JAV akcijų rinkos nuvertėjo nuo aukštumų

Rugsėjis 11, 2018 15:26

Praėjusią savaitę pasaulio akcijų rinkose vyravo gan pesimistiškos nuotaikos ir daugelis pagrindinių indeksų nuvertėjo. JAV indeksai atsitraukė nuo visų laikų aukštumų pagrinde dėl prasto technologijų bendrovių pasirodymo – Apple paskelbė, kad dalis produktų bus paveikti naujų importo muitų, o Facebook toliau aiškinosi dėl vartotojų duomenų saugumo. Tuo tarpu Vokietijos, Anglijos, Kinijos indeksai buvo vedami įtampos dėl tarptautinės prekybos ir galimo ekonomikos augimo sulėtėjimo dėl augančios nežinomybės tarp investuotojų ir verslo dalyvių.

Pagrindinis JAV akcijų indeksas S&P500 nukrito -0.9% iki 2,876 punktų. Rinkos analitikai pastebi įdomią tendenciją, kuri pastaraisiais metais turi didžiausią įtaką pagrindiniams indeksams. Didžiausios technologijų bendrovės veda visą indeksą į viršų, kuomet likusios jo bendrovės rodo labai vidutiniškus rezultatus. FAANGM (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google, Microsoft) nuo metų pradžios yra pakilusios apie 30%, o likusios 494 S&P500 kompanijos vos 3%. Tai sufleruoja, kad pagrindinio pasaulio akcijų indekso vertės prieaugis buvo sukurtas vos kelių technologijų bendrovių, kuomet likusi rinka auga santykinai lėtai.

Pagrindinis Kinijos akcijų indeksas Shanghai Composite nuvertėjo -0.8% praėjusios savaitės metu ir toliau svyruoja ties 30 mėnesių žemumomis. Tarp ekonominių duomenų, buvo paskelbtas pramonės sektoriaus vadybininkų pirkimo indeksas Caixin, kurio vertė buvo 50.6 punktai. Šis indeksas nuosekliai krenta nuo metų pradžios ir sufleruoja apie blogėjančius verslo segmento lūkesčius šalyje bei artėja prie svarbios 50 punktų ribos. Daugelis Kinijos ekonominių rodiklių rodo lėtėjantį ekonomikos augimą šiais metais, kas kelia investuotojams nemažai abejonių ar tai neigiamai nepaveiks pasaulio ekonominių tendencijų.

JAV obligacijų rinkoje skirtumas tarp 2 ir 10 metų obligacijų pakilo iki 0.23% lygio. Po penktadienio stiprių darbo rinkos duomenų, visų obligacijų pajamingumai ženkliai pakilo tikintis agresyvesnio tono iš JAV centrinio banko dėl palūkanų normų. Atlyginimų augimui tampant vis spartesniu, investuotojai mano, kad tai teigiamai paveiks infliaciją ir privers centrinį banką griežtinti monetarines sąlygas rinkos dalyviams.

Žaliavų rinkoje nuotaikos buvo gan prastos. WTI rūšies naftos kaina nukrito -3.0% iki 67.8 JAV dolerių už barelį. Pagrindinė pasaulio žaliava atspindėjo suprastėjusį rizikos apetitą iš investuotojų bei patyrė spaudimą dėl brangstančio JAV dolerio, kuris pasižymi neigiama koreliacija su žaliavomis. Metalų segmente investuotojai taip pat buvo nusiteikę prastai: vario kaina krito -1.8%, aliuminio prarado -2.8%, o geležies rūdos gan netikėtai ir nenuosekliai Kinijos ekonominiams duomenims ūgtelėjo 3.0% iki 68.0 JAV dolerių už toną.

Apibendrinant sektorių rezultatus, teigiamą rezultatą užfiksavo tik komunalinių paslaugų sektorius, kurio vertė išaugo 0.6%. Tuo tarpu kiti sektoriai užfiksavo kainų mažėjimus. Tarp blogiausių rezultatų buvo žaliavų įmonės, kurių vertė krito net -3.3%. Taip pat stipriai nuvertėjo technologijų ir vartojimo prekių bendrovės, kurių kainos atitinkamai mažėjo -3.3% ir -2.8%.

Paskutinius kelis mėnesius, pasaulio žiniasklaida daug diskutuoja apie besivystančias ekonomikas: Argentiną, Turkiją, Braziliją, Pietų Afriką. Jos didelio dėmesio sulaukia dėl šiose šalyse įsivyraujančio ekonominio nestabilumo, nes didesnio uždarbio ieškojęs užsienio kapitalas laipsniškai atsitraukia iš šių valstybių ir palieka nuvertėjančias valiutas, augančią infliaciją, didėjantį nedarbą ir bendrai lėtėjančias ekonomikas, kurias tikėtina apims recesija.

Šiame niūriame kontekste išsiskiria prie besivystančių šalių priskiriama Rusijos ekonomika, kuri nepaisant visų JAV sankcijų demonstruoja santykinai nuoseklų augimą ir atsparumą pasaulio rinkose vyraujančiam rizikos apetitui. Šalies ekonomikos augimas išlieka teigiamas ir svyruoja apie 2% per metus. Nemažai prie šio skaičiaus prisidėjo pasaulio futbolo čempionatas, kuris pareikalavo daug investicijų ir pritraukė aistruolių bei jų kapitalo iš viso pasaulio. Infliacija laikosi ganėtinai stabili ir paskutiniais duomenimis buvo 3.1% per metus. Itin didelė pagalba šalies ekonomikai yra aukštos naftos kainos, kurios didžiąją dalį 2017 ir 2018 metų augo ir suteikė daugiau erdvės Rusijos viešiesiems finansams.

Nors daugelis ekonominių rodiklių Rusijoje lieka geri, tačiau ateities tendencijos nėra vienareikšmiškai palankios. Pramonės vadybininkų pirkimo indeksas buvo 48.9 punktai ir jau 4 mėnesius iš eilės yra žemiau 50 punktų lygio, kas sufleruoja apie prastą sentimentą šalies gamybos sektoriuje ir verčia atkreipti dėmesį apie ateities perspektyvas ateinančiais ketvirčiais. Tai taptų ypač aktualu, jeigu naftos kainos parodytų ženklesnį silpnumą ir pasikoreguotų.

Taip pat labai svarbus kintamasis yra šalies valiuta rublis, kuris prarado apie -20% nuo metų pradžios. Valiutos kursas yra itin svarbus svarstant apie infliaciją šalyje, nes visos importuojamos prekės, už kurias dažniausiai atsiskaitoma JAV doleriais, pabrangsta pingant valiutai, ir tai sukelia stiprų spaudimą bendram kainų lygiui ir įsuką infliacijos spiralę šalyje. Augančių kainų perkėlimas vartotojui užtrunka ir infliacija turėtų pradėti nuosekliai augti, ką dabar jau pradedame matyti – 2018 metų pradžioje pasiekusi žemiausią lygį ties 2.2% per metus, dabar infliacija siekia jau 3.1%.

Šalies centrinis bankas mažinęs palūkas visus 2015, 2016 ir 2017 metus, dabar jas laiko ties 7.25%, nes valiuta nuosekliai nuvertėja ir kuria spaudimą kainoms. Įdomu, kad šalies ekonomika turėdama tokias aukštas palūkanas geba augti ir plėsti, kas sufleruoja apie šalyje egzistuojančias verslo galimybes.

Apibendrinant, kol kas Rusija demonstruoja atsparumą mažėjančiam pasaulio rizikos apetitui ir šalies ekonomika laikosi ganėtinai neblogai. Tačiau svarstant apie ateities perspektyvas, yra nemažai kintamųjų, kurie ims kurti spaudimą šalies ekonomikos augimui. Nuvertėjanti valiuta didins infliaciją, kuri vers centrinį banką didinti palūkanų normas. Augančios palūkanos brangins skolinimąsi lėtins investicijas ir bendrą augimą. Taip pat rinkose nemažai diskutuojama apie naftos kainas, kurios gali pasikoreguoti pasaulio ekonomikos augimui lėtėjant. Visa tai neigiamai paveiktų Rusijos ekonomiką, akcijų rinką ir valiutą.

Svarstant apie investicijas šioje šalyje itin svarbu apsidrausti nuo valiutų rizikos svyravimų – jeigu perkamos akcijos ar indeksai yra denominuoti rubliais, svarbu apsidrausti valiutos kintamumo riziką, kad akcijos vertei pakilus, pelnas nebūtų prarastas dėl nuvertėjusios valiutos.

Avatar-Admirals
Admirals Sprendimas „viskas viename“ – mokant, investuojant ir tvarkant savo pinigus

„Admirals“ – tai ne tik brokeris, bet ir finansų centras, siūlantis platų finansinių produktų ir paslaugų asortimentą. Mūsų dėka asmeninius finansus galite tvarkyti naudodamiesi „viskas viename“ sprendimu – investuojant, mokant ir tvarkant savo pinigus.