JAV doleris tęsė korekciją

Rugsėjis 24, 2018 11:24

Praėjusią savaitę neigiamas sentimentas JAV dolerio rinkoje išsilaikė ir pasaulio rezervinė valiuta nuvertėjo iki žemiausio lygio per 3 mėnesius. Šalies prezidentas išlaikė tvirtą poziciją tarptautinės prekybos klausimais ir savaitės pradžioje pranešė, kad bus įgyvendinti 10% muito tarifai prekėms iš Kinijos, kurių metinė prekybos apimtis siekia 200 milijardų JAV dolerių. Nauji mokesčiai įsigalios jau rugsėjo 24 dieną, o nuo 2019 metų sausio 1 importo tarifas automatiškai didės iki 25%. Įdomu, kad šios naujienos nesumažino investuotojų rizikos apetito ir rinkos dalyviai toliau rinkosi rizikingesnes valiutas bei didino akcijų kainas.

Ekonominiai duomenys JAV išliko geri. Preliminarus pramonės vadybininkų pirkimo indeksas buvo 55.6 punktai ir išliko stabilus lyginant su praėjusiu mėnesiu. Ataskaitoje minima, kad prie gerų rezultatų itin prisidėjo kainų komponentas, kuris ir toliau indikuoja apie spartėsiančią infliaciją ateinančiais mėnesiais. Naujų bedarbių paraiškų skaičius buvo 204 tūkstančiai ir sumažėjo iki rekordiškai žemo lygio. Šis rodiklis pastaruosius kelis mėnesius nuosekliai krenta ir sufleruoja apie itin stiprią darbą rinką bei tikėtiną darbo užmokesčio augimo spartėjimą. Tuo tarpu nekilnojamo turto rinkos rodikliai rodo augimo lėtėjimą – statybos leidimų skaičius rugpjūčio mėnesio duomenimis siekė 1.23 milijonus per metus. Tai jau 6 mėnesis kuomet statybos leidimų apimtys krenta nuo balandį pasiekto 1.38 milijonų lygio, kuris buvo aukščiausias taškas šiame verslo cikle. Daugelis rinkos analitikų mini blogėjantį nekilnojamo turto įperkamumą – turto kainos auga greičiau nei darbo užmokestis, o didėjančios palūkanos didina paskolos įmoką, kas bendrai vis labiau riboja gyventojus nuo norimo turto įsigijimo ir mažina aktyvumą šiame segmente.

Pagrindinė valiutų pora EUR/USD brango, tačiau šią tendenciją daugiausiai lėmė JAV dolerio silpnumas nei euro stiprėjimas, nes Senajame žemyne buvo skelbiama nedaug ekonominių rodiklių, o ir jų rezultatai tik atitiko arba nuvylė lūkesčius. Tarp ekonominių duomenų buvo žemyno metinė infliacija, kuri rugpjūčio mėnesį išliko stabili ir siekė 2.0%, bei preliminarus pramonės vadybininkų pirkimo indeksas nukrito iki 53.3 punktų nuo 54.6 praėjusį mėnesį. Investuotojams svarbu išlikti atidiems, nes dabar vykstantis euro brangimas nėra paremtas gerais regiono ekonominiais duomenimis ir jeigu jie toliau nuvils investuotojų lūkesčius tikėtinas poros pigimas. EUR/USD savaitės prekybą baigė pakilusi 1.1%.

Svarbiausia Azijos pora USD/JPY brango ir savaitės pabaigoje buvo pakilusi netoli aukščiausio taško šiais metais. Savaitės pradžioje vyko Japonijos centrinio banko susirinkimas, tačiau nariai, kaip ir tikėtasi, nusprendė nekeisti palūkanų normų ir skatinimo programos apimčių. Taip pat nariai nepateikė jokių užuominų apie galimus politikos pokyčius artimiausiu metu. Tarp ekonominių duomenų buvo skelbiama metinė infliacija, kuri siekė 1.3%, preliminarus pramonės vadybininkų pirkimo indeksas, kuris išliko stabilus ir siekė 52.9 punktus. USD/JPY savaitės prekybą pabaigė pakilusi 0.5%.

Didžiosios Britanijos svaras pasižymėjo kintamumu. Nuosekliai kilęs visos savaitės metu, penktadienį svaras prarado visą savaitės prieaugį. Tam daugiausiai įtakos turėjo Anglijos ministrės pirmininkės komentaras, kad Brexit derybos yra pasiekusios aklavietę, nes šalys neranda susitarimo pasienio klausimu ir kaip bus vykdoma prekyba po išstojimo iš Europos sąjungos. Ši naujiena itin paveikė rinkos dalyvių optimistiškus lūkesčius, todėl investuotojai skubėjo uždaryti ilgąsias pozicijas. Ekonominiai duomenys buvo geri: metinė infliacija buvo 2.7%, mažmeniniai pardavimai augo 3.3% per metus, abu viršijo rinkos lūkesčius. GBP/USD prekybą užbaigė pakilęs 0.1%.

Kaip ir visuomet, paskutinę mėnesio savaitę būna suplanuota nedaug svarbių ekonominių duomenų. Pirmadienį svarbių duomenų nebus skelbiama, o Kinijoje ir Japonijoje bus laisvadieniai. Antradienį daugiausiai dėmesio sulauks JAV vartotojų pasitikėjimo indeksas. Trečiadienį bus skelbiami JAV naujų namų pardavimo rezultatai bei šalies centrinio banko sprendimas dėl palūkanų normų. Rinkos lūkesčiai pamatyti dar vieną kėlimą siekia 100% ir investuotojai neabejoja tolimesniu monetarinės politikos griežtinimu. Ketvirtadienį investuotojai stebės ilgalaikių prekių užsakymų augimą JAV, o penktadienį bus laukiama Anglijos ekonomikos augimo rezultatų ir Europos rugsėjo mėnesio infliacijos duomenų.

Remiantis Admiral Markets rinkos nuotaikos duomenimis, EUR/USD poroje ilgąsias pozicijas turi 45% investuotojų (krito -11 procentinių punktų lyginant su praėjusios savaitės duomenimis). Pagrindinėje Azijos poroje USD/JPY 37% investuotojų turi ilgąsias pozicijas (+8 procentiniai punktai). GBP/USD poroje 60% dalyvių tikisi kilimo (+12 procentinių punktų). Tokie rinkos duomenys interpretuojami kaip prieštaringas indikatorius, todėl tikėtinas EUR/USD ir USD/JPY porų brangimas ir GBP/USD pigimas. Pozicionavimo duomenų analizę reikia derinti su fundamentinėmis projekcijomis bei technine analize.

Šaltiniai: bloomberg.com, reuters.com, Admiral Markets MT4 Supreme Edition, investing.com

Avatar-Admirals
Admirals Sprendimas „viskas viename“ – mokant, investuojant ir tvarkant savo pinigus

„Admirals“ – tai ne tik brokeris, bet ir finansų centras, siūlantis platų finansinių produktų ir paslaugų asortimentą. Mūsų dėka asmeninius finansus galite tvarkyti naudodamiesi „viskas viename“ sprendimu – investuojant, mokant ir tvarkant savo pinigus.