T. May partija prarado ankstesnę poziciją parlamente, svaras pigo

Birželis 12, 2017 14:16

Vienu iš svarbiausių ir reikšmingiausių praeitos savaitės įvykių buvo priešlaikiniai Didžiosios Britanijos parlamento rinkimai. Konservatorių partijai laimėjus mažiau nei tikėtasi vietų parlamente, atsirado daugiau neaiškumų dėl Brexit derybų. Rinkos dalyvių dėmesio sulaukė ir po Europos centrinio banko posėdžio vykusi spaudos konferencija, tuo tarpu buvusio FTB vadovo J. Comey pasisakymas JAV Senate ženklesnių JAV dolerio svyravimų nesukėlė.

EUR/USD praeitą savaitę neįstengė suformuoti naujos šių metų aukštumos, 1,1280 pasipriešinimo zona liko nepramušta. Europos centrinio banko sprendimas nekeisti pinigų politikos kurso atitiko daugumos rinkos dalyvių lūkesčius, visgi M. Draghi dėmesys lėtam infliacijos augimui buvo sutiktas kaip neigiamas veiksnys euro kainai, antrame plane liko pagerintos euro zonos bendrojo vidaus produkto augimo prognozės ir kiek optimistiškesnė centrinio banko retorika, t.y. užuominos apie palūkanų mažinimą ateityje nebuvimas. BVP augimo prognozės buvo pagerintos (2017-ais BVP turėtų augti 1,9%, 2018-ais ir 2019-ais – atitinkamai po 1,8 ir 1,7%). 2017-ųjų infliacijos augimo prognozė suprastinta nuo 1,7% iki 1,5%, 2018-ais infliacija euro zonoje turėtų augti 1,3%, 2019 infliacijos augimas turėtų siekti 1,6%.

Laukiant svarbių naujienų pirmoje savaitės pusėje Japonijos jena buvo linkusi brangti kaip saugesnė valiuta. USD/JPY pora pramušė 110,50-110,30 palaikymo zoną ir krito iki 109,10 palaikymo zonos. Tiesa, trečiadienio vakare pora apsivertė viršun ir savaitės prekybą pabaigė pakitusi vos -0,1%. Japonijoje praeitą ketvirtadienį buvo paskelbti prastesni nei tikėtasi patikslinti I ketv. BVP augimo duomenys, rodę, jog šalies ekonomika augo 0,3%. Japonijos jena į šias naujienas reikšmingai nesureagavo.

GBP/USD pasižymėjo ypatingais svyravimais. Pirmąją savaitės pusę valiutų pora lėtai kilo, nereaguodama į prastesnius nei tikėtasi paslaugų sektoriaus pirkimų vadybininkų indekso duomenis, tuo tarpu ženkliausio judėjimo sulaukėme ketvirtadienio naktį, penktadienį ryte aiškėjant parlamento rinkimų rezultatams. Savaitės prekybą GBP/USD pora pabaigė pakritusi 1,15% rinkos dalyviams abejojant, ar T. May pavyks suformuoti koaliciją, padėsiančią svariai atstovauti šalį Brexit derybose. Penktadienį buvo paskelbti prastesni nei tikėtasi gamybos produkcijos duomenys, tačiau šias naujienas nustelbė po staigaus rinkimų rezultatų sukelto kritimo sekusi konsolidacija.

Nors praeita savaitė buvo ganėtinai įtempta, prekiautojams neleis atsikvėpti ir šią savaitę laukiančios naujienos. Visų pirma, ir toliau bus sekama politinė aplinka Didžiojoje Britanijoje – ar T. May išlaikys ministrės pirmininkės postą? Ar T. May partija suformuos koaliciją su Demokratų sąjungininkų partija? Ar Brexit derybos prasidės, kaip ir planuota, birželio 19-ą dieną? Ar T. May, jei liks ministre pirmininke, laikysis ankstesnės derybų strategijos, kad pasitraukti iš ES be susitarimo yra geriau, nei pasitraukti iš ES su nepalankiu susitarimu D. Britanijai (angl. „no deal is better than a bad deal")?

Visų antra, antradienį-trečiadienį vyks JAV Federalinio atvirosios rinkos operacijų komiteto posėdis, iš kurio didžioji dalis rinkos dalyvių tikisi antrojo šiemet palūkanų normos kėlimo. Ar šie lūkesčiai pasitvirtins sužinosime trečiadienį vakare, kuomet bus pateiktas FOMC posėdžio protokolas ir kiek vėliau po jo paskelbimo įvyks spaudos konferencija. Tikėtina, jog rinkos dalyvių prognozės dėl palūkanų normos kėlimo pasitvirtins, taigi, didesni svyravimai turėtų būti sukelti užuominų apie galimą trečiąjį palūkanų normos kėlimą šiemet ir bendrą ekonomikos būklės įvertinimą. Iki FOMC posėdžio bus paskelbtos ir kitos svarbios JAV makroekonomikos naujienos (mažmeniniai pardavimai, vartotojų kainų indeksas).

Makroekonominių naujienų kalendorius bus taip pat ganėtinai įtemptas. Antradienį bus paskelbti Didžiosios Britanijos infliacijos duomenys. Nors prognozuojama, jog infliacija šalyje per metus augo 2,7%, tokie duomenys nėra itin geri ekonomikai, mat BVP ir atlyginimų augimas neatitinka tokio infliacijos augimo.

Trečiadienį rinkos dalyvių dėmesys kryps į Didžiosios Britanijos darbo rinkos rodiklius ir JAV infliacijos, mažmeninių pardavimų duomenis. Prognozuojama, jog per metus infliacija didžiausioje pasaulio ekonomikoje augo 2%, tuo tarpu mažmeninių pardavimų apimtys per gegužę augo 0,1%. Kaip minėta, trečiadienį vakare bus pateiktas FOMC posėdžio protokolas, taigi, minėti infliacijos duomenys gali skatinti pozicionavimą centrinio banko retorikai.

Ketvirtadienį įvyks Didžiosios Britanijos centrinio banko posėdis, iš kurio ypatingų pokyčių monetarinės politikos kurse nesitikima. Kai kurie analitikai svarsto, jog neapibrėžtumas šalies politinėje aplinkoje tik dar labiau ištęs centrinio banko vykdomą ekonomikos skatinimą monetarinėmis priemonėmis.

Penktadienį įvyks Japonijos centrinio banko posėdis ir perpiet bus paskelbti patikslinti euro zonos infliacijos duomenys. Iš BOJ posėdžio ypatingų naujienų nesitikima, taip pat vargu, ar euro zonos infliacijos duomenys sąlygos ženklesnius euro judėjimus, kai infliacijos augimo prognozės buvo paskelbtos praeitą savaitę.

Pagal Admiral Markets MetaTrader4 Supreme Edition šiandienos 12 val. duomenis, 24% prekiautojų EUR/USD pora turi ilgąsias pozicijas šioje poroje, 49% prekiautojų USD/JPY pora turi ilgąsias pozicijas šioje poroje, 44% prekiautojų GBP/USD pora turi ilgąsias pozicijas šioje poroje. Tokie rinkos nuotaikos duomenys interpretuojami kaip prieštaringas indikatorius, todėl, remiantis jais, šią savaitę tikėtinas EUR/USD ir GBP/USD porų brangimas. Pozicionavimo duomenų analizę reikia derinti su fundamentinėmis projekcijomis bei technine analize.

Šaltiniai: bloomberg.com, reuters.com, forexlive.com, Admiral Markets naujienų kalendorius, Admiral Markets MT4 Supreme Edition, fxstreet.com