JAV doleris brango ekonominiams duomenims nuvylus lūkesčius

Rugpjūtis 06, 2018 13:06

Praėjusią savaitę investuotojai buvo atsargūs ir laipsniškai mažino rizikingas pozicijas. Tokias nuotaikas paskatino lūkesčius nuvylę ekonominiai duomenys pagrindinėse ekonomikose bei prisidėjo JAV prezidentas, kuris ir toliau išlaikė agresyvią derybų liniją su Kinija bei žadėjo padidinti importo tarifus nuo 10% iki 25%, jeigu Kinijos prekybos politika nesikeis ir bus išlaikomas didelis prekybos balanso deficitas tarp šalių.

Ekonominiai rodikliai JAV ir toliau buvo solidūs, nors ir neženkliai nuvylė rinkos lūkesčius. Birželio mėnesį šalyje buvo sukurta 157 tūkstančiai naujų darbo vietų, tačiau rezultatas nepasiekė 193 tūkstančių rinkos dalyvių prognozės. Nepaisant to, darbo užmokestis augo 2.7% per metus ir atitiko rinkos lūkesčius. Rezultatai sufleruoja apie stiprią darbo rinką, kurioje ir toliau didėja užimtumas ir tai skatina nuosaikų darbuotojų atlyginimų augimą. Taip pat daug dėmesio sulaukė pramonės sektoriaus vadybininkų pirkimo indeksas ISM, kurio vertė nukrito iki 58.1 punktų nuo 60.2 praėjusį mėnesį. Nors indeksas ir mažėjo, tačiau ir toliau signalizuoja apie sparčią šalies ekonomikos plėtrą.

Taip pat savaitė viduryje buvo skelbiamas JAV centrinio banko sprendimas dėl palūkanų normų. Nariai nusprendė jų nedidinti, tačiau banko vadovas spaudos konferencijoje minėjo, kad ir toliau mato stiprią šalies ekonominę plėtrą bei išsilaikančią infliaciją, kas didino investuotojų lūkesčius pamatyti jau trečią palūkanų normos didinimą rugsėjo mėnesį. Agresyvus banko narių tonas dėl palūkanų, geri ekonominiai duomenys, paskatino investuotojus didinti JAV dolerio pozicijas bei atsisakyti rizikingesnių šalių valiutų.

Pagrindinė valiutų pora EUR/USD neatlaikė JAV dolerio spaudimo ir nuvertėjo didžiąją savaitės dalį. Ekonominiai duomenys buvo įvairūs: nors bendras visos Europos pramonės vadybininkų pirkimo indeksas išliko stabilus ties 55.1 punktais, tačiau didžiausios žemyno ekonomikos Vokietijos krito nuo 57.3 iki 56.9 punktų. Tarp gerų naujienų buvo Vokietijos mažmeninės prekybos augimas, kuris siekė 3.0% per metus viršydamas 1.5% rinkos prognozes. Tarp kitų svarbių duomenų buvo preliminari Europos infliacija, kuri siekė 2.1%, bei Senojo žemyno augimas, kuris lėtėjo iki 2.1% per metus. EUR/USD savaitės prekybą baigė nukritusi -0.8%.

Svarbiausia Azijos pora USD/JPY išsiskyrė iš bendrų rinkos tendencijų ir savaitės pradžioje ženkliai pabrangusi vėliau laipsniškai nuvertėjo. Rinkos dalyviai turėjo nemažai vilčių iš Japonijos centrinio banko išgirsti apie skatinimo programos pasikeitimus, tačiau banko nariai užtikrino, kad jos apimtys ir toliau išsilaikys didelės ir esminiai pasikeitimai nėra planuojami kol nebus pasiektas infliacijos tikslas. Įdomu, kad šios skatinimo programos dalis yra šalies akcijų indeksų pirkimas ir centrinio banko tikslas yra nupirkti vertybinių popierių už 55 milijardus JAV dolerių per metus. Pavasario pabaigoje, Japonijos centrinis bankas jau buvo įsigijęs 3.8% visos šalies akcijų rinkos ir jo įtaka rinkoje auga toliau. Japonijoje ekonominiai duomenys buvo įvairūs: mažmeninės prekybos augimas siekė 1.8%, o pramonės vadybininkų pirkimo indeksas neženkliai krito iki 52.3 punktų bei indikavo apie tolimesnę nuosaikią plėtrą. USD/JPY savaitės prekybą pabaigė pakilusi 0.2%.

Didžiosios Britanijos svaras ir toliau nuvertėjo prieš JAV dolerį. Nors ketvirtadienį Anglijos centrinis bankas paskelbė, kad vienbalsiai nusprendė didinti palūkanų normą iki 0.75%, tačiau tai neprivertė investuotojų pakeisti neigiamos nuomonės apie šią porą. Ekonominių duomenų šalyje buvo nedaug ir investuotojai labiausiai stebėjo pramonės vadybininkų pirkimo indeksą, kuris buvo 54.0 punktai ir neženkliai krito nuo 54.3 praėjusį mėnesį. Naujienų Brexit derybų klausimu nebuvo. Rinkoje tvyro nerimas, kad rugpjūčio pradžioje deryboms vėl tapus aktyvioms, Anglijai neužteks laiko užbaigti jų per 10 savaičių bei suspėti prieš termino pabaigą spalio mėnesį ir derybos galimai žlugs. GBP/USD prekybą užbaigė nukritusi -0.8%.

Ši savaitė prasidės ganėtinai ramiai ir pirmadienį nebus skelbiama svarbių ekonominių duomenų. Antradienį investuotojai stebės Vokietijos tarptautinės prekybos rezultatus, o trečiadienį Kinijos importo ir eksporto rodiklius. Ketvirtadienį bus laukiami Kinijos infliacijos duomenys, o penktadienį rinkos dalyviai lauks preliminaraus Japonijos ir Anglijos ekonomikos augimo tempo bei JAV infliacijos duomenų.

Remiantis Admiral Markets rinkos nuotaikos duomenimis, EUR/USD poroje ilgąsias pozicijas turi 79% investuotojų (kilo +20 procentiniais punktais lyginant su praėjusios savaitės duomenimis). Pagrindinėje Azijos poroje USD/JPY 60% investuotojų turi ilgąsias pozicijas (+5 procentiniai punktai). GBP/USD poroje 82% dalyvių tikisi kilimo (+11 procentiniai punktai). Tokie rinkos duomenys interpretuojami kaip prieštaringas indikatorius, todėl tikėtinas EUR/USD, GBP/USD bei USD/JPY pigimas. Pozicionavimo duomenų analizę reikia derinti su fundamentinėmis projekcijomis bei technine analize.

Šaltiniai: bloomberg.com, reuters.com, Admiral Markets MT4 Supreme Edition, investing.com

Avatar-Admirals
Admirals Sprendimas „viskas viename“ – mokant, investuojant ir tvarkant savo pinigus

„Admirals“ – tai ne tik brokeris, bet ir finansų centras, siūlantis platų finansinių produktų ir paslaugų asortimentą. Mūsų dėka asmeninius finansus galite tvarkyti naudodamiesi „viskas viename“ sprendimu – investuojant, mokant ir tvarkant savo pinigus.