paskutinį dešimtmetį.

Pagrindinė valiutų pora EUR/USD atspindėjo JAV dolerio tendencijas ir nesugebėjo įveikti 1.175 pasipriešinimo lygio. Senajame žemyne svarbių politinių naujienų nebuvo ir investuotojai daugiausiai dėmesio skyrė ekonominiams indikatoriams. Vokietijos verslo sentimento indeksas Ifo užfiksavo kilimą iki 103.8 punktų ir tai buvo pirmasis teigiamas pokytis per paskutinį pusmetį. Tuo tarpu Vokietijos darbo rinkoje ženklių pokyčių užfiksuota nebuvo ir nedarbo lygis liko 5.2%. Europos mastu daugiausiai dėmesio sulaukė preliminarus metinis kainų augimas, kuris išliko 2.0% lygyje. EUR/USD savaitės prekybą baigė nukritusi -0.2%.

Svarbiausia Azijos pora USD/JPY savaitės viduryje užfiksavo trumpalaikį šuolį aukštyn, tačiau vėliau nuvertėjo ir užbaigė savaitę neženkliai nukritusi. Paskutinių kelių mėnesių tendencija šioje poroje išsilaiko neigiama – jena brangsta ekonominiams duomenims Japonijoje viršijant rinkos lūkesčius. Praėjusią savaitė buvo skelbiami mažmeninių pardavimų duomenys, kurie rodė 1.2% metinį augimą, o Tokijo regiono metinė infliacija kilo iki 1.2% ir sufleravo apie atsigaunantį kainų augimą šalyje. USD/JPY savaitės prekybą pabaigė nukritusi -0.2%.

Didžiosios Britanijos svaras jau trečią savaitę iš eilės rodė pozityvias nuotaikas kuomet atsispyrė nuo 1.27 palaikymo lygio. Ekonominių rodiklių šalyje nebuvo skelbiama ir investuotojai dėmesingai stebėjo naujienas susijusias su Brexit derybomis. Didžiausią kilimą pora užfiksavo trečiadienį, kuomet pasirodė informacija, kad Europos sąjunga yra pasirengusi pateikti Didžiajai Britanijai susitarimą itin geromis sąlygomis. Tokios antraštės pakako, kad pora užfiksuotų 150 punktų kilimą per vieną prekybos sesiją. Nepaisant rinkos optimizmo, susitarimas dar nėra pasiektas ir investuotojai laukia tolimesnės diskusijų eigos. GBP/USD prekybą užbaigė pakilusi 0.9%.

Ši savaitė bus įtempta ir bus skelbiama daug svarbių ekonominių rodiklių. Anksti pirmadienį investuotojai stebės Kinijos pramonės vadybininkų pirkimo indeksą Caixin, o vėliau indekso duomenis Europoje ir Didžiojoje Britanijoje. Pirmadienis nedarbo diena JAV, tad popietės prekyba tikėtina bus ramesnė. Antradienį rinkos dalyvių dėmesį sutelks JAV pramonės sentimento indeksas ISM bei PMI. Trečiadienį Europoje bus skelbiami mažmeninės prekybos duomenys. Ketvirtadienį bus skelbiami Vokietijos ir JAV pramonės duomenys. Penktadienį svarbiausios naujienos pasieks iš JAV, kur bus skelbiamas naujų darbo vietų skaičius. Dažniausiai šie darbo rinkos rodikliai turi ženklią įtaką rinkos kintamumui.

Remiantis Admiral Markets rinkos nuotaikos duomenimis, EUR/USD poroje ilgąsias pozicijas turi 37% investuotojų (krito -1 procentiniu punktu lyginant su praėjusios savaitės duomenimis). Pagrindinėje Azijos poroje USD/JPY 50% investuotojų turi ilgąsias pozicijas (+21 procentiniais punktais). GBP/USD poroje 61% dalyvių tikisi kilimo (-7 procentiniai punktai). Tokie rinkos duomenys interpretuojami kaip prieštaringas indikatorius, todėl tikėtinas EUR/USD brangimas, GBP/USD poros pigimas, o USD/JPY sentimentas šiuo metu subalansuotas. Pozicionavimo duomenų analizę reikia derinti su fundamentinėmis projekcijomis bei technine analize.

Šaltiniai: bloomberg.com, reuters.com, Admiral Markets MT4 Supreme Edition, investing.com

Avatar-Admirals
Admirals Sprendimas „viskas viename“ – mokant, investuojant ir tvarkant savo pinigus

„Admirals“ – tai ne tik brokeris, bet ir finansų centras, siūlantis platų finansinių produktų ir paslaugų asortimentą. Mūsų dėka asmeninius finansus galite tvarkyti naudodamiesi „viskas viename“ sprendimu – investuojant, mokant ir tvarkant savo pinigus.