Kad Jūsų patirtis naršant mūsų svetainėje būtų pati geriausia, mes naudojame slapukus. Toliau naršydami šioje svetainėje duodate sutikimą dėl slapukų naudojimo. Daugiau informacijos bei tai, kaip galite pakeisti savo nuostatas, rasite mūsų Privatumo politikoje.
Daugiau informacijos Sutinku
79% proc. mažmeninių sąskaitų prarandami pinigai, prekiaujant CFD su šiuo teikėju. CFD yra sudėtingi instrumentai, dėl kurių kyla didelė rizika greitai prarasti pinigus taikant finansinį svertą. 79% neprofesionaliųjų investuotojų sąskaitų prarandami pinigai prekiaujant CFD su šiuo teikėju. Turėtumėte pagalvoti, ar suprantate, kaip veikia CFD ir ar galite sau leisti prisiimti didelę riziką prarasti savo pinigus. expand_more

Akcijų rinka – kaip pradėti prekybą akcijomis

Skaitymo trukmė: 12 min.

Akcijų rinka – kaip pradėti prekybą akcijomis

Šiame straipsnyje aptarsime, kaip prekiauti akcijų rinkoje. Sužinosite, kodėl akcijos egzistuoja, kaip veikia akcijų rinka, kaip atidaryti prekybos sąskaitą, kaip išsirinkti jums tinkamiausias akcijas, kaip pradėti prekiauti akcijų rinkoje, kaip pateikti rinkos pavedimus arba atidėtus įsakymus ir dar daugiau.

Kad galėtumėte visus šiuos klausimus išsiaiškinti, pirmiausia reikia atsakyti į pagrindinį klausimą: kas yra akcijos?

Akcija – vertybinis popierius, suteikiantis jo savininkui tam tikras teises, dalyvaujant bendrovės valdyme ir sprendžiant jos strateginius klausimus.

Taigi, akcija patvirtina tam tikras jos savininko teises, visų pirma, bendrąją nuosavybę pagal įmonės įstatinio kapitalo dalį (pavyzdžiui, bendrovės įstatinis kapitalas yra 1000 eurų, o jums priklauso 10 akcijų, kurių kiekvienos nominali vertė yra 10 eurų – tad, jums priklauso dešimtadalis šios bendrovės).

Be to – ir tai paprastai yra svarbesnis aspektas – investuotojai akcijų rinkoje gauna naudos iš vertybinių popierių kainų padidėjimo. Bent jau ilgainiui.

Tačiau, atkreipiame jūsų dėmesį, kad akcijos gali būti skirtingų rūšių. Pavyzdžiui, paprastosios ir privilegijuotosios akcijos.

Dauguma bendrovių išleidžia paprastąsias balsavimo teises turinčias akcijas. Be to, tam tikros paprastosios akcijos turi pirmumo teisę. Todėl akcininkai gali papildomai įsigyti ir išlaikyti pastovų savo kapitalo procentą, kai bendrovė išleidžia naujas akcijas.

Priešingai, privilegijuotosios akcijos neturi balsavimo teisių. Tačiau, joms teikiama pirmenybė mokant dividendus tiek pagal mokėjimo tvarką, tiek ir pagal sumą.

Kitas žingsnis yra suprasti, kaip veikia akcijų rinka

Kaip veikia akcijų rinka?

Anksčiau akcijų sandoriai vykdavo tik fizinėje rinkoje – akcijų biržoje: biržos makleriai skambindavo (arba šaukdavo) akcijų pirkimo ir pardavimo kainas.

Šiais laikais vertybinių popierių birža veikia elektroniniu būdu, per internetą ir internetinius biržos brokerius. Pasiūla ir paklausa lemia akcijų kainą. Net jeigu kiekviena akcija turi savo kainą, rinkos jausmas yra bendras. Akcijų kainos dažnai kinta lygiagrečiai, veikiamos politinių įvykių arba paskelbtų ekonominių ataskaitų.

Dabar, kai išsiaiškinome, kas yra akcijos ir kaip veikia akcijų rinka, išlieka svarbus klausimas, kurio visi pradedantieji prekiautojai, tikriausiai, jau paklausė savęs: Kodėl verta užsiimti akcijų rinka?

Trumpas atsakymas: akcijų rinka yra vienas geriausių, jeigu ne greičiausias, būdas užsidirbti pinigų. Kai išmoksite tinkamai prekiauti akcijų rinkoje ir galėsite pasigirti, kad kantrybė jums nėra svetimas žodis, tada akcijų rinka gali tapti tikra jūsų drauge.

Akcijų rinka privačiam investuotojui – kaip pradėti

1 žingsnis: atidarykite sąskaitą

Akcijų prekyba šiomis dienomis vyksta internetu ir kadangi negalite tiesiog eiti į vertybinių popierių biržą ir investuoti į akcijas, pirmiausia turite atidaryti prekybos sąskaitą. O tam turite pasirinkti internetinį brokerį.

Ieškant tinkamo brokerio reikėtų atsižvelgti į šiuos dalykus:

 1. Išlaidos. Į jas įeina prekybos sąskaitos mokesčiai, taip pat įsakymų vykdymo išlaidos. Pavyzdžiui, kiek kainuoja įsakymo atšaukimas?
 2. Prekiaujamos akcijos. Ar galite prekiauti įvairių pasaulinių bendrovių akcijomis? Ar siūlomi ETF (biržoje prekiaujami fondai)?
 3. Klientų palaikymas. Ar prireikus galima susisiekti su kompetentingais asmenimis?
 4. Vertinimo įrankiai. Kokias galimybes turiu įvertinti savo investicinio portfelio našumui?

„Admiral Markets" veiklą reguliuoja kelios gerai žinomos finansų institucijos:

 • „Admiral Markets UK Ltd" yra įgaliota ir kontroliuojama Jungtinės Karalystės finansinio elgesio tarnybos (FCA).
 • „Admiral Markets AS" įgaliota ir kontroliuojama Estijos finansų priežiūros tarnyba (EMST).
 • „Admiral Markets Cyprus Ltd" yra įgaliota ir kontroliuojama Kipro vertybinių popierių ir biržų komisijos (CySEC).
 • „Admiral Markets Pty Ltd" turi Australijos finansinių paslaugų licenciją (AFSL) vykdyti finansinių paslaugų veiklą Australijoje.

Su visomis mūsų prekybos sąlygomis galite susipažinti mūsų svetainės skyriuje „Sandorio ypatybės". Jeigu norite prekiauti akcijų rinkoje su mumis, turėsite atlikti šiuos paprastus veiksmus:

 1. Prisiregistruoti mūsų svetainėje ir sukurti savo profilį Prekiautojo kabinete.
 2. Jeigu norite naudoti „MetaTrader 4" (MT4) prekybos platformą, atidarykite „Trade.MT4" sąskaitą.
 3. Jeigu norite naudoti „MetaTrader 5" (MT5) prekybos platformą, pasirinkite „Trade.MT5" arba „Invest.MT5" sąskaitos tipą.
 4. Ieškokite bendrovių, turinčių tvirtas ilgalaikio augimo perspektyvas.
 5. Pasirinkite akcijas, į kurias norite investuoti.
 6. Remdamiesi savo biudžetu ir rizikos valdymo taisyklėmis, nuspręskite, kiek akcijų norite įsigyti.
 7. Prekiaukite akcijų rinkoje, vadovaudamiesi savo prekybos strategija, ir pateikite rinkos įsakymą arba atidėtą įsakymą.

2 žingsnis: apibrėžkite tikslus

Niekada neturėtumėte tiesiog prekiauti akcijų rinkoje, neturėdami konkretaus plano, visada kelkite sau konkrečius prekybos tikslus. Tik jūs galite pasakyti, kokie jie galėtų ir turėtų būti. Viskas priklauso nuo to, kokio tipo prekiautojas esate.

Keli pagrindiniai klausimai, prieš pradedant prekiauti akcijų rinkoje:

 • Kokio dydžio kapitalą galite naudoti akcijų rinkoje? Nepamirškite, nors tai labiau teorinė galimybė: net tinkamai investuodami į akcijas galite prarasti visą savo kapitalą.
 • Kokio dydžio riziką akcijų rinkoje galite prisiimti? Turėtumėte paklausti savęs, ar norite investuoti į ilgalaikę perspektyvą, ar norite paįvairinti savo prekybą trumpalaikėmis spekuliacijomis. Mažesnių bendrovių akcijos, turi kitokį rizikos profilį nei vadinamų didžiausių ir pelningiausių bendrovių akcijos.
 • Žinoma, tam tikrą vaidmenį vaidina ir jūsų laukiama grąža. Jeigu jus labiausiai domina jūsų kapitalo saugumas ir esate patenkinti vidutine grąža, tuomet jums reikėtų užsiimti – taip vadinama – pirkimo ir laikymo strategija. Aštuntojo ir dešimtojo dešimtmečio investicijų guru André Kostolany tai apibūdino taip: „Pirk akcijas, išgerk migdomųjų ir nežiūrėk į akcijas. Po daugelio metų pamatysi: tu turtingas".

3 žingsnis: pasirinkite tinkamą prekybos programinę įrangą

Palyginti su A. Kostolany laikais, šiuolaikiniai prekiautojai turi didžiulį pranašumą, nes gali naudoti skaitmenines priemones, palengvinančias tinkamą jų veiklą akcijų rinkoje.

Tinkama prekybos programinė įranga yra svarbiausia. Viena populiariausių akcijų prekybos platformų pasaulyje yra „MetaTrader 5". Tačiau, atsisiuntus ir įdiegus prekybos platformą, nereikia iš karto pulti prekiauti realioje sąskaitoje ir rizikuoti tikrais pinigais.

Atidarykite demonstracinę sąskaitą ir bent šiek tiek pasipraktikuokite joje. Tai padės jums išmokti prekiauti akcijų rinkoje.

Akcijų rinka privačiam investuotojui – kaip pradėti

4 žingsnis: tinkamai pasirinkite akcijas

Norint tinkamai prekiauti akcijų rinkoje, svarbu suprasti dominančių bendrovių veiklą. Interneto burbulo metu investuotojams buvo įprasta pirkti bendrovių akcijas, net nežinant, ką įmonė gamina ar parduoda. Tokios klaidos nereikėtų kartoti. Juk internetiniai šaltiniai leidžia paprastai ir lengvai sužinoti pagrindinius įmonės duomenis.

Svarbios įvairios sąvokos, pavyzdžiui, P/E (kainos ir pajamų santykis), EBIT (pajamos prieš palūkanas ir mokesčius) arba EBITDA (pajamos prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą ir amortizaciją).

5 žingsnis: sekite naujienas

Pasaulio akcijų rinka neveikia vakuume. Kainų kursas galiausiai priklauso nuo bendrovių verslo sėkmės. Be vadybos kompetencijos, inovatyvių tyrimų ir plėtros bei darbuotojų motyvacijos, įmonių gerovę lemia ir daugybė išorinių veiksnių.

Politinis netikrumas, toks kaip dabartiniai prekybos karai (arba netgi tikri karai), technologinės naujovės, tokios kaip autonominis vairavimas, arba makroekonominiai kintamieji, tokie kaip Europos centrinis bankas (ECB), pumpuodamas į rinkas pinigus, gali vaidinti svarbų vaidmenį.

Todėl, prekiaujant akcijų rinkoje, reikia sekti visas šias naujienas. Stebėkite akcijų rinkos ir verslo naujienas internete, užsiprenumeruokite tokias naujienas – viską, kas jums labiausiai tinka.

6 žingsnis: valdykite riziką

Jeigu anksčiau paminėta pirkimo ir laikymo strategija jums yra pernelyg pasyvi veikla akcijų rinkoje, galima rinktis ir kitus prekybos būdus. Tačiau, tokiu atveju ypač svarbu tinkamai valdyti savo riziką. Šiandien yra gana paprastų būdų, kaip valdyti riziką akcijų rinkoje.

Pavyzdžiui, atidėti įsakymai Stop Loss arba Take Profit įsakymai, kuriais galite apriboti savo nuostolius arba apsaugoti savo pelną.

Akcijų rinka – kokiomis akcijomis prekiauti

Kai brokerio įmonėje atidarote prekybos sąskaitą ir į ją įdedate pinigų, galite pradėti prekiauti akcijų rinkoje. Puiki pradžia – pradėti tyrinėti įmones, kurias jūs jau žinote kaip vartotojas. Pirmiausia, jus gali priblokšti daugybė duomenų, todėl turėtumėte supaprastinti procesą ir atsirinkti tiktai jus labiausiai dominančias akcijas.

Gyvoji investavimo legenda Vorenas Bafetas kartą pasakė: „Užsiimkite bendrove todėl, kad norite jai priklausyti, o ne todėl, kad norite, jog akcijų kaina pakiltų". Pradėkite nuo bendrovės metinės ataskaitos, vadovybės metinio laiško akcininkams – tai gali padėti susidaryti pirmąjį įspūdį apie tai, kaip įmonei sekasi ir kokių ateities planų ji siekia.

Jūsų brokeris taip pat turėtų teikti analizės įrankius, tokius kaip aktualios naujienos, ketvirčio pajamų ataskaitos ir pan. Daugelis brokerių taip pat siūlo straipsnių, pamokų ir internetinių seminarų, kuriuose paaiškina, kaip naudotis šiomis priemonėmis ir kaip tinkamai prekiauti pasauline akciju rinka.

Akcijų rinka – kokiomis akcijomis prekiauti

Akcijų rinka: kiek pinigų turėčiau skirti?

Akcijų rinkoje turėtumėte pradėti nuo mažų sumų. Tai padės suprasti, ar turite kantrybės, kokius nuostolius galite prisiimti, kad pasiektumėte ilgalaikę sėkmę nepatirdami streso ir ramiai miegodami. Po to, kai „apsiprasite" su akcijų rinka, savo prekybos dydžius galite koreguoti.

Akcijų rinka: įsakymų tipai

Rinkos pavedimai

Šiuo atveju akcijas perkate arba parduodate kita geriausia rinkos kaina. Kadangi rinkos pavedime nėra nurodyta jokių kainos parametrų, jūsų įsakymas vykdomas nedelsiant ir paprastai visiškai įvykdomas, kai įsakymai nedideli, – nebent bandote įsigyti ypač didelę akcijų dalį, pavyzdžiui, kalbame apie milijonus.

Rinkos įsakymų atveju kaina, kuria jūs perkate arba parduodate, gali tiksliai ir neatitikti tos kainos, kurią jūs nurodėte savo pavedime. Taip yra dėl nuolatinio pirkimo ir pardavimo kainų svyravimo akcijų rinkoje. Geriausia naudoti rinkos pavedimą, kai perkate ar parduodate akcijas, kurios nepasižymi dideliais dienos kainos svyravimais. Tai galėtų būti, pavyzdžiui, blue chip akcijos – priešingai nei mažesnių ir labiau nepastovių įmonių akcijos.

Akcijų rinka: įsakymų tipai

Pateikiame kelis patarimus, susijusius su akcijų rinka:

 • Rinkos pavedimas yra ypač tinkamas investuoti pagal pirkti ir laikyti strategiją investuotojams, kuriems rūpi ne maži kainų skirtumai, o sėkminga prekyba.
 • Jeigu pateikiate rinkos pavedimą, kai rinka uždaryta, jis bus įvykdytas kitos dienos atidarymo kaina.
 • Visada patartina patikrinti, kaip brokeris vykdo įsakymus. Kai kurie „mažų kainų" brokeriai visus savo klientų įsakymus pateikia vienu metu už tuo metu vyraujančią kainą, pavyzdžiui, prekybos dienos pabaigoje arba kitu konkrečiu laiku.

Atidėti įsakymai

Jeigu norite labiau kontroliuoti prekybos kainą, geriau prekiaujant naudoti atidėtus pavedimus. Pavyzdžiui, tarkime, kad „Apple" akcija kainuoja 100 JAV dolerių, bet jūs manote, kad 95 JAV doleriai kaina jai yra tinkamesnė. Pateikdami atitinkamą atidėtą įsakymą, jūs paprašote savo brokerio, prieš vykdant įsakymą, palaukti, kol kaina pasieks jūsų norimą lygį.

Atidėti įsakymai yra idealūs prekiautojams, kurie perka ir parduoda mažesnių bendrovių akcijas. Jie taip pat naudingi esant trumpalaikiam akcijų rinkos kintamumui arba kai akcijų kaina yra svarbesnė už pavedimo įvykdymą.

Atidėti įsakymai gali būti:

 • AON (visos arba nė vienos, angl. All or None): AON įsakymas vykdomas tik tuo atveju, jeigu visas norimas akcijas galite įsigyti už iš anksto nustatytą kainą.
 • GFD (tinka dienai, angl. Good for Day): GFD įsakymas baigia galioti prekybos dienos pabaigoje, net jeigu jis nebuvo įvykdytas.
 • GTC (geras, kol neatšauktas, angl. Good till Canceled): GTC įsakymas išlieka aktyvus tol, kol prekiautojas jį atšaukia arba pasibaigia jo galiojimo laikas.

Atidėtas įsakymas garantuoja prekiautojui norimą kainą, tačiau pats įsakymas gali būti iš viso neįvykdytas. Atidėti pavedimai paprastai vykdomi FC-FS pagrindu („pirmas atėjai, pirmas gavai") ir tik įvykdžius rinkos pavedimus. Taip pat gali būti imamas komisinis mokestis už atidėtus pavedimus.

Toks komisinis mokestis gali būti didesnis nei už rinkos įsakymus. Turėtumėte nepamiršti, kad atidėtas pavedimas, kurio negalima įvykdyti pageidaujamą prekybos dieną, bus įvykdytas kitą dieną. Operacijų išlaidos paprastai patiriamos už kiekvieną dieną, kol yra laikomas įsakymas. Jeigu akcijų kaina niekada nepasieks jūsų norimos ribos, sandoris nebus sudarytas.

Akcijų rinka: patarimai pradedantiesiems prekiautojams

Žinoma, yra daugybė prekybos strategijų, norintiems įveikti akcijų rinką. Tačiau, kodėl gi mums nepasimokius iš to, kurį daugelis laiko didžiausiu visų laikų investuotoju?

Vorenas Bafetas, „Berkshire Hathaway" generalinis direktorius, akcijų dėka tapo vienu turtingiausių žmonių pasaulyje. Teigiama, kad 2019 m. liepos mėn. pabaigoje jo turtas buvo vertinamas ne mažiau kaip 82 milijardais JAV dolerių!

Akcijų rinka: patarimai pradedantiesiems prekiautojams

Tad, tikriausiai, jis žino, kaip reikia elgtis akcijų rinkoje. Voreno Bafeto investavimo strategija yra žinoma kaip ilgalaikės vertės investavimas.

Tai apibrėžiant vienu sakiniu, ši strategija rekomenduoja pirkti akcijas, kurių kaina yra žemesnė už jų vidinę vertę, ir laikyti akcijas tol, kol jų kaina atspindės tikrąją įmonės vertę. Žinoma, tai reiškia, kad jūs turite gerai žinoti apie įmones ir sekti aktualią informaciją.

Tai atspindi ir Voreno Bafeto citata. Paklaustas, ką jis daro, kad būtų toks sėkmingas, investuotojas atsakė: „Aš tiesiog sėdžiu savo kabinete ir skaitau visą dieną".

Ir vis dėlto: net Vorenas Bafetas žino, kad akcijų rinka negarantuoja sėkmės, net ir ilgalaikėje perspektyvoje. Taigi, žengdami į akcijų rinką, visada turite atlikti savo namų darbus.

Akcijų rinka: investuoti į akcijas ar prekiauti akcijų CFD

CFD prekyba imituoja vertybinių popierių prekybą ir šiuo atveju jūs faktiškai neturite pagrindinio turto, skirtingai nei tuo atveju, kai iš tikrųjų valdote akcijas. Tačiau, tai yra neabejotinai puiki alternatyva tradicinei akcijų prekybai.

Be to, prekiaudami akcijų CFD jūs galite pasinaudoti svertu. Tai yra šiuo atveju prekiaujama su marža, o tai reiškia, kad norint įsigyti tam tikrą akcijų sumą nebūtina investuoti visos rinkos vertės. Tai taip pat leidžia prekiautojams atidaryti didesnes pozicijas, nei jie galėtų padaryti su savo pradiniu nedideliu depozitu.

Tačiau, ką geriau rinktis: investuoti į akcijas ar akcijų CFD? Tai priklauso nuo kiekvieno prekiautojo, tiesiog reikia gerai išsiaiškinti, pagrindines abiejų produktų savybes ir nuspręsti, kas jums labiau tinka.

Akcijų rinka: investuoti į akcijas ar prekiauti akcijų CFD

Kiti naudingi straipsniai

Apie Admiral Markets

Admiral Markets – brokeris, kurio veiklą reguliuoja atitinkamos institucijos, suteikia galimybę naudotis populiariausiomis pasaulyje prekybos platformomis ir prekiauti susitarimais dėl kainų skirtumo (CFD), akcijomis bei biržoje prekiaujamais fondais (ETF).

Šis turinys nėra ir neturėtų būti suprantamas kaip patarimas, rekomendacija, pasiūlymas ar skatinimas sudaryti sandorį dėl kokio nors finansinio instrumento. Atkreipkite dėmesį, kad ši analizė nėra tikslus dabartinės ar būsimos veiklos rodiklis ir kad rinkos sąlygos laikui bėgant gali keistis. Prieš priimdami sprendimą investuoti, kreipkitės į nepriklausomą finansų patarėją, kad įsitikintumėte, jog suprantate susijusią riziką.