Po centrinio banko komentarų JAV doleris brango

Lapkritis 12, 2018 10:38

Praėjusi savaitė buvo kupina svarbių naujienų iš politikos ir ekonomikos sričių. Antradienį JAV vyko rinkimai į abu Kongreso rūmus, kurie atnešė pergalę demokratams Atstovų rūmuose, o respublikonams Senate. Kadangi prieš šiuos rinkimus, respublikonai turėjo daugumą abejuose rūmuose, todėl patvirtinti naujus Donaldo Trumpo įstatymų pasiūlymus buvo lengviau. Demokratams atgavus Atstovų rūmų kontrolę ir įstatymo priėmimo galioms pasiskirsčius tarp partijų, rinkos dalyviai tikisi sudėtingesnio ir ilgesnio proceso priimant naujus prezidento teisės aktų pasiūlymus, kurie iki šiol buvo naudingi JAV ekonomikos augimui ir JAV doleriui. Paskelbus rezultatus, kad demokratai perima Atstovų rūmus, ankstų trečiadienio rytą JAV doleris nuvertėjo, tačiau korekcija ilgai neužsitęsė ir pasaulio rezervinė valiuta savaitę užbaigė pakilusi iki 18 mėnesių aukštumų.

Taip pat vyko JAV centrinio banko narių susirinkimas, kurio metu buvo nuspręsta nekeisti palūkanų normų. Rinkos dalyviai aktyviai sekė spaudos pranešimą, kuriame nariai sakė, kad šalies ekonomika ir darbo rinka yra stipri, todėl gruodžio mėnesio palūkanų didinimas išlieka labai tikėtinas. Agresyvus banko narių tonas monetarinės politikos aspektu paskatino JAV dolerio brangimą savaitės pabaigoje.

Ekonominiai duomenys JAV buvo geri. Paslaugų sektoriaus vadybininkų indeksas ISM buvo 60.3 punktai ir sumažėjo nuo 61.6 praėjusį mėnesį. Dažniausiai paslaugų sektoriaus nuotaikos atsilieka nuo pramonės, todėl spartesnio indekso mažėjimo galima laukti ateinančiais mėnesiais. Taip pat rinkos dalyviai stebėjo Redbook indeksą, kuris palygina šalies mažmeninės prekybos apimtis tose pačiose parduotuvėse. Indeksas kilo 6.1% per metus ir sufleravo apie pozityvų sentimentą tarp vartotojų. Taip pat įdomu, kad augančių palūkanų tendencija yra akivaizdžiai pastebima nekilnojamo turto rinkoje, kur 30 metų paskolų palūkanų indeksas pasiekė 5.15% lygį, aukščiausią tašką nuo pat 2009 metų. Palūkanos yra pakilusios nuo 3.6% žemumų 2016 metų vasarą ir yra vienas pagrindinių faktorių lemiančių nekilnojamo turto sektoriaus augimo ir aktyvumo lėtėjimą.

Pagrindinė valiutų pora EUR/USD pasižymėjo prastomis nuotaikomis, nes naujienos iš Europos nedžiugino. Italijos valdžia nesiruošia pasiduoti Europos politikams priimant šalies biudžetą, kas palaikė įtampą ir nerimą tarp investuotojų dėl sąjungos tvarumo. Senojo žemyno ekonominiai duomenys taip pat nesuteikė optimizmo. Europos mažmeninės prekybos apimtys augo 0.8% per metus ir tai buvo lėčiausias tempas šiais metais, o Vokietijos tarptautinės prekybos perviršis siekė 17.6 milijardus eurų bei atsiliko nuo 18.0 milijardų rinkos lūkesčių. EUR/USD savaitės prekybą baigė nukritusi -0.5%.

Svarbiausia Azijos pora USD/JPY taip pat rodė palankias tendencijas JAV doleriui. Šalies ekonominiai duomenys nuvylė rinkos lūkesčius: namų ūkių išlaidos mažėjo -1.6% per metus, o pramonės užsakymų skaičius mažėjo -7.0% per metus, kas yra kintantis rodiklis, todėl nereikėtų šio vieno kritimo labai pabrėžti, tačiau jo dydis sufleruoja apie galimą ekonomikos lėtėjimo sentimentą. USD/JPY savaitės prekybą pabaigė pakilusi 0.5%.

Didžiosios Britanijos svaras pasižymėjo kintamumu ir savaitės pradžioje augo, o nuo ketvirtadienio nuvertėjo ir užbaigė prekybą nepakitęs. Rinkoje vyrauja kalbos, kad šalys aktyviai ieško susitarimo dėl Brexit situacijos, ir tikimasi, kad sprendimas bus paskelbtas ateinančiomis savaitėmis. Politinė rizika išlieka itin didelė ir gali nustebinti nepasiruošusius investuotojus, todėl labai svarbu laikyti subalansuotos rizikos pozicijas, kol rinkoje vyrauja nežinomybė. Tarp ekonominių naujienų buvo šalies ekonomikos augimas, siekęs 1.5% per metus, o pramonės apimtys per metus liko nepakitusios. GBP/USD savaitės prekybą užbaigė nepakitusi.

Ši savaitė prasidės ramiai ir pirmadienį nesuplanuota svarbių ekonominių duomenų skelbimo. Antradienį investuotojai stebės Vokietijos ir Europos ZEW indekso rezultatus bei Anglijos darbo rinkos duomenis. Trečiadienį bus laukiama daug naujienų iš Azijos, kur Japonija skelbs preliminarų trečio ketvirčio ekonomikos augimą, o Kinija investicijų, mažmeninės prekybos bei pramonės augimo rodiklius. Tarp kitų duomenų bus preliminarus Vokietijos ir Europos ekonomikos augimas bei Anglijos ir JAV infliacija. Ketvirtadienį bus laukiami Anglijos ir JAV mažmeninės prekybos rodikliai, o penktadienį Europos infliacija bei JAV pramonės pokyčiai.

Remiantis Admiral Markets rinkos nuotaikos duomenimis, EUR/USD poroje ilgąsias pozicijas turi 73% investuotojų (kilo 9 procentiniais punktais lyginant su praėjusios savaitės duomenimis). Pagrindinėje Azijos poroje USD/JPY 33% investuotojų turi ilgąsias pozicijas (-2 procentiniai punktai). GBP/USD poroje 74% dalyvių tikisi kilimo (+14 procentinių punktų). Tokie rinkos duomenys interpretuojami kaip prieštaringas indikatorius, todėl tikėtinas USD/JPY brangimas, ir GBP/USD bei EUR/USD porų pigimas. Pozicionavimo duomenų analizę reikia derinti su fundamentinėmis projekcijomis bei technine analize.

Šaltiniai: bloomberg.com, reuters.com, Admiral Markets MT4 Supreme Edition, investing.com

Avatar-Admirals
Admirals Sprendimas „viskas viename“ – mokant, investuojant ir tvarkant savo pinigus

„Admirals“ – tai ne tik brokeris, bet ir finansų centras, siūlantis platų finansinių produktų ir paslaugų asortimentą. Mūsų dėka asmeninius finansus galite tvarkyti naudodamiesi „viskas viename“ sprendimu – investuojant, mokant ir tvarkant savo pinigus.