JAV doleris pigo prezidentui kritikuojant centrinį banką

Spalis 15, 2018 11:02

Praėjusią savaitę finansų rinkos pasižymėjo itin dideliu kintamumu, tačiau valiutų segmentas buvo kiek nuosaikesnis. JAV doleris nuvertėjo, ypač po šalies prezidento Donaldo Trumpo pasisakymų apie išsiskiriančius jo ir centrinio banko požiūrius, kuris ypač paaštrėjo akcijų rinkoms ženkliau pasikoregavus. Nors banko vadovo Jerome Powell atleidimas sunkiai įmanomas, bet prezidentas viešai kritikuoja banko monetarinės politikos griežtinimą ir sako, kad esamas tempas yra per greitas. Rinkoje dalyviai spekuliuoja ar prezidento komentarai paveiks centrinio banko nepriklausomybę ir dėl to banko nariai imsis švelninti toną dėl ateities palūkanų normos didinimo. Lėtesnis nei laukta palūkanų didėjimas tikėtina sumažintų investuotojų paklausą pasaulio rezervinei valiutai, nors paskutiniai duomenimis lūkesčiai pamatyti jau ketvirtąjį palūkanų didinimą gruodžio mėnesį išlieka aukšti su 77% tikimybe.

Ekonominiai duomenys JAV išliko geri ir pozityvūs. Rugsėjo mėnesio bendros infliacijos rodiklis siekė 2.3% per metus ir nepasiekė rinkos lūkesčių. Tai jau antras iš eilės mėnesis, kuomet bendra infliacija nepasiekia rinkos prognozių. Nepaisant to, eliminavus energijos resursų, kuro ir maisto kainų pokyčius, metinis kainų augimas išlieka 2.2% ir yra nuoseklus praėjusio pusmečio tendencijoms ir rinkos lūkesčiams. Kol kas rinkoje sentimentas dėl infliacijos išlieka pozityvūs ir investuotojai to nevertina kaip rizikos sulėtinti palūkanų normos didinimą. Turbūt svarbiausias kintamasis, kuris leis išlaikyti teigiamą kainų spaudimą aukštyn yra darbo rinkos kaštų augimas. JAV darbo rinka yra labai arti pilno užimtumo, ką sufleruoja visi susiję rodikliai. Naujų bedarbių paraiškų skaičius siekė 214 tūkstančių ir išliko ciklo žemumose, kas sufleruoja apie mažą darbuotojų kaitą ir neženklius atleidimus.

Pagrindinė valiutų pora EUR/USD brango, nors pokytis nebuvo ženklus. Naujienos iš Italijos neigiamai nepaveikė poros, kur šalies valdžia planuoja jau pirmadienį patvirtinti biudžetą su 2.4% deficitu nuo BVP. Europos sąjungos pareigūnai bei investuotojai šį planą vertina gana pesimistiškai, ką gerai parodo Italijos 10 metų obligacijų pajamingumas, kuris per pastarąjį mėnesį pakilo nuo 2.8% iki 3.6%, kas yra labai ženklus pokytis skolos rinkos masteliais. Senojo žemyno ekonominiai duomenys buvo ganėtinai pozityvūs ir atitiko arba viršijo rinkos lūkesčius. Europos pramonės produkcija augo 0.9% per metus, o Vokietijos prekybos perviršis buvo 18.6 milijardai eurų, daugiau nei 16.4 milijardai prognozė, o kainų augimas didžiausioje ekonomikoje siekė 2.3%. EUR/USD savaitės prekybą baigė pakilusi 0.3%.

Svarbiausia Azijos pora USD/JPY pasidavė JAV dolerio silpnėjimo tendencijai ir gan ženkliai nuvertėjo. Kritimą savaitės pabaigoje pristabdė 112 palaikymo lygis, tačiau ženklesnių konsolidacijos požymių pora dar nerodė. Svarbių ekonominių naujienų praėjusią savaitę šalyje nebuvo skelbiama, tačiau rinkos dalyviai atkreipia dėmesį į Japonijos 10 metų obligacijų pajamingumą, kuris nuo rugpjūčio pradžios nuosekliai didėja ir dabar yra pasiekęs 0.15%. Nors pajamingumas itin mažas, tačiau svarbi tendencija, ypač kuomet šalies centrinis bankas sako, kad palaikys pajamingumą pririštą ties 0.1% lygiu. Investuotojai spekuliuoja ar tai švelnėjanti banko politika ar mažėjantis likvidumas pasaulio rinkose, tačiau sutaria, kad net ir Japonija prisideda prie globalios palūkanų didėjimo tendencijos. USD/JPY savaitės prekybą pabaigė nukritusi -1.3%.

Didžiosios Britanijos svaras atspindėjo bendras JAV dolerio tendencijas, kuomet investuotojai kantriai laukė pokyčių ir naujienų dėl Brexit derybų finalo. Labai tikėtina, kad sprendimo dieną bus labai didelis poros kintamumas, todėl investuotojams svarbu įsivertinti prisiimamą riziką. Nors konkrečios laiko ribos pasiekti susitarimą nėra, tačiau daugiausiai vilčių dedama į spalio 17-18 dieną vyksiantį Europos sąjungos narių suvažiavimą, nes jeigu tuomet nepasiekiamas susitarimas, lieka labai mažai laiko Europos ir Anglijos parlamentuose jį patvirtinti. Tarp ekonominių duomenų buvo statybų sektoriaus 0.3% metinis augimas bei pramonės sektoriaus, kuris siekė 1.3%. GBP/USD prekybą užbaigė pakilęs 0.3%.

Ši savaitė prasidės mažmeninės prekybos duomenimis iš JAV. Antradienį bus skelbiama Kinijos infliacija, vėliau Anglijos darbo rinkos rodikliai ir Europos bei Vokietijos ZEW ekonomikos indeksas. Trečiadienis prasidės duomenimis iš Anglijos ir Europos, kur sužinosime metinės infliacijos rodiklius, vėliau bus skelbiamos JAV centrinio banko susirinkimo minutės, kuriose investuotojai ieškos užuominų apie tolimesnę monetarinę politiką. Ketvirtadienį bus laukiami Anglijos mažmeninės prekybos duomenys, o penktadienį bus skelbiami svarbūs Kinijos ekonomikos plėtros rodikliai, kurie gali turėti ženklios įtakos šalies ir pasaulio finansų rinkų sentimentui, nes investuotojai daug dėmesio skiria Kinijos tendencijoms ir situacijai šalyje.

Remiantis Admiral Markets rinkos nuotaikos duomenimis, EUR/USD poroje ilgąsias pozicijas turi 50% investuotojų (kilo 1 procentiniu punktu lyginant su praėjusios savaitės duomenimis). Pagrindinėje Azijos poroje USD/JPY 40% investuotojų turi ilgąsias pozicijas (+11 procentinių punktų). GBP/USD poroje 55% dalyvių tikisi kilimo (+10 procentinių punktų). Tokie rinkos duomenys interpretuojami kaip prieštaringas indikatorius, todėl tikėtinas USD/JPY brangimas, GBP/USD pigimas, o EUR/USD poroje sentimentas išlieka subalansuotas. Pozicionavimo duomenų analizę reikia derinti su fundamentinėmis projekcijomis bei technine analize.

Šaltiniai: bloomberg.com, reuters.com, Admiral Markets MT4 Supreme Edition, investing.com

Avatar-Admirals
Admirals Sprendimas „viskas viename“ – mokant, investuojant ir tvarkant savo pinigus

„Admirals“ – tai ne tik brokeris, bet ir finansų centras, siūlantis platų finansinių produktų ir paslaugų asortimentą. Mūsų dėka asmeninius finansus galite tvarkyti naudodamiesi „viskas viename“ sprendimu – investuojant, mokant ir tvarkant savo pinigus.