Nuo mūšio lauko iki Forex: kaip šis prekiautojas valdo riziką ir sėkmės psichologiją

Rugpjūtis 08, 2019 17:57

Jeigu kada nors užsiėmėte rinkų prekyba, tikriausiai supratote, kad didžiausia dalimi šio žaidimo laimėjimą nulemia jūsų mąstysena - savo psichologijos suvokimas ir kaip su ja dirbti, norint tapti ilgalaikiu pelningu prekiautoju.

Šiame interviu profesionalus prekiautojas Paulas Wallace dalijasi savo prekybos patirtimi ir įžvalgomis apie prekybos psichologiją.

Paulas yra profesionalus finansų makleris, turintis daugiau kaip 27 metų darbo konkurencingoje, į rezultatus orientuotoje, veiksmingoje aplinkoje patirtį. Paulas visada siekė sėkmės, laimėjimų ir puikių rezultatų - tiek mūšio lauke, tiek sporto aikštėje, tiek posėdžių salėje ar finansų rinkose.

Jis vadovauja prekiautojų tobulėjimo praktikai „Tradingbeliefs“, padeda prekiautojams valdyti ir gerinti savo bendrą veiklą, jis taip pat yra vienas iš „Admiral Markets" naujos seminarų internetu serijos „Trading Spotlight“ rengėjų.

Šiame interviu aptarsime kariuomenės ir prekybos panašumus, tobulinant rizikos valdymo mąstyseną ir tai, kiek kapitalo jums iš tikrųjų reikia, norint pradėti prekybą.

Ką veikėte prieš tapdamas prekiautoju?

Pradėjau dirbti kaip Karališkųjų oro pajėgų karininkas, šešerius metus dirbau oro mūšių valdyme kaip naikintuvų kontrolierius. Galbūt jūs kada nors matėte vieną iš tų senų karo filmų, kur vaizduojamas kambarys su dideliu žemėlapiu, kuriame žymimi priešo oro reidai. Tada naikintuvų kontrolierius susisiekia su visais lėktuvais, kad jie būtų paruošti mūšiui.

Šiandien, žinoma, viskas atliekama naudojant kompiuterius ir vyksta tūkstančio mylių per valandą tempu, tačiau koncepcija vis tiek ta pati - viskas susiję su protiniu judrumu, galimybe greitai priimti sprendimus, jaustis patogiai ir išvengti nuostolių.

Tiesą sakant, kai pirmą kartą 1930 buvo sukurta ta sistema, jie norėjo, kad tą darbą dirbtų mokslininkai. Tačiau paaiškėjo, kad mokslininkams reikėjo laiko ir gerai apgalvoti galimus rezultatus. Tad jiems reikėjo surasti tokių žmonių, kurie toje greitoje aplinkoje jaustųsi patogiai. Taigi, kovojant dėl Britanijos, daugelis naikintuvų kontrolierių iš tikrųjų buvo brokeriai, sukviesti iš miesto. Taip atsirado ryšys tarp mūšio vadybininkų ir prekiautojų, nes jie turi išsiskirti labai panašiais įgūdžių rinkiniais.

Tada, 9 dešimtmetyje, mieste veikė bankas, kuris bandė pritraukti mūšio vadovus ir skrydžių kontrolierius į savo veiklą - dėl tų pačių panašių įgūdžių rinkinių. Tuo metu aš buvau sudaręs sutartį su oro pajėgomis, tačiau tas pasiūlymas mane sudomino, ir aš jau žinojau, kad tai yra kažkas, į ką aš kreipsiuosi ateityje.

Kaip jūs pirmą kartą įsitraukėte į prekybą?

Pasibaigus sutarčiai su oro pajėgomis, aš baigiau darbą Londono miesto interneto ir telekomunikacijų srityje - 90-ųjų pabaigoje, „dot-com" bumo metu. Tas darbas man buvo nuobodus ir be savo dieninio darbo aš pradėjau domėtis kitais darbais, daugiausia dėmesio skirdamas interneto bendrovėms.

Į mano pareigas įėjo susitikimai įmonėse, kad išsiaiškinčiau tai, ko jos norėjo pasiekti. Ir jeigu po susitikimo aš būdavau sužavėtas to, ką jie bandė padaryti, aš eidavau pažiūrėti jų akcijų kainų ir keletą nusipirkdavau.

Aš nebuvau didelis prekiautojas - man tiesiog pasisekė, kad atsidūriau tinkamoje vietoje, reikiamu metu, žinodamas apie reikalingą sritį ir rizikos valdymą dar nuo to laiko, kai buvau karinis vadas. Manau, ginkluotosios pajėgos suteikia tinkamą rizikos valdymo supratimą - kada stumti pirmyn poziciją, o kada drąsiai bėgti.

Man gerai sekėsi ir man patiko tas iššūkis. Tada, po kelių metų, atsirado galimybė išeiti iš darbo savo noru ir aš nusprendžiau pereiti prie prekybos visu etatu.

Kas jus įkvėpė prekiauti?

Vienas žodis: autonomija. Dabar aš gyvenu pagal savo taisykles. Aš tuo labai džiaugiuosi.

Kaip jūs apskritai randate laiko prekiauti?

Savaitgaliais aš pasiruošiu visai savaitei, ir susitelkiu ties tomis priemonėmis, kurios man bus aktualios tą savaitę. Aš žinosiu visus artimiausios savaitės svarbiausius naujienų įvykius. Aš taip pat išsamiai peržiūrėsiu savo ankstesnės savaitės prekybos rezultatus ir įsitikinsiu, kad mano duomenys yra atnaujinti.

Tuomet atliksiu ateinančios savaitės valiutų rinkos analizę, išsiaiškinsiu stipriąsias ir silpnąsias valiutų rinkos puses, kurios ir nustatys, kur aš eikvosiu savo energiją ateinančią savaitę.

Tada kiekvieną rytą aš dirbsiu, kad sudaryčiau sandorius arba tvarkyčiau savo pozicijas. Tuomet, jeigu sėdžiu prie savo darbo stalo ir tą savaitę niekur nevažiuoju, tai oportunistiniu pagrindu užsiimsiu trumpalaike dienos prekyba.

Kokias ankstyvas klaidas esate padaręs?

Dalis priežasčių, kodėl man pasisekė, buvo tai, kad aš nepaprastai gerbiau rinką ir valdžiau riziką - tai labai padėjo. Viena klaida, kurią padariau, pradėjęs dirbti visą darbo dieną, buvo ta, kad patyręs sėkmę, pradėjau prekiauti per daug susijusių priemonių. Tai puiku, kai rinka eina pagal jus, bet labai skausminga, kai pasisuka prieš jus! Vėlgi, geras rizikos valdymas reiškė, kad pasimokiau iš savo patirties ir išgyvenau, kad galėčiau kovoti kitą dieną.

Kokios yra didžiausios jūsų išmoktos pamokos?

  1. Visada gyvenk, kad galėtum kovoti kitą dieną!
  2. Niekada nesudaryk sandorio, jeigu nežinai, kaip jį užbaigsi.
  3. Niekada nesivyk sandorio - jeigu jis jus paliko, tiesiog judėk toliau toliau.
  4. Tu negali kontroliuoti rinkos, bet visada galite kontroliuoti savo pozicijas.
  5. Paprastumas ir tikslumas visada labai gerai veikia.
  6. Mažiau yra daugiau. Visada.
  7. Visada užsirašyk savo sandorius ir aprašyk savo prekybos sesijas.
  8. Gyvenk ne vien tik prekyba.
  9. Prekyba - vienišių užsiėmimas, tad būk šalia kitų gerų prekiautojų, kai tik gali.
  10. Laikykis aukštų standartų, bet nemušk savęs - visada yra kitas sandoris.

Kaip manote, kodėl dauguma naujų prekiautojų praranda pinigus?

Remiantis mano patirtimi, dažniausiai tai mirtinas pernelyg didelio pasitikėjimo savimi ir nepakankamo pasirengimo derinys, kuris ir sukelia problemų. Optimizmas susuka galvą, kai manome, kad viskas susitvarkys, o kartu su žinių trūkumu tai gali būti gana sunkus išbandymas naujam prekiautojui. Taip pat polinkis į patvirtinimą - mes filtruojame istorijas, kurias girdime apie žmones, kurie laikosi mūsų stiliaus arba strategijos.

Taigi, pernelyg didelis pasitikėjimas savimi ir nepakankamas pasiruošimas yra pavojingas derinys, nes jūs nežinote, ko reikėtų bijoti. Įdomu tai, kad daugeliui prekiautojų gerai sekasi pirmuosiuose sandoriuose. Taigi tas optimizmas virsta pasitikėjimu, kuris virsta euforija, kuri vėliau virsta blogu rizikos valdymu, o tada jie nukenčia dėl nuostolingų sandorių.

Tada tai veda prie keršto prekybos spiralės - jie nenori prarasti pinigų, jie mano, kad rinka jiems skolinga tuos pinigus - ir jie pradeda priimti blogus, emocionalius prekybos sprendimus. Daugeliui prekiautojų tai ir bus jų prekybos karjeros pabaiga.

Esmė yra padėti prekiautojams išvengti tos natūralios žmogiškos būklės, o tai ir yra dalis to, ką Markus, Jensas ir aš aptarsime mūsų seminaruose internetu.

Kiek kapitalo reikia norint pradėti prekiauti?

Viena iš klaidų, kurią daro dauguma naujų prekiautojų - tai per mažas kapitalas, todėl jie visada stengiasi atlikti „trumpus bėgimus" per sandorius. O tai retai baigiasi gerai.

Klausimas neturėtų būti „kiek jums reikia kapitalo?", reikėtų klausti „kokios grąžos galite tikėtis?" Dauguma rinkų prekybos mokymo įmonių neteisingai nustato žmonių lūkesčius. Jie tvirtina, kad dirbdami 20 minučių per dieną, galite uždirbti dešimtis tūkstančių per metus.

Realybė yra tokia, kad savo tikslams pasiekti turite turėti tinkamą kapitalą. Daugelis žmonių mano, kad gali atidaryti sąskaitą su 500 eurų ir uždirbti 5000 eurų per metus, o tai nerealu. Nors tai gali būti įmanoma, bet tikimybė yra nepaprastai maža.

Jeigu pradedate nuo 500 eurų sąskaitos, jeigu sugebate padvigubinti tai per pirmuosius metus naudodamiesi prekybos ir rizikos valdymu, tai yra puikus rezultatas - tai 100 % grąža.

Aš visą laiką matau prekiautojus, pasiekiančius puikių rezultatų - savo sąskaitose jie gali uždirbti 20 %, 30 %, 40 %, 50 % ar net daugiau. Bet jie gali prekiauti 10 000 EUR sąskaita. Taigi, net jeigu jie gauna 50 % grąžos, tai vis tiek yra tik 5000 EUR, kurių nepakanka pragyvenimui. Taigi, kas nutinka - jie nusivilia.

Daugelio prekiautojų pagrindinis dėmesys turėtų būti skiriamas tinkamai prekybai turimu sąskaitos balansu.

Ką patartumėte naujiems prekiautojams?

Nuo pirmos dienos būkite užtikrinti, kad tinkamai valdote savo prekybos riziką - kitaip jūs patirsite sunkumų.

Būkite labai atsargūs, kaip apibrėžiate „sėkmę" savo prekyboje. Daugelis žmonių tai apibūdina pagal prekybos rezultatus ir augantį pelną sąskaitoje. Bet iš tikrųjų jūs vis dar mokotės prekiauti, taigi sėkmės apibrėžimas turėtų būti toks: Suplanuokite savo prekybą. Prekiaukite pagal planą. Valdykite savo riziką. Jeigu atliksite tuos tris dalykus, tuomet prekyba bus sėkminga, nepriklausomai nuo prekybos rezultato.

Kokių dalykų žmonės išmoks jūsų seminaruose internetu?

Tikiuosi, kad jie išmoks sveikos pagarbos rinkoms ir visada valdyti riziką. Tikiuosi, jie sužinos apie proceso, disciplinos ir savimonės svarbą prekyboje. Be to, kaip įmanoma turėti labai paprastą prekybos planą, kurį lengvai gali įgyvendinti bet kuris prekiautojas.

Atsakomybės ribojimas: Čia išreikštos nuomonės atspindi interviu, bet nebūtinai „Admiral Markets" investicinių firmų požiūrį.

Prekyba Admiral Markets siūlomomis finansinėmis priemonėmis (CFD, ETF, akcijomis) yra labai rizikinga ir dėl savo sudėtingo pobūdžio nėra tinkama visiems investuotojams. Prieš sudarydami kliento sutartį arba sandorį, būtinai perskaitykite mūsų paslaugų nuostatas ir sąlygas. Jeigugu reikia, pasikonsultuokite su specialistu, kad įsitikintumėte, jog suprantate su prekyba susijusią riziką.

CFD yra sudėtingos priemonės, dėl kurių kyla didelė rizika greitai prarasti pinigus taikant finansinį svertą. 77 proc. neprofesionaliųjų investuotojų sąskaitų prarandami pinigai prekiaujant CFD su šiuo teikėju. Turėtumėte pagalvoti, ar suprantate, kaip veikia CFD ir ar galite sau leisti prisiimti didelę riziką prarasti savo pinigus.

Avatar-Admirals
Admirals Sprendimas „viskas viename“ – mokant, investuojant ir tvarkant savo pinigus

„Admirals“ – tai ne tik brokeris, bet ir finansų centras, siūlantis platų finansinių produktų ir paslaugų asortimentą. Mūsų dėka asmeninius finansus galite tvarkyti naudodamiesi „viskas viename“ sprendimu – investuojant, mokant ir tvarkant savo pinigus.