​Rinkos neramios prieš JAV prezidento rinkimus

Lapkritis 07, 2016 15:11

Praeitą savaitę sulaukėme daug diskusijų dėl JAV prezidento rinkimų. Mat kuo toliau, tuo labiau abejonių kilo dėl demokratų kandidatės H. Clinton reikšmingo pirmavimo apklausose ir sulig kiekvienu D. Trump'o „priartėjimu" rizikingesni aktyvai pigo ir saugūs brango. Panašius pokyčius stebėjome ir valiutų rinkoje – Japonijos jena, kaip saugesnė valiuta, buvo linkusi brangti, tačiau dolerio kritimas stebėtas EUR/USD ir GBP/USD porose.

EUR/USD savaitės prekybą pabaigė pakilusi 1,42%. Nors pora svyravo pagrinde reaguodama į diskusijas apie JAV prezidento rinkimus, buvo paskelbtos ir svarbios makroekonominės naujienos. Pirmadienį perpiet buvo paskelbti išankstiniai euro zonos infliacijos (+0,5% met./met.), preliminarūs III ketv. BVP (0,03% augimas) duomenys, JAV asmeninių išlaidų duomenys (+0,5%mėn./mėn.), trečiadienį baigėsi FOMC posėdis, kurio metu nebuvo nuspręsta didinti palūkanų normos (tačiau būta aštresnių komentarų, jog palūkanų normos bus keliamos šiemet), o penktadienį buvo paskelbti nevieningi JAV darbo rinkos rodikliai. Mat nedarbo lygis sumažėjo iki 4,9%, vidutinis valandinis atlyginimas spalį augo 0,4% (tikėtasi 0,3% augimo), tačiau ne žemės ūkio sektoriuje sukurta 161 tūkst. naujų darbo vietų, kai laukta 174 tūkst. Antra vertus, į šias makroekonomines naujienas JAV doleris reagavo neženkliai, mat pagrindinė tema buvo JAV prezidento rinkimai.

USD/JPY praeitos savaitės prekybą pabaigė 1,57% žemiau. Jena brango kaip saugesnis aktyvas svarstant, jog D. Trump gali laimėti prezidento rinkimus, o į antradienį vykusį Japonijos centrinio banko posėdį didesnis dėmesys nebuvo kreipiamas, mat apie jokius pokyčius monetarinėje politikoje nebuvo paskelbta.

Praeitą savaitę ženklesniais judėjimais pasižymėjo svaras sterlingų. Be pirkimų vadybininkų indeksų (gamybos, statybų, paslaugų sektorių indeksai augo atitinkamai iki 54,3, 52,6, 54,5 – du pastarieji paskelbti geresni nei prognozuota), sulaukėme naujienų, jog šalies Aukščiausio teismo sprendimu, vyriausybė turės gauti parlamento pritarimą dėl pasitraukimo iš Europos Sąjungos. Tai sąlygojo svaro brangimą, mat pradėta svarstyti, ar pavyks pradėti išstojimo procesą iki sekančių metų kovo, taip pat manoma, kad kietojo Brexit tikimybė sumažėjo. Tuo tarpu šalies centrinio banko vadovas M. Carney pareiškė, jog pasiliks vadovauti centriniam bankui iki 2019-ųjų birželio (prieš tai bijota, jog M. Carney gali pasitraukti 2018-ais), o ketvirtadienį įvykusio centrinio banko posėdžio metu apie pokyčius monetarinėje politikoje nepranešta. Antra vertus, pradėta kalbėti, jog ateityje palūkanų norma gali būti tiek mažinama (esant reikalui), ar didinama, jei infliacija augs. GBP/USD savaitės prekybą pabaigė pakilusi 2,67%.

Šią savaitę svarbiausia tema išlieka JAV prezidento rinkimai. Paaiškėjus, jog FTB ypatingų pažeidimų H. Clinton susirašinėjimuose el. paštu nerado, rizikingesni aktyvai (kartu ir JAV doleris) buvo linkę brangti. Tikėtina, jog kintamumas rinkose didės rinkimų dieną (antradienį), ir išliks kelios dienos po to, todėl reagavimas į makroekonomines naujienas neturėtų būti ženklus. O ir makroekonominių naujienų kalendorius nėra toks įtemptas. Iš svarbesnių rodiklių, antradienį bus paskelbti Didžiosios Britanijos gamybos produkcijos duomenys, o penktadienį – preliminarūs JAV vartotojų indekso duomenys. Taigi, ir šią savaitę pagrindinis pozicionavimas, tikėtina, bus pagal reakcijas JAV prezidento rinkimų rezultatus.

Pagal Admiral Markets MetaTrader4 Supreme Edition 14:00 val. duomenis, 29,8% prekiautojų EUR/USD pora turi ilgąsias pozicijas šioje poroje, 50,7% prekiautojų USD/JPY pora turi ilgąsias pozicijas šioje poroje, 41,0% prekiautojų GBP/USD pora turi ilgąsias pozicijas šioje poroje. Tokie rinkos nuotaikos duomenys interpretuojami kaip prieštaringas indikatorius, todėl, remiantis jais, šią savaitę tikėtinas EUR/USD ir GBP/USD porų brangimas. Pozicionavimo duomenų analizę reikia derinti su fundamentinėmis projekcijomis bei technine analize.

Šaltiniai: bloomberg.com, reuters.com, forexlive.com, Admiral Markets naujienų kalendorius, Admiral Markets MT4 Supreme Edition, fxstreet.com