JAV doleris brango centriniam bankui išlaikant griežtą toną

Spalis 22, 2018 11:14

Praėjusi savaitė buvo kupina įvykių ir finansų rinkos išlaikė didelį kintamumą. Valiutų segmente JAV doleris brango, ši tendencija ypač sustiprėjo, kuomet buvo paviešintos šalies centrinio banko rugsėjo mėnesio susirinkimo minutės. Jose buvo daug diskutuota kaip sparčiai turi būti keliamos palūkanos ir daugelis narių sutiko, kad bent trumpam laikui jos turi būti aukštesnės nei neutralus lygis, kas laikinai suvaržytų ir sulėtintų ekonomikos augimą. Tokia narių pozicija suteikė griežtą perspektyvą ateities monetarinei politikai, todėl investuotojai skubėjo pirkti JAV dolerį. Taip pat įdomu, kad nariai ilgalaikį neutralų palūkanų lygį mato ties 3.0% riba, kuomet dabar palūkanos yra 2.0-2.25% rėžyje.

Ekonominiai duomenys JAV išliko stiprūs. Mažmeniniai pardavimai rugsėjo mėnesio duomenimis augo 4.7% per metus. Didžioji dauguma segmentų užfiksavo didėjimą, išskyrus degalines, sveikatos ir priežiūros bei restoranų ir barų sritis. Rinkos dalyviai aktyviai stebi restoranų finansinius rodiklius, nes jie dažnai būna vieni pirmųjų, kurie patiria sumažėjusį gyventojų išlaidavimą, ir siunčia signalus investuotojams apie galimas ekonomines bėdas. Taip pat buvo paskelbti pramonės rodikliai, kurie rugsėjo mėnesį rodė 5.1% augimą per metus ir tai buvo sparčiausias tempas nuo pat 2010 metų gruodžio. Naujų statybos leidimų skaičius nukrito iki 1.24 milijonus ir buvo žemiausiame taške per paskutinius 12 mėnesių. Naujų bedarbių paraiškų skaičius siekė 210 tūkstančių ir išliko ciklo žemumose.

Pagrindinė valiutų pora EUR/USD atspindėjo JAV dolerio tendencijas ir nuvertėjo. Europos politinėje scenoje ir toliau karaliavo naujienos apie Italiją. Žemyno centrinio banko nariai išreiškė susirūpinimą Italijos fiskaline politika, kuri galimai prisidės prie skolos lygio augimo, bei nerimavo dėl augančių šalies obligacijų palūkanų, kurios gali dar labiau pakilti, kuomet centrinis bankas nustos supirkinėti skolos vertybinius popierius šių metų pabaigoje. Taip pat įdomu, kad kredito reitingų agentūra Moody's sumažina Italijos reitingą iki Baa3 su neutralia perspektyva, kuris yra paskutinis investicinio lygio laiptelis. Sprendimas buvo argumentuotas tuo, jog Italijos išlaidos didės greičiau nei prognozuota bei planuotos reformos yra atidedamos arba pernelyg lėtai įgyvendinamos. Tarp ekonominių duomenų investuotojai stebėjo ZEW indeksą, kuris Europos mastu nukrito iki -19.4 punktų, kas sufleruoja apie pesimistiškus rinkos dalyvių lūkesčius ateinantiems 6 mėnesiams. Rugsėjį metinė infliacija siekė 2.1% bei atitiko rinkos lūkesčius. EUR/USD savaitės prekybą baigė nukritusi -0.4%.

Svarbiausia Azijos pora USD/JPY pastarąją savaitę konsolidavosi apie 112 punktų lygį. Šalies centrinio banko vadovas spaudos konferencijoje minėjo, kad kuomet bankas nuspręs mažinti skatinimo programą, pirmieji požymiai bus matyti 10 metų obligacijų pajamingumo kreivėje. Šiuo metu bankas ją kontroliuoja ir laiko aplink 0.1% lygį. Kuomet bus nuspręsta laipsniškai mažinti programos apimtis, Japonijos obligacijų pajamingumas ims augti. Tarp ekonominių duomenų buvo pramonės produkcija, kuri per metus didėjo 0.2%, bei infliacija, kuri siekė 1.2%. Bendrai ekonominiai duomenys atitiko rinkos lūkesčius ir USD/JPY savaitės prekybą pabaigė pakilusi 0.3%.

Didžiosios Britanijos svaras pasidavė JAV dolerio brangimui. Investuotojai aktyviai laukė naujienų dėl Brexit situacijos, tačiau ženklių pokyčių nebuvo paskelbta. Penktadienį žiniasklaidoje pasirodė žinutė, kad Anglijos premjerė yra linkusi sušvelninti poziciją dėl pasienio su Airija, kuris iki šiol buvo viena pagrindinių kliūčių, kad surasti bendrą sprendimą Brexit klausimu. Tai paskatino svaro brangimą, tačiau rinkos dalyviai neskuba ženkliai didinti pozicijų ir itin laukia galutinio sprendimo. Tarp ekonominių duomenų buvo 3.1% per metus darbo užmokesčio didėjimas, 2.4% infliacija bei 3.0% mažmeninių pardavimų augimas. GBP/USD prekybą užbaigė nukritusi -0.7%.

Ši savaitė prasidės labai ramiai ir pirmadienį bei antradienį nesuplanuota svarbių ekonominių rodiklių. Trečiadienį investuotojai lauks preliminarių pramonės sektoriaus vadybininkų pirkimo indeksų rezultatų pagrindinėse ekonomikose ir bus skelbiami JAV nekilnojamo turto rinkos duomenys. Ketvirtadienį dėmesys nukryps į Europą, kur bus skelbiamas centrinio banko sprendimas dėl palūkanų, tačiau svarbiau bus spaudos konferencija, kurioje investuotojai ieškos užuominų apie monetarinės politikos pokyčius. Penktadienis taip pat turėtų būti ramus.

Remiantis Admiral Markets rinkos nuotaikos duomenimis, EUR/USD poroje ilgąsias pozicijas turi 51% investuotojų (kilo 1 procentiniu punktu lyginant su praėjusios savaitės duomenimis). Pagrindinėje Azijos poroje USD/JPY 43% investuotojų turi ilgąsias pozicijas (+3 procentiniai punktai). GBP/USD poroje 61% dalyvių tikisi kilimo (+6 procentiniai punktai). Tokie rinkos duomenys interpretuojami kaip prieštaringas indikatorius, todėl tikėtinas USD/JPY brangimas, ir GBP/USD bei EUR/USD porų pigimas. Pozicionavimo duomenų analizę reikia derinti su fundamentinėmis projekcijomis bei technine analize.

Šaltiniai: bloomberg.com, reuters.com, Admiral Markets MT4 Supreme Edition, investing.com

Avatar-Admirals
Admirals Sprendimas „viskas viename“ – mokant, investuojant ir tvarkant savo pinigus

„Admirals“ – tai ne tik brokeris, bet ir finansų centras, siūlantis platų finansinių produktų ir paslaugų asortimentą. Mūsų dėka asmeninius finansus galite tvarkyti naudodamiesi „viskas viename“ sprendimu – investuojant, mokant ir tvarkant savo pinigus.