​Kas yra Blockchain Fork?

Liepa 26, 2017 10:45

Jeigu skaitote naujienas apie Bitcoin, Jūs tikriausiai esate girdėję terminą „fork". Šiame straipsnyje paaiškinsime, kas tai yra ir kaip tai gali paveikti atitinkamas kriptovaliutas.

Kas yra blockchain fork?

Blockchain, arba Blokų grandinės (Decentralizuotos viešos transakcijų saugojimo sistemos) – „fork" paprastai vadinama, kai iš vieno projekto sukuriamas kitas, nukopijuojant pradinį kodą ir jį šiek tiek pakeičiant naujai blokų grandinei sukurti. "Fork" mes vadinsime lietuviškai "atšaka". Pavyzdžiui, Litecoin kriptovaliuta (LTCUSD) yra Bitcoin (BTCUSD) atšaka, nes Litecoin kūrėjai nukopijavo Bitcoin kodą, kai ką pakeitė ir pradėjo naują projektą. Taigi, lietuviškai "Blockchain Fork" vadinsime Blokų grandinės atšaka.

Bitcoin programinės įrangos atšaka yra paini, nes kiekvienas vartotojas prisijungęs prie Bitcoin tinklo turi užtikrinti tinklo suderinamumą, arba kasėjai gali pradėti kasti ne tą blokų grandinę.

Kaip susikuriama blokų grandinės atšaka?

Kriptovaliutų blokų grandinės sprendimų kodas dažniausiai yra atviras, o tai reiškia, kad jis nemokamas ir jį peržiūrėti bei juo naudotis gali visi. Kadangi valiutos per laiką keičiasi ir tobulėja, jų protokolus reikia šiek tiek pakeisti. Tai gali būti toks mažas pakeitimas, kaip nauja funkcija, arba toks didžiulis pakeitimas, kaip maksimalaus blokų skaičiaus padidinimas. Kartais kasėjai skirtingai žvelgia į blokų grandinės pakeitimus. Kai kurie juos priima, o kai kurie – ne. Kai nuomonė išsiskiria, kas nors taip pat gali sukurti naują blokų grandinę ir naujas kriptovaliutas, apie ką plačiau aptarsime šiame straipsnyje.

Kas yra „hard fork"?

Hard fork, arba Atšakos pakeitimas – tai kriptovaliutų protokolo pakeitimas, kai neužtikrinamas atgalinis suderinamumas su senesnėmis valiutos versijomis. Pavyzdžiui, kiekvienas vartotojas prisijungęs prie Bitcoin tinklo būtinai turi atnaujinti savo programinę įrangą, kad ji atpažintu naujus blokus.

Atšakos pakeitimas – tai situacija, kai naujesnė programine įranga atskiriama nuo ankstesnės kriptovaliutos versijos. Jeigu pusė vartotojų turi naują versiją ir kasa naujus blokus, o kita pusė seną versiją ir kasa kitus blokus, tada faktiškai yra dvi skirtingos grandinės – štai čia pritaikomas terminas „fork" - atšaka.

Kas yra „Soft fork"?

Soft fork – tai kriptovaliutos protokolo pakeitimas, kai anksčiau galioję blokai padaromi nebegaliojančiais. Tokiu būdu užtikrinamas atgalinis suderinamumas, nes senesnės programinės įrangos versijos atpažįsta naujus blokus.

Po "Hard fork" tipo atšakos pakeitimo pakeitimų visi kasėjai turi atnaujinti savo įrangą ir yra priversti laikytis naujų taisyklių, po soft fork pakeitimų tik dauguma turi atnaujinti savo įrangą ir palaikyti naują versiją. Todėl soft fork sukelia mažiau chaoso tinkle, nes tiek sena, tiek atnaujinta programinė įranga atpažįsta naujus blokus.

Keli atšakų pavyzdžiai...

Soft fork – dažniausias būdas atnaujinti Bitcoin blokų grandinę, nes tariamai mažiau rizikos padalinti tinklą. Keli sėkmingų Soft fork pavyzdžiai – tai programinės įrangos atnaujinimai, tokie kaip BIP 66, susijęs su parašo patvirtinimu, ir P2SH, kuris pakeitė Bitcoin adreso formatavimo būdą.

Geriausiai žinomas atšakos pakeitimo (Hard fork) pavyzdys – Ethereum. Tai atsitiko po įsilaužimo į DAO (skaitmeninę decentralizuotą autonominę organizaciją). Tai buvo ambicingas projektas rizikos kapitalo fondui be žmonių, sukurtas vien tik iš kontraktų Ethereum platformoje. Kai visuomeninis finansavimas pasiekė 150 milijono dolerių rekordą, kažkas pradėjo savintis pinigus iš projekto ir jis prarado 50 milijonų dolerių vertės Ethereum. Buvo nuspręsta „įsilaužti į programišių" – t.y. Ethereum fondas įsiterpė padarydamas visos blokų grandinės atsišakojimą ir tokiu būdu atsirado dvi kriptoaliutos - Ether ir Ethereum classic.

Admiral Markets siūlo prekiauti 4 pagrindinių kriptovaliutų CFD – Bitcoin (BTCUSD), Ethereum (ETHUSD), Litecoin (LTCUSD) ir Ripple (XRPUSD). Kitaip nei prekiaujant su neprižiūrimomis kriptovaliutų keityklomis, prekiaudami mūsų kriptovaliutų CFD kontraktais Jūs vis tiek prekiaujate su savo patikimu brokeriu ir jokie programišiai negali tiesiogiai pasiekti Jūsų lėšų. Taip pat galite pasipelnyti iš kriptovaliutų kainos pokyčių su padidinta pirkimo galia, nes mes siūlome šiems instrumentams svertą iki 1:5. Be abejonių šie instrumentai dabar populiariausi planetoje, kodėl neišmėgimus jų prekiauti? MetaTrader 4 – pati populiariausia prekybos platforma pasaulyje. Parsisiųskite ją nemokamai ir pradėkite kriptovaliutų prekybą jau šiandien!

Avatar-Admirals
Admirals Sprendimas „viskas viename“ – mokant, investuojant ir tvarkant savo pinigus

„Admirals“ – tai ne tik brokeris, bet ir finansų centras, siūlantis platų finansinių produktų ir paslaugų asortimentą. Mūsų dėka asmeninius finansus galite tvarkyti naudodamiesi „viskas viename“ sprendimu – investuojant, mokant ir tvarkant savo pinigus.