Kad Jūsų patirtis naršant mūsų svetainėje būtų pati geriausia, mes naudojame slapukus. Toliau naršydami šioje svetainėje duodate sutikimą dėl slapukų naudojimo. Daugiau informacijos bei tai, kaip galite pakeisti savo nuostatas, rasite mūsų Privatumo politikoje.
Daugiau informacijos Sutinku
79% proc. mažmeninių sąskaitų prarandami pinigai, prekiaujant CFD su šiuo teikėju. CFD yra sudėtingi instrumentai, dėl kurių kyla didelė rizika greitai prarasti pinigus taikant finansinį svertą. 79% neprofesionaliųjų investuotojų sąskaitų prarandami pinigai prekiaujant CFD su šiuo teikėju. Turėtumėte pagalvoti, ar suprantate, kaip veikia CFD ir ar galite sau leisti prisiimti didelę riziką prarasti savo pinigus. expand_more

Kas yra IPO ir kaip tuo galite pasinaudoti?

Skaitymo trukmė: 11 min.

Šiame straipsnyje pakalbėsime apie įmones, pateikiančias viešus akcijų siūlymus (IPO platinimas) – apie neseniai tai padariusias įmones ir besiruošiančias tai padaryti artimiausiu metu.

IPO platinimas ir apskritai IPO rinka atveria potencialą nemažai uždirbti, tad aptarsime tai iliustruojančius kelis pavyzdžius, nors, žinia, kaip ir su visomis akcijomis, kai kurios naujai išplaukusios įmonės gali klestėti, o kitoms gali taip ir nepasisekti.

Kas yra IPO arba pirminis viešas akcijų siūlymas

Šiame straipsnyje aptariamos įmonės gali pasiūlyti potencialią naudą, kaip pamatysime, tačiau turime žinoti, kad ankstesnė grąža negarantuoja būsimos grąžos ateityje.

Dabar yra įdomus laikas naujoms bendrovėms, kurios ateina į rinką, nes jau daug metų rinka kyla (bulių rinka). Volstryto indeksai yra geriausi, todėl sesija po sesijos vyksta rekordinė prekyba. Be kita ko, ačiū FED skatinamosioms priemonėms ir Donaldo Trumpo fiskalinei politikai.

Nors paskutinį 2018 m. ketvirtį akcijų kainos smarkiai mažėjo, tačiau nuo to laiko kilimo tendencija išliko pastovi. Šia tendencija pasinaudojo kelios bendrovės, nusprendusios 2019 m. paskelbti savo pirminį viešą akcijų siūlymą (IPO).

Taigi, nepaisant laikas nuo laiko pasitaikančio spaudimo visai vertybinių popierių rinkai, kai kurios neseniai į rinką pateiktos akcijos sugebėjo išlaikyti savo uždirbtą pelną. O saujelė tokių IPO gali iš tikrųjų pasigirti ypač gerais pelnais. Skamba patraukliai? Tada skaitykite toliau – mes netrukus pereisime prie šių laimėjimų ir rezultatų, bet pirmiausia pasiaiškinkime, ką mes turime omenyje, sakydami pirminis viešas akcijų siūlymas ir kas yra IPO:

Kas yra IPO – pirminis viešas akcijų siūlymas?

Ne vienam jūsų, turbūt, kyla klausimas: IPO kas tai? IPO – tai pirminis viešasis akcijų siūlymas. Iš esmės tai yra jau veikianti privati įmonė, pateikianti visuomenei savo pirmąjį akcijų siūlymą. Paprastai tai būna pakankamai naujos ir mažos įmonės, siekiančios pritraukti daugiau lėšų ir parduodančios savo akcijas, kad galėtų finansuoti būsimą įmonės augimą.

Žinoma, būtina atkreipti dėmesį, kad tai jokiu būdu ne visada yra būtent taip. Ne visos IPO siūlančios bendrovės yra mažos, o kai kurios jų gali būti didžiulės – kaip Kinijos interneto mažmeninės prekybos milžinas „Alibaba".

Viešas akcijų platinimas yra operacija, kuria vienas ar keli bendrovės akcininkai parduoda visas arba dalį savo akcijų akcijų rinkoje. Šį pasiūlymą gali paskelbti dar neįtrauktos į biržos prekybos sąrašą bendrovės, taip pat bendrovės, kurios jau yra kotiruojamos biržoje ir kurių dauguma akcininkų nori parduoti savo vertybinius popierius. Kai įmonė išeina į viešumą pirmą kartą, tai vadinama pirminiu viešu akcijų siūlymu arba IPO. Taigi, jau veikianti privati įmonė parduoda savo pirmąjį akcijų pasiūlymą visuomenei.

Viešasis pasirašymo pasiūlymas taip pat yra susijęs su IPO, tačiau šiuo atveju kalbame apie bendrovę, kuri jau yra kotiruojama ir nori, pavyzdžiui, padidinti savo kapitalą.

Jeigu domitės akcijų prekyba, siūlome atidaryti „Admiral Markets" investicinę sąskaitą. Tokiu būdu turėsite prieigą prie 15 didžiausių vertybinių popierių biržų visame pasaulyje. Be to, galėsite investuoti į tūkstančius akcijų, taip pat efektyviai valdyti savo portfelį su „MetaTrader 5" prekybos platforma! Jeigu norite atidaryti „Admiral Markets" investavimo sąskaitą, spauskite šią reklaminę juostą!

Kas yra IPO – pirminis viešas akcijų siūlymas?

„Alibaba": vienas didžiausių istorijoje pirminis viešas akcijų siūlymas

Viena didžiausių IPO sėkmės istorijų pastaraisiais metais – tai „Alibaba" akcijų pateikimas Niujorko vertybinių popierių biržoje 2014 m. rugsėjo mėnesį (trumpinys BABA). Tiesą sakant, tai buvo didžiausias IPO siūlymas istorijoje ir dar ilgai tokiu išliko. Bendrovės akcijų kaina prasidėjo nuo 92,70 JAV dolerio pirmąją pilną prekybos dieną NYSE, o kiek daugiau nei po penkerių metų, 2019 m. lapkričio mėn., jos akcijų kaina viršijo 180 dolerių.

Tai reiškia, kad, palyginti su pradine atidarymo kaina, jos vertė beveik padvigubėjo. Kinijos interneto pardavimų milžinas yra didžiausias pasaulyje mažmenininkas, kurio rinkos kapitalizacija yra didesnė nei „Facebook"!

„Alibaba" pasiekė 34,7 milijardų dolerių per 24 valandas pardavimą. Palyginimui – plačiai žinomi rekordiniai „Cyber Monday" pardavimai 2018 m. siekė 7,9 mlrd. dolerių apimtį, ir tai buvo bendri visų JAV interneto parduotuvių pardavimai.

Pirminis viešas akcijų siūlymas – visų laikų didžiausi IPO

Yra keletas bendrovių, kurios išėjo į viešumą ir stebėjo, kaip jų akcijų kaina eksponentiškai auga. Pateikiame bendrovių sąrašą, kurios pateikė viešą akcijų siūlymą ir kurių kaina išaugo dvigubai arba dar daugiau:

Bendrovė

Trumpinys

Pramonės sritis

Pirmoji prekybos diena

IPO metu padidinta suma, USD

„Alibaba"

BABA

Technologijos

2014 09 18

25 mlrd.

„General Motors"

GM

Automobiliai

2010 11 16

20,1 mlrd.

Kinijos žemės ūkio bankas

ABC

Finansai

2010 07 07

19,2 mlrd.

Kinijos pramonės ir prekybos bankas

ICBC

Finansai

2007 01 19

19,1 mlrd.

NTT DOCOMO, Inc.

TYO

Telekomunikacijos

1998 10 22

18,4 mlrd.

Visa Inc.

V

Finansai

2008 03 18

17,9 mlrd.

„AIA Group Limited"

AAIGF

Finansai

2010 10 21

17,8 mlrd.

„Enel"

ENLAY

Komunalinės paslaugos

1999 01 01

17,4 mlrd.

„Facebook"

FB

Technologijos

2012 05 01

16 mlrd.

„Deutsche Telekom AG"

DTE

Telekomunikacijos

1996 11 17

13 mlrd.

Žinoma, turime pabrėžti, kad šie pateikti rezultatai negarantuoja ateities pelno. Vis dėlto nepaprastai svarbu, kad šie vertybinių popierių rinkos svyravimai pasiekė tokį didelį rezultatą, nepaisant įvairių patirtų sunkumų.

Jeigu norite praktikuoti savo prekybos strategijas su bet kurios iš šių bendrovių akcijomis, galite nemokamai atidaryti demonstracinę sąskaitą „Admiral Markets" įmonėje, paspaudę šią reklaminę juostą:

Pirminis viešas akcijų siūlymas – visų laikų didžiausi IPO

Pirminis viešas akcijų siūlymas – kas naujo IPO rinkai?

O kokie gi naujesni pasiūlymai IPO rinkai? Aptarkime kelis jų. 2019 metais „sužibėjo" keletas technologijų bendrovių, kurios ir pateikė savo pirminius viešus akcijų siūlymus – tai „Uber", „Lyft", „Slack", „Pinterest" ir kt. Tačiau nė vienas iš šių IPO nepakilo į rinkos aukštumas. Aptarkime išsamiau kiekvieną jų:

„Uber" pirminis viešas akcijų siūlymas

Ši pavėžėjimo paslaugas teikianti įmonė, įkurta 2009 m. Dara Khosrowshahi, buvęs „Expedia" vadovas, perėmė „Uber" vadovavimą 2017 metų vasarą. Tyrimai rodo, kad „Uber" apima daugiau kaip 60 % JAV pavežėjimo paslaugų rinkos.

Nors daugumai žmonių „Uber" žinoma kaip taksi, kurį galima užsisakyti išmaniuoju telefonu, atitikmuo, „Uber" yra sukūrusi visą verslo imperiją, apimančią naujojo mobilumo paslaugas – dviračių, motorolerių ir vandens taksi paslaugas, teikiamas jau keliose skirtingose šalyse; maisto pristatymo verslą, konkuruojantį su „Grubhub" ir „Deliveroo"; taip pat teikia užsakomas krovinių laivais vežimo paslaugas.

2019 m. gegužės 10 d. Niujorko vertybinių popierių biržoje buvo pateiktas pirminis viešas akcijų siūlymas – 180 mln. akcijų. Viena akcija kainavo 45 JAV dolerius, tai yra kaina buvo ties apatine planuojamo 44–50 JAV dolerių kainų intervalo riba. Tokiu būdu „Uber" buvo įvertinta 82,4 mlrd. JAV dolerių. Tačiau, nežiūrint to, kad tai buvo vienas didžiausių Amerikos IPO istorijoje, paaiškėjo, kad pasiūlymas buvo išpūstas, tad akcijų kainos iš karto krito 8 %.

Dabar „Uber" akcijos kaina yra maždaug ties 29 USD, tam įtakos turėjo praėjusiųjų metų trečiąjį ketvirtį užregistruoti nuostoliai, kurie sudarė 1160 mln. USD, taip pat abejonės dėl jos taikomo verslo modelio pelningumo.

„Lyft" pirminis viešas akcijų siūlymas

Jeigu kalbame apie „Uber", natūralu kalbėti ir apie jos varžovą „Lyft", nes abi bendrovės jau keletą metų kovoja už rinkos dalį gana naujoje pavežėjimų srityje. „Uber" veikia daugelyje pasaulio šalių, tačiau „Lyft" šiuo metu veikia tik JAV ir Kanadoje. Apskaičiuota, kad „Lyft" šiuo metu valdo apie 32 % JAV pavežėjimų rinkos. Žinoma, kai kalbame apie augimą, tai žemesnė vieta nebūtinai yra blogai, nes taip yra daugiau galimybių augti.

„Lyft" ilgai lauktas pirmasis viešas akcijų siūlymas pateiktas praėjusių metų kovo 29 d., rinkai buvo pasiūlyta 32,5 mln. akcijų po 72 JAV dolerius už akciją. Tai buvo labai sėkmingas žingsnis ir pirmąją savo dieną „Nasdaq" vertybinių popierių biržoje „Lift" atidarė 87,24 JAV dolerio už akciją kaina – 21 % daugiau nei IPO kaina. Dienos pabaigoje akcijų kaina buvo 8,7 % didesnė, nei pirminis viesasis akcijų siūlymas, tai yra 78,29 JAV dolerio.

Nors „Lyft" augimo skaičiai atrodo įspūdingai, vis tik ši technologijų bendrovė dar yra labai jauna. Rizika, investuojant į tokias jaunas įmones, yra ta, kad daugelis jų užtrunka daug metų, kol uždirba pelno, o jų akcijų kainos gali labai daug svyruoti. Pavyzdžiui, „Tesla" akcijų kaina nuo bendrovės IPO 2010 metais smarkiai išaugo – beveik 2000 % – tačiau bendrovė vis dar neuždirbo jokio pelno.

Yra žinoma, kad technologijų bendrovės kiekvieną centą agresyviai investuoja į savo augimą. Todėl net ir po to, kai 2017 m. „Lyft" prarado 688 milijonus JAV dolerių, o 2018 m. sudegino dar 911 milijonų JAV dolerių, instituciniai investuotojai (investuotojai, investuojantys į bendrovę, prieš pateikiant pradinį viešą siūlymą) paskutiniajame savo investavimo etape prieš IPO bendrovę įvertino 15,1 mlrd. JAV dolerių.

Šiuo metu šios bendrovės akcijos vertinamos maždaug 46 USD. Nepaisant nuostolių, susijusių su pirmaisiais rezultatais, bendrovė rinkoje ir toliau įtraukia vartotojus (taip pat ir „Uber"), todėl analitikai įsitikinę, kad šis sektorius atsigaus vidutinės trukmės ir ilguoju laikotarpiu.

„Slack" pirminis viešas akcijų siūlymas

„Slack" – tai amerikiečių programinės įrangos bendrovė, įkurta 2009 m. ir debesų pagrindu teikianti darbinio bendravimo įrankius bei internetines paslaugas. Bendrovė didžiuojasi savo platformoje turinti daugiau kaip 10 milijonų kasdienių aktyvių vartotojų, siunčiančių daugiau kaip milijardą žinučių, o per kiekvieną savaitę užregistruojama 50 milijonų bendravimo valandų.

Daugelis naujoviškų ir modernių įmonių naudoja „Slack", pavyzdžiui, „Trivago", BBC, IBM ir TAIP! – taip pat „Admiral Markets"! 2018 m. „Slack" pajamos išaugo daugiau kaip 80 % ir siekė 400 milijonų JAV dolerių balandžio pabaigoje, „Slack" pritraukė apie 1,2 mlrd. privačių investicijų.

Praėjusių metų birželio 20 d., „Slack" akcijomis pradėta prekiauti Niujorko vertybinių popierių biržoje, kaina buvo 26 USD už akciją. Ši programa rinkoje taip pat nebuvo sėkminga, nes jau lapkričio mėnesį bendrovės akcijos kaina buvo maždaug 21 USD. Viena iš priežasčių, kodėl tiesioginių žinučių paslauga nuvertėjo – tai stiprūs konkurentai, pavyzdžiui „Microsoft Teams", kurios vartotojų skaičius pastaraisiais mėnesiais tiesiog šovė į viršų.

„Pinterest" pirminis viešas akcijų siūlymas

Šis nuotraukų dalinimosi socialinis tinklas paskelbė viešą akcijų platinimą Niujorko vertybinių popierių biržoje 2019 m. balandžio 18 d., pradinė kaina – 19 USD už akciją, per tą prekybos sesiją akcijos buvo perkainotos beveik 30 %. Tačiau po kelių dienų kaina smarkiai krito po to, kai pirmąjį metų ketvirtį bendrovė užbaigė su nuostoliais. Praėjusių metų pabaigoje šių akcijų kaina vėl pradėjo kilti (lapkričio mėnesį buvo 18 USD).

„Aramco" pirminis viešas akcijų siūlymas

Valstybinės Saudo Arabijos naftos ir gamtinių dujų bendrovės „Aramco" pirminis viešas akcijų siūlymas – didžiausias pasaulyje – viršijo ankstesnius lūkesčius, kai ji 2019 m. gruodžio 11 d. debiutavo šalies vertybinių popierių biržoje.

Bendrovės akcijų kaina pakilo iki 9,38 USD – 10 %. Tai bendrovei suteikia 1,88 trilijono USD vertę ir daro ją didžiausia biržoje kotiruojama įmone, tvirtai lenkiančia „Microsoft" ir „Apple". „Aramco" pirminis viešas siūlymas pralenkė ir „Alibaba" IPO.

„WeWork" pirminis viešas akcijų siūlymas

Ši biurų nuomos ir bendrų darbo vietų bendrovė paskelbė, kad ji debiutuos biržoje 2019 metais. Tačiau galutinai atšaukė savo planus, atsistatydinus jos generaliniam direktoriui Adomui Neumannui. Be to, bendrovė patyrė kelių milijonų nuostolius ir jos vertė nuo 45 milijardų dolerių sumažėjo beveik perpus. Dėl šios situacijos jos pagrindinis akcininkas „Softbank" įgyvendino bendrovės gelbėjimo planą, pagal kurį buvo atleista 19 % darbuotojų įvairiose šalyse.

„Airbnb" pirminis viešas akcijų siūlymas

2018 m. lapkričio mėn. pabaigoje internetinė būsto nuomos įmonė „Airbnb" paskelbė, kad savo vyriausiuoju finansininku (CFO) skiria „Amazon" finansų vadovą Dave Stephenson, taip pašalindama bent vieną kliūtį, trukdančią IPO. D. Stephenson turi būti „Airbnb" ilgalaikio augimo gelbėtojas. Bendrovė 2019 m. antrąjį ketvirtį uždirbo vieną milijardą dolerių.

Taigi buvo manoma, kad šis startuolis biržoje debiutuos 2019 m. Tačiau, kaip bendrovė paskelbė praėjusių metų rugsėjį, ji pradės prekybą 2020 m.

Pirminis viešas akcijų siūlymas – investuoti ar ne į IPO?

Perskaitę šį straipsnį, sužinojote, kas yra IPO – pirminis viešas akcijų siūlymas. Taip pat aptarėme kai kurias įdomias sėkmės istorijas.

Norime pabrėžti, kad investicijos į viešai platinamas akcijas nesiskiria nuo kitų investicijų finansų rinkose. Kai galvoje turimas pirminis viešas akcijų siūlymas, čia reikia išmintingai pasirinkti, kaip ir investuojant į akcijų rinką apskritai. Turėtumėte pasidomėti, kas vadovauja įmonei, įvertinti ilgalaikes įmonės verslo modelio perspektyvas, išanalizuoti finansinę situaciją, visa tai tikrai padėtų jūsų sprendimų priėmimo procesui.

Pirminis viešas akcijų siūlymas – investuokite su „Admiral Markets"

Jeigu perskaitę šį straipsnį, pajutote įkvėpimą investuoti, „Admiral Markets" tam turi puikią sąskaitą – „Invest.MT5" – tai elitinė investavimo galimybė profesionaliems prekiautojams. Prekiaukite tūkstančiais akcijų ir ETF 15 didžiausių pasaulio akcijų biržose ir investuokite su naujausia prekybos platforma – „MetaTrader 5". Tad, ko gi jūs laukiate? Atidarykite savo investavimo sąskaitą jau šiandien, paspaudę šią reklaminę juostą!

Pirminis viešas akcijų siūlymas – investuokite su „Admiral Markets"

Kiti naudingi straipsniai

Apie Admiral Markets

Admiral Markets – brokeris, kurio veiklą reguliuoja atitinkamos institucijos, suteikia galimybę naudotis populiariausiomis pasaulyje prekybos platformomis ir prekiauti susitarimais dėl kainų skirtumo (CFD), akcijomis bei biržoje prekiaujamais fondais (ETF).

Šis turinys nėra ir neturėtų būti suprantamas kaip patarimas, rekomendacija, pasiūlymas ar skatinimas sudaryti sandorį dėl kokio nors finansinio instrumento. Atkreipkite dėmesį, kad ši analizė nėra tikslus dabartinės ar būsimos veiklos rodiklis ir kad rinkos sąlygos laikui bėgant gali keistis. Prieš priimdami sprendimą investuoti, kreipkitės į nepriklausomą finansų patarėją, kad įsitikintumėte, jog suprantate susijusią riziką.