Nuotaikas rinkoje nustatinėjo politinės rizikos

Kovas 05, 2018 09:28

Praėjusi savaitė finansų rinkosi buvo įdomi ir nenuspėjama. Daugiausiai investuotojų dėmesio pritraukė politinės naujienos, kurios pasipylė iš visų svarbiausių ekonomikų ir jų centrinių bankų. Dauguma jų buvo netikėtos, todėl nežinomybė rinkoje augo ir investuotojai pirko saugius aktyvus, kaip JAV doleris ir šalies obligacijos.

Savaitės pirmoje pusėje viešai pasisakė JAV centrinio banko vadovas Jerome Powell. Jis daug kalbėjo apie geras šalies ekonomikos vystymosi tendencijas ir užsiminė apie spartesnį monetarinės politikos griežtinimą, todėl rinkos dalyvių lūkesčiai dėl 4 palūkanų normų kėlimų šiais metais išaugo. Spartesnis palūkanų didėjimas mažins gyventojų ir verslų disponuojamas pajamas ir tai tikėtina turės neigiamą įtaką vidaus vartojimui ir verslo aktyvumui, todėl po J. Powell spaudos konferencijos rinkos buvo linkusios nuvertėti.

Ekonominiai duomenys JAV buvo geri. Aktualus pramonės sektoriaus vadybininkų pirkimo indeksas buvo 60.8 punktai ir ženkliai viršijo 58.7 rinkos lūkesčius. Kaip ir praėjusį mėnesį, didžiausią teigiamą pokytį užfiksavo kainų komponentas ir pašoko iki 74.2 punktų bei sufleravo apie augantį kainų spaudimą galutiniams produktams ir bendram kainų lygiui šalyje ateinančiais mėnesiais. Naujų bedarbių paraiškų skaičius buvo 210 tūkstančiai ir pasiekė naujas ciklo žemumas. Tuo tarpu ilgalaikių prekių užsakymų skaičius praėjusį mėnesį neženkliai traukėsi: nevertinant transporto priemonių, pagrinde lėktuvų užsakymų, jų kiekis mažėjo -0.3%.

Pagrindinė valiutų pora EUR/USD savaitės prekybą pradėjo su neigiamomis nuotaikomis ir buvo nukritusi patikrinti palaikymo lygio ties 1.22. Daugiausiai tam įtakos turėjo JAV dolerio tendencijos po centrinio banko vadovo kalbos ir augantis neužtikrintumas Europos politinėje arenoje. Praėjusį savaitgalį įvyko Italijos parlamento rinkimai bei paaiškėjo Vokietijos balsavimo rezultatai. Vokietijoje Socialdemokratai nusprendė sudaryti koaliciją su A. Merkel, todėl rinkose tikimasi jos ketvirtos kadencijos. Tuo tarpu Italijos rinkimuose preliminariais duomenimis pirmavo populistinės partijos, tačiau vien jos daugumos nesuformuos. Senajame žemyne ekonominiai rezultatai išliko geri. Puikius rezultatus parodė vadybininkų pirkimo indeksas, kurio vertė labai neženkliai kilo iki 58.6 punktų. Tai pat daug dėmesio susilaukė ir gandai dėl centrinio banko planų atidėti kiekybinio skatinimo programos mažinimą iki vasaros. Šią savaitę vyksiančio susitikimo metu paaiškės daugiau detalių. EUR/USD savaitės prekybą baigė pakilusi +0.2%.

Svarbiausia Azijos pora USD/JPY savaitės pradžioje brango, tačiau po Japonijos centrinio banko vadovo Haruhiko Kuroda komentarų apie mintis mažinti kiekybinio skatinimo programą šalyje jena ėmė ženkliai brangti ir pasiekė 105.5 lygį. H. Kuroda kalbėjo, kad banko nariai tikisi pamatyti šalies infliaciją 2% lygmenyje jau 2019 metais, todėl reikia pradėti galvoti apie skatinimo programos mažinimą. Tai buvo vienas pačių pirmųjų jo komentarų apie konkretesnį monetarinės politikos pasikeitimo laiką. Ekonominiai duomenys Japonijoje buvo įvairūs: mažmeninė prekyba augo 1.6% per metus ir nuvylė 2.6% rinkos lūkesčius, verslo investicijos augo 4.3% ir viršijo 3.1% prognozes, o Tokijo metinės infliacijos rodiklis neženkliai kilo iki 1.4% ir leidžia tikėtis, kad kainų augimas pasklis po visą šalį ateinančiu laikotarpiu. USD/JPY savaitės prekybą pabaigė nukritusi -1.1%.

Didžiosios Britanijos svaras taip pat pasidavė JAV dolerio stiprėjimo sentimentui ir pora pigo. Šalyje buvo skelbiama nedaug ekonominių naujienų ir rinkos dalyviai stebėjo ministrės pirmininkės Teresos May spaudos konferenciją apie pasitraukimą iš Europos sąjungos. Deja, jos kalba neįkvėpė rinkos dalyviams pasitikėjimo apie šviesią derybų ateitį. GBP/USD prekybą užbaigė nukritusi -1.2%.

Ši savaitė prasidės nuo paslaugų sektoriaus vadybininkų pirkimo indeksų rezultatų svarbiausiose ekonomikose pirmadienio prekybos sesijos metu. Antradienį ženklesnių duomenų nebus skelbiama, bet kalbės JAV centrinio banko narys, kas gali sukelti didesnį kintamumą rinkoje. Trečiadienį bus skelbiami ADP darbo rinkos duomenų prognozė. Ketvirtadienį sužinosime Kinijos tarptautinės prekybos duomenis lauksime Europos centrinio banko spaudos konferencijos. Penktadienį bus paskelbti Didžiosios Britanijos pramonės rezultatai ir JAV darbo rinkos duomenys.

Remiantis Admiral Markets rinkos nuotaikos duomenimis, EUR/USD poroje ilgąsias pozicijas turi 37% investuotojų (krito -16 procentinių punktų lyginant su praėjusios savaitės duomenimis). Pagrindinėje Azijos poroje USD/JPY 65% investuotojų turi ilgąsias pozicijas (-4 procentiniai punktai). GBP/USD poroje 58% dalyvių tikisi kilimo (+15 procentinių punktų). Tokie rinkos duomenys interpretuojami, kaip prieštaringas indikatorius, todėl tikėtinas brangimas EUR/USD bei pigimas GBP/USD ir USD/JPY porose. Pozicionavimo duomenų analizę reikia derinti su fundamentinėmis projekcijomis bei technine analize.

Šaltiniai: bloomberg.com, reuters.com, Admiral Markets MT4 Supreme Edition, investing.com

Avatar-Admirals
Admirals Sprendimas „viskas viename“ – mokant, investuojant ir tvarkant savo pinigus

„Admirals“ – tai ne tik brokeris, bet ir finansų centras, siūlantis platų finansinių produktų ir paslaugų asortimentą. Mūsų dėka asmeninius finansus galite tvarkyti naudodamiesi „viskas viename“ sprendimu – investuojant, mokant ir tvarkant savo pinigus.