Kaip vienas prekiautojas prarado 20 % savo sąskaitos lėšų... o tada viską pasuko taip, kad taptų profesionalu

Liepa 25, 2019 23:16

Ar kada susimąstėte, kas skiria profesionalius prekiautojus nuo tų, kurie pasiduoda po pirmųjų kelių prekybos mėnesių? Šioje serijoje kalbėsime su trimis prekiautojais apie jų prekybos kelią, svarbiausias pamokas, kurių jie išmoko rinkose bei jų patarimus pradedantiems prekiautojams.

Ir džiaugiamės visą tai pradėdami su Jensu Klattu!

Jensas Klattas yra profesionalus analitikas ir prekiautojas. Jis daugiau kaip 10 metų prekiauja pasaulinėse rinkose, yra dviejų bestselerių Vokietijoje autorius ir reguliariai pasirodo televizijoje bei Vokietijos žiniasklaidoje dėl savo rinkos įžvalgų.

Jis taip pat bendradarbiauja su „Admiral Markets" - teikia komentarus apie finansų rinkas, taip pat prekiautojų tinklaraščio techninę analizę, rinkos perspektyvas ir strategijas. Jis yra vienas iš mūsų visiškai naujų internetinių seminarų serijos „Trading Spotlight" rengėjų.

Šiame interviu aptarsime ankstyvas Jenso, kaip prekiautojo, nesėkmes, jo įžvalgas, kodėl dauguma prekiautojų praranda pinigus, ir pateiksime tris svarbiausias įžvalgas pradedantiems prekiautojams.

Ką veikėte prieš tapdamas prekiautoju?

Prieš pradėdamas prekiauti aš dar mokiausi mokykloje! Prisimenu pokalbį su tėvais prieš pat ruošiantis baigti mokyklą, jie paklausė: „Ar tu tikrai nori eiti tiesiai į universitetą, nieko nepabandęs ir nepamėginęs tikro darbo?"

Tuo metu keli bankai ieškojo praktikantų ir, kai aš kreipiausi, buvau pakviestas į darbą!

Nuo mokyklos baigimo iki apmokymų pradžios man buvo likę du mėnesiai.

Norėdamas pasiruošti naujam savo nuotykiui, paklausiau tėčio: „Ar turi knygų apie bankininkystę, finansus ar kažką panašaus?" Ir jis man padavė garsiojo spekulianto Andre Kostolany knygą.

Štai tada ir prasidėjo mano susižavėjimas investicijomis bei prekyba. Per savo apmokymus aš praėjau beveik kiekvieną banko skyrių, o eidamas į Turto valdymo skyrių žinojau: štai kur mano ateitis!

Vis dėlto, norėdamas padaryti karjerą investicinėje bankininkystėje ir turto valdyme, turėjau stoti į universitetą, todėl nusprendžiau palikti stažuotę banke ir vykti į universitetą studijuoti matematikos bei ekonomikos.

Kaip jūs pradėjote prekiauti?

Universitete žinojau, kad man reikia susirasti darbą, o buvusios merginos tėvas pažinojo vyruką, kuris dirbo dideliam biržos makleriui ir organizavo man pokalbį. Tai buvo antrasis mano gyvenime darbo pokalbis ir aš buvau iš karto pasamdytas, šį kartą kaip prekybos asistentas jų prekybos skyriuje.

Mano darbas buvo JAV akcijų rinkose, pavyzdžiui, su „Google" ir „Microsoft" akcijomis, kur biržos makleris buvo paskirtas rėmėju. Tai reiškė, kad kai įmonė norėjo viešai prekiauti savo akcijomis, ji turėjo bendradarbiauti su biržos makleriu, kad jis įvertintų akcijų kainą pagal pirkėjų ir pardavėjų poreikius rinkoje, užtikrintų likvidumą ir sudarytų nuolatinę rinką prekiautojams.

Čia išmokau daug apie profesionalią prekybą, net jeigu „tik vykdžiau" įsakymus klientų pavedimu, o ne spekuliavau rinkoje. Aišku, kartais ir man buvo leidžiama rizikuoti, tačiau tai buvo tik mažos pozicijos - duonai ir sviestui mes užsidirbdavome iš spredo.

Kada pradėjote prekiauti savo pinigais?

Tai įvyko tuo pačiu metu - atidariau savo pirmąją CFD sąskaitą ir bandžiau prekiauti kaip profesionalus prekiautojas, naudodamas savo šviežiai įgytas prekybos žinias.

Pasirinkau prekiauti CFD dėl galimybės atidaryti sąskaitą su nedidele pinigų suma. Tai taip pat buvo skaidriausias prekybos būdas, lyginant su mano darbo patirtimi su akcijomis ir pasirinkimo sandoriais.

Trumpai pasakius: aš visiškai susimoviau!

Prisimenu vieną dieną, kai gerai uždirbau savo darbdaviui, ir keli vaikinai (tarp jų ir mano vyresnysis prekiautojas) man plekšnojo per petį, o aš vis dar buvau tik studentas. Pagalvojau: "Tu esi vyras!"

Tai buvo trečiadienis ir netrukus turėjo prasidėti žalios naftos akcijų prekyba. Niekada anksčiau savo asmeninėje sąskaitoje nebuvau prekiavęs žalia nafta - žinojau tik, kad dienos prekybos metu žalia nafta gali žiauriai smarkiai judėti. Aš pagalvojau: „Tau buvo puiki diena, o dabar tu ketini patekti į prekiautojų dangų". Ir aš atidariau smarkiai perdidelę ilgąją poziciją, tikėdamasis, kad naftos kainos kils - ir tai buvo žingsnis ne ta koja.

Aš per kelias sekundes praradau beveik 20 % savo sąskaitos (apie 2000 EUR iš 10 000 EUR), tada tai sudarė mano mėnesio nuomos sumą. Buvau visiškai paralyžiuotas, man skaudėjo pilvą, aš galvojau: „Savo prekiautojo karjerą baigiau". (Kas juokingiausia - tai, kad niekas, išskyrus mane, nematė to, ką aš išgyvenu, nes tai buvo mano asmeninė sąskaita...)

Tuo metu galvojau, kad kaip „profesionalus prekiautojas" turiu specialių žinių, kurios man suteikia pranašumo rinkoje (šiandien tai aš pavadinčiau tiesiog arogancija). Aš nekreipiau dėmesio į tai, kad uždirbti pajamas iš spredo yra visiškai kas kita, nei prekiauti pačiam ir rizikuoti savo sunkiai uždirbtais pinigais, ypač neturint jokio informacinio pranašumo.

Kaip jūs susidorojate su tuo, kad gera investicija virsta bloga?

Tai labai paprasta: prieš bet kokį sandorį ar investiciją aš nustatau asmeninį praradimo tašką, kuriame aš žinosiu, kad mano idėja nebegalioja. Ir, pasiekęs šį tašką, aš išeinu, nežiūrėdamas į nieką.

Čia reikėtų pasigilinti kiek giliau: kadangi aš žinau teigiamas savo prekybos strategijos tikimybes, man labai lengva išvengti pralaimėjimų, nes žinau, kad, net jeigu aš su konkrečiu sandoriu patirsiu nuostolį, su laiku vis tiek išsiveršiu į priekį.

Tačiau tai netinka, jeigu, kiek įmanoma, neapribočiau savo nuostolių. Prekyba pagal šią mantrą man suteikia galimybę negalvoti apie pinigus, kuriuos uždirbau arba praradau prekiaudamas, bet padeda susitelkti į patį procesą, kuris dažniausiai yra intelektualinis iššūkis.

Kokios svarbiausios pamokos, kurias išmokote?

Toks rizikos valdymas yra labai svarbus, siekiant sėkmingos ilgalaikės prekybos. Kai prekiavau akcijų makleriui, rizikos valdytojas arba mano vyresnysis prekiautojas paprastai rūpinosi mano sudaromų sandorių rizika ir primindavo, kad turėčiau sumažinti savo poziciją, jeigu per daug rizikuodavau.

Daugelis pradedančių prekiautojų mano, kad turėtų prekiauti išties didelėmis sumomis, dažnai pasitaikantis požiūris: „Tu nesi tikras vyras, jeigu prekiauji mažomis sumomis".

Manau, kad tai tikrai didelė klaida - reikia tai įveikti, ypač jeigu pinigai pradeda jus veikti psichologiniu atžvilgiu. Jeigu prekiaudami nesijaučiate patogiai ir labiau orientuojatės į pinigus, kuriuos ketinate uždirbti, arba pinigus, kuriuos ketinate prarasti, akivaizdu, kad prekiaujate per dideliais kiekiais ir turite juos sumažinti.

Statistika rodo, kad 84 % CFD prekiautojų praranda pinigus - ar turite minčių, kodėl taip gali būti?

Na, kai tik buvo paskelbta ši statistika, turiu pripažinti, visai nenustebau. Tiesą sakant, aš paprastai sakau savo studentams, kad mažmeninė prekyba vyksta pagal principą 90–90–90: 90 % žmonių per 90 dienų praranda 90 % pinigų.

Šioje srityje praleidus daugiau kaip dešimtmetį ir sukaupus didelę patirtį, man atrodo, kad pagrindinė priežastis yra ta, jog daugelis mažmeninės prekybos prekiautojų, nusprendę prekiauti finansų rinkose, tiesiog nežino, ką jie daro.

Jie yra labai naivūs, galvodami: „Negali būti taip sunku pirkti maža kainą ir parduoti didele, ar ne tiesa?"

Šis naivumas, o kartais arogancija, kad galima užsidirbti pinigų, neturint aiškaus ir pagrįsto pelno plano, arba strategijos, arba atitinkamai bendro plano, yra tiesioginis kelias į nesėkmę ir reiškia, kad dauguma žmonių praras pinigus.

Norint įveikti šią kliūtį ir prekiaujant neprarasti pinigų, reikia suvokti, kad prekybos pelningumas grindžiamas trimis punktais:

  • Rizikos / pinigų valdymu
  • Prekybos psichologija
  • Prekyba pagal pelninga prekybos strategiją

Turite įsisavinti visus tris punktus ir jų tarpusavio sąveiką, jeigu norite prekiauti ilgai.

Kaip manote, kuris prekybos būdas geresnis - rankinis ar automatizuota prekyba?

Mano prekyba dažniausiai yra pusiau automatizuota ir sandoriai sudaromi pagal aiškias iš anksto nustatytas taisykles. Tai reiškia, kad naudoju ekspertą patarėją (EA), kuris generuoja man prekybos signalus pagal mano + EV taisyklėmis pagrįstą prekybos sistemą.

Tai reiškia, kad aš tik retkarčiais įsikišu į savo prekybą, kad optimizuočiau jau ir taip teigiamą mano strategiją, kad išlyginčiau kapitalo kreivę, ypač nuostolio atžvilgiu.

Jeigu reikia pasirinkti prekybą rankiniu būdu arba naudoti EA, manau, kad priežastis, kodėl kai kurie prekiautojai teikia pirmenybę rankinei prekybai, yra ta, kad jie siekia išlaikyti kontrolę. Dėl savęs pačio aš atradau, kad, prekiaudamas rankiniu būdu, dėl bet kokio generuojamo signalo aš surandu bent penkias priežastis, kad rinka eis ne ta linkme. Tai taip vargino, kad nusprendžiau, jog noriu, kad sistema pati generuotų signalą, o aš galėčiau sutelkti dėmesį į sandorio užbaigimą.

Ką patartumėte pradedantiems prekiautojams?

1. Paklauskite savęs , ar tikrai norite būti prekiautoju

Turite būti nuoširdūs sau ir paklausti savęs: „Ar aš tikrai noriu būti prekiautoju?" Jeigu jūsų vienintelė motyvacija yra užsidirbti pinigų, tokiu atveju sėkminga prekyba beveik neįmanoma. Remdamasis savo asmenine patirtimi, galiu pasakyti, kad jokie pinigai pasaulyje neišspręs skausmo nuostolingo sandorio arba vienatvės, su kuria natūraliai teks susidurti sėdint prie ekrano diena iš dienos.

Vietoje to jūs turėtumėte mėgautis prekybos iššūkiais. Aš labai vertinu intelektinį aspektą ir žinias, kuriomis konkuruoju su kitais. Žinojimas, kad 90 % ir daugiau mažmeninės prekybos prekiautojų žlunga, ir suvokimas, kad jeigu aš sugebėsiu, būsiu geresnis už daugiau kaip 90 % žmonių, mane tikrai motyvuoja.

Ir galų gale, prekyba - tai ne vien tik dėl pinigų.

2. Turėtumėte būti pasirengę sunkiam, kartais psichiškai nežmoniškam darbui

Prekiaudami konkuruojate su protingiausiais, greičiausiais, geriausiai informuotais, o kartais ir neetiškiausiais protais pasaulyje. Ir jie visi iš jūsų nori tik geriausio: jūsų pinigų. Ir jūsų konkurentai padarys viską, kad gautų jūsų pinigus. Tai reiškia: būkite gerai pasirengę ir žinokite, kad kartais turite padaryti net šiek tiek daugiau, nei manote, kad tai įmanoma.

3. Laikykitės patikrintos, pelningos strategijos

Kai žinote, kad prekiaujate pagal patikrintą, pelningą prekybos strategiją, ir žinote esminius savo prekybos aspektus, tokius kaip jūsų numatoma vertė, žinote, kaip interpretuoti šiuos komponentus, daugelis problemų, ypač psichologinių, jau yra tam tikru laipsniu išspręstos.

Ko žmonės išmoks jūsų seminaruose internetu?

Internetinių seminarų serijoje „Trading Spotlight" daug dėmesio skirsiu trims pelningos prekybos ramsčiams: rizikos / pinigų valdymui, prekybos psichologijai ir prekybai pagal patikrintą, pelningą prekybos strategiją.

Mano tikslas yra parodyti, kaip šie dalykai tarpusavyje sąveikauja, ir pateikti išsamią informaciją apie kiekvieną jų, bandant padėti jums tapti geresniems, tikriausiai, pelningiems prekiautojams.

Atsakomybės ribojimas: Čia išreikštos nuomonės atspindi interviu, bet nebūtinai „Admiral Markets" investicinių firmų požiūrį.

Prekyba Admiral Markets siūlomomis finansinėmis priemonėmis (CFD, ETF, akcijomis) yra labai rizikinga ir dėl savo sudėtingo pobūdžio nėra tinkama visiems investuotojams. Prieš sudarydami kliento sutartį arba sandorį, būtinai perskaitykite mūsų paslaugų nuostatas ir sąlygas. Jeigugu reikia, pasikonsultuokite su specialistu, kad įsitikintumėte, jog suprantate su prekyba susijusią riziką.

CFD yra sudėtingos priemonės, dėl kurių kyla didelė rizika greitai prarasti pinigus taikant finansinį svertą. 84 proc. neprofesionaliųjų investuotojų sąskaitų prarandami pinigai prekiaujant CFD su šiuo teikėju. Turėtumėte pagalvoti, ar suprantate, kaip veikia CFD ir ar galite sau leisti prisiimti didelę riziką prarasti savo pinigus.

Avatar-Admirals
Admirals Sprendimas „viskas viename“ – mokant, investuojant ir tvarkant savo pinigus

„Admirals“ – tai ne tik brokeris, bet ir finansų centras, siūlantis platų finansinių produktų ir paslaugų asortimentą. Mūsų dėka asmeninius finansus galite tvarkyti naudodamiesi „viskas viename“ sprendimu – investuojant, mokant ir tvarkant savo pinigus.