​Kaip JAV kadencijos vidurio rinkimai paveiks finansų rinkas?

Lapkritis 05, 2018 18:08

2018 m. – įtempti metai rinkose. Prekiautojai susidūrė su šiais išbandymais: globalia geopolitine rizika, prekybos įtampa, NAFTA derybomis (dabar – Jungtinių Amerikos, Meksikos ir Kanados sutartis, angl. United States Mexico Canada Agreement, USMCA), Trumpo teisinėmis problemomis, su Turkijos lira susijusiais pokyčiais, „Brexit“ ir t. t.

Vis dėlto atrodo, kad didžiausia grėsmė rinkoms dar laukia: lapkričio 6 d. vyks JAV kadencijos vidurio rinkimai. Vašingtono valdžios pusiausvyra turi reikšmingą poveikį vidaus politikai ir užsienio santykiams. Tai turi įtakos visoms rinkoms pasaulio mastu.

Prieš analizuodami galimą šių rinkimų poveikį rinkai, pirmiausia pamėginkime suprasti dabartinę situaciją.

Jūsų JAV kadencijos vidurio rinkimų gidas

Turbūt jau supratote, kad šie kadencijos vidurio rinkimai vyksta įpusėjus prezidento kadencijai. Lapkričio 6 d. Amerikos rinkėjai keliaus į rinkimų apylinkes rinkti naujų Kongreso narių. Kongresas – JAV vyriausybės dalis, kuri parengia įstatymus ir kurią sudaro dveji rūmai: Atstovų Rūmai ir Senatas.

Šiuo metu abu rūmus valdo Respublikonų partija, kuriai priklauso JAV prezidentas Donaldas Trumpas. Kadangi ši partija valdo abu rūmus, Trumpas gali daug lengviau pritarti atitinkamai politikai. Vis dėlto, jei demokratai galėtų kontroliuoti Atstovų Rūmus (o jų manymu, tikrai galėtų), prezidento planai gali būti sustabdyti arba atidėti.

Iš esmės, į Atstovų Rūmus gali patekti bet kas dvejų metų kadencijai.

Šaltinis: BBC

Kas laimės ir kaip tai paveiks rinkas?

Istorijos požiūriu Trumpui situacija ne itin palanki: nuo JAV pilietinio karo 1861 m. partija su prezidentu Baltuosiuose Rūmuose vidutiniškai netekdavo 32 Atstovų Rūmų vietų per kiekvienus kadencijos vidurio rinkimus.

Šaltinis: BBC

Prezidentui Trumpui šie metai buvo kupini skandalų, dėl kurių jo populiarumas ženkliai krito. Tiesą sakant, Trumpas yra vienas iš nepopuliariausių šiuolaikinių prezidentų, kurį palaiko tik 40 %.

Taigi paanalizuokime, kaip tai atsilieps rinkoms.

JAV vidurio kadencijos rinkimai ir rinkos

Artėjant rinkimams, tokie ginčytini klausimai kaip imigracija, rasiniai santykiai ir užsienio politika, tikrai mirgės laikraščių antraštėse. Kaip bebūtų, analizuojant rinkos reakciją, svarbu pasistengti sutelkti dėmesį į ekonominius aspektus.

Tačiau lengviau pasakyti, nei padaryti. Šiuo atveju gali būti naudinga pažvelgti į kai kuriuos statistinius duomenis apie galimą rinkos pelną ar nuostolius.

Remiantis investicijų banko „UBS“ analitiko Keith Parker atliktu tyrimu, nuo rugpjūčio pabaigos iki kovo pabaigos, vidurio kadencijos rinkimų metu, akcijų rinkos indeksas S&P 500 vidutiniškai pakilo 14,5 %. Tai parodyta grafike žemiau.

Šaltinis: UBS; Rinkos laikrodis (MarketWatch)

Grafike aukščiau vaizduojami indekso S&P 500 rodikliai tuo metu, kai vyko JAV vidurio kadencijos rinkimai (mėlyna linija), ir visais kitais laikotarpiais (ruda linija). Remiantis tyrimu, rugsėjis pasižymėjo nepastovumu. Tiesą sakant, kaip rodo indekso S&P500 keturių valandų grafikas, rugsėjis, iš tiesų, buvo nepastovus mėnuo, ir rinkoje buvo nemažai svyravimų:

Šaltinis: Admiral Markets MT5 SP500, 4 valandų grafikas – Duomenų intervalas: 2018 m. rugpjūčio 22 d.–2018 m. spalio 29 d., 14:29 (GMT)

O dabar priartinkime ir paanalizuokime S&5 500 12 mėnesių grafiką:

Šaltinis: Admiral Markets MT5 SP500, dienos grafikas – Duomenų intervalas: 2018 m. birželio 29 d.–2018 m. spalio 29 d. – Grafiko data: 2018 m. spalio 29 d., 14:31 (GMT)

„UBS“ tyrimas atskleidė, jog kadencijos vidury pakilimas turėtų prasidėti spalį, tačiau, iš tiesų, šiuo laikotarpiu rinka smuktelėjo. Žinoma, statistiniams duomenims būdinga paklaida, todėl mes turėtume atsižvelgti ir į kitus rinkose pasireiškiančius veiksnius. Kaip bebūtų, „UBS“ teigimu, kadencijos vidurio rinkimus supančiu laikotarpiu geresnių rodiklių padėtis, lyginant su įprastais metais, išsilaiko maždaug iki kitų metų kovo mėnesio.

Tikrasis klausimas yra toks: jei akcijų rinka ir toliau kiltų, kaip būtų galima prekiauti? Pagalvokime.

Prekyba indeksu S&P 500 per kadencijos vidurio rinkimus

Prekiautojai gali taikyti paprastus kainų kitimo modelius ir palaikymo bei pasipriešinimo lygius, kurie padėtų nustatyti galimus kritinius taškus rinkoje.

Šaltinis: Admiral Markets MT5 SP500, dienos grafikas – Duomenų intervalas: 2018 m. birželio 29 d.–2018 m. spalio 29 d. – Grafiko data: 2018 m. spalio 29 d., 14:40 (GMT)

Grafike aukščiau matyti, kaip indeksas S&P 500 atmetė įstrižą (geltoną) palaikymo liniją, kitaip dar vadinamą tendencijos linija. Tai pat buvo suformuotas populiarus kainų kitimo modelis „Pin Bar“.

Sakykime, kad prekiautojas atidarė 5 lotų pirkimo sandorį ties stulpelio viršūne – 2692,39, nustatęs Stop Loss ties stulpelio apačia – 2627,48. Jei sandoris pasiektų atidarymo kainą ir Stop Loss lygį, prekiautojas patirtų 324,55 USD nuostolį.

Tačiau jei prekiautojas palauktų spalio 17-osios, kai kaina pasiekė kitą aukščiausią tašką – 2821,52, galimas jo pelnas būtų 645,65 USD.

Ši medžiaga nėra ir neturėtų būti laikoma investavimo pasiūlymu ar rekomendacija, pasiūlymu ar raginimu sudaryti sandorius dėl kokių nors finansinių instrumentų. Atkreipkite dėmesį, kad tokios prekybos analizės gali ne visiškai tiksliai atspindėti dabartinius ar būsimus rezultatus, nes aplinkybės gali keistis. Prieš priimdami investavimo sprendimus, būtinai pasikonsultuokite su nepriklausomu finansų patarėju, kuris padėtų suprasti su prekyba susijusią riziką.

Avatar-Admirals
Admirals Sprendimas „viskas viename“ – mokant, investuojant ir tvarkant savo pinigus

„Admirals“ – tai ne tik brokeris, bet ir finansų centras, siūlantis platų finansinių produktų ir paslaugų asortimentą. Mūsų dėka asmeninius finansus galite tvarkyti naudodamiesi „viskas viename“ sprendimu – investuojant, mokant ir tvarkant savo pinigus.