76% proc. mažmeninių sąskaitų prarandami pinigai, prekiaujant CFD su šiuo teikėju. CFD yra sudėtingi instrumentai, dėl kurių kyla didelė rizika greitai prarasti pinigus taikant finansinį svertą. 76% neprofesionaliųjų investuotojų sąskaitų prarandami pinigai prekiaujant CFD su šiuo teikėju. Turėtumėte pagalvoti, ar suprantate, kaip veikia CFD ir ar galite sau leisti prisiimti didelę riziką prarasti savo pinigus.

Admiral Markets Group apima šias įmones:

Admiral Markets Pty Ltd

Australijos vertybinių popierių ir investicijų komisijos (ASIC) priežiūra
Svetainė prieinama tik anglų kalba
TOLIAU

Admiral Markets Cyprus Ltd

Kipro vertybinių popierių ir biržų komisijos (CySEC) priežiūra
TOLIAU

Admiral Markets AS

Estijos finansinių paslaugų priežiūros institucijos (EFSA) priežiūra
Svetainė prieinama tik anglų kalba
TOLIAU

Admiral Markets UK Ltd

Jungtinės Karalystės finansų priežiūros tarnybos (FCA) priežiūra
TOLIAU
Pastaba. Jei uždarysite šį langą nepasirinkę priežiūros institucijos, vadinasi, sutinkate toliau tęsti vadovaudamiesi FCA (Jungtinė Karalystė) nuostatomis.
Pastaba. Jei uždarysite šį langą nepasirinkę priežiūros institucijos, vadinasi, sutinkate toliau tęsti vadovaudamiesi FCA (Jungtinė Karalystė) nuostatomis.
Priežiūros institucija CySEC fca

Obligacijos - skolos vertybiniai popieriai

Skaitymo trukmė: 9 min.

Obligacijos - tai fiksuoto pajamingumo produktas, kuris suteikia galimybę pritraukti ilgalaikių lėšų įvairiems subjektams arba institucijoms. Nors šiame straipsnyje aptarsime skirtingų tipų obligacijas, tačiau visos obligacijos, iš esmės, veikia vienodai, jos yra skolos vertybiniai popieriai.

Obligacijos - skolos vertybiniai popieriai

Obligacijos - tai yra skolos rūšis. Kitaip tariant, obligacijos iš tikrųjų yra skolos įsipareigojimai (angl. I Owe You), kurie reiškia obligacijų emitento įsipareigojimą obligacijų turėtojui sumokėti pagal obligacijų priemonės sąlygas. Obligacijų emitentas prisiima skolą, o asmuo, kuris perka tą skolą - obligacijų turėtojas - yra tas asmuo, kuris suteikia lėšas.

Obligacijų emitentas gali naudoti šias lėšas bet kokiam pageidaujamam išlaidų planui finansuoti. Savo ruožtu jis reguliariai moka fiksuotas palūkanas už obligaciją. Pasibaigus skolos terminui, tai yra atėjus obligacijų išpirkimo datai, emitentas grąžina pradinę skolos sumą (vadinamą pagrindine suma).

Kai pirkėjams parduodama nauja skola, tai yra žinoma kaip pirminė rinka. Tačiau ji sudaro tik dalį visos obligacijų rinkos. Obligacijų rinka taip pat apima ir antrinę rinką, kurioje anksčiau išleistomis obligacijomis prekiaujama tarp pirkėjų ir pardavėjų kaip skolos vertybiniais popieriais. Obligacijų rinka yra didžiulė, o jos vertė yra daug didesnė už akcijų rinkos.

Didžiausi skolos emitentai yra vyriausybės. Vyriausybės išleidžia ilgalaikes vyriausybės obligacijas, kad padėtų finansuoti išlaidas, reikalingas jų valstybėms remti. Kiti pagrindiniai fiksuotų pajamų skolos emitentai yra bankai ir korporacijos. Toliau išsamiau aptarsime tiek vyriausybės obligacijas, tiek ir įmonių obligacijas.

Obligacijos, žinoma, nėra vienintelis skolos vertybinių popierių tipas. Kiti tipai apima skolos įsipareigojimus, vekselius ir komercinius lakštus. Bendrai kalbant, obligacijos paprastai turi ilgesnį terminą nei kiti skolos vertybiniai popieriai. Prieš žvelgdami į kai kuriuos bendrus obligacijų tipus, pirmiausia apibendrinkime kai kurias pagrindines sąvokas, kurias vartojame kalbėdami apie obligacijas:

 • Pagrindinė suma - skolos suma, kurią emitentas prisiėmė ir pagal kurią obligacijų savininkui moka procentus
 • Išpirkimo terminas - išpirkimo data, kuri apibrėžia, kada pagrindinė suma turi būti grąžinta obligacijų savininkui
 • Palūkanų norma - tai palūkanų norma, kurią emitentas moka obligacijų savininkui
 • Pelningumas - rodiklis, matuojantis pelną, kurį investuotojas gaus iš obligacijos. Tai galima apskaičiuoti keliais būdais, tačiau paprasčiausiai - tai yra metinė palūkanų suma, padalyta iš vyraujančios obligacijos rinkos kainos
 • Dabartinė rinkos kaina - kol pasibaigs obligacijos galiojimo terminas, obligacijos kaina gali keistis, nes jomis prekiaujama ir antrinėje rinkoje

Yra glaudus ryšys tarp palūkanų normų ir obligacijų. Kadangi už obligacijas periodiškai sumokama fiksuota suma, jos tampa patrauklesnės, kai sumažėja palūkanų normos, o palūkanų normoms didėjant - mažiau patrauklios. Todėl obligacijų rinkos kainos gali skirtis nuo emisijos kainos ir dažnai naudojamos kaip vidutinės trukmės ar ilgalaikių lūkesčių dėl palūkanų normos rodiklis. Natūralu, kad tam tikros rūšies obligacijos kaina taip pat bus paveikta, jeigu pasikeis emitento kreditingumas (taip pat žr. toliau skyrių apie obligacijų reitingus).

Prekyba obligacijų CFD su „Admiral Markets"

Jeigu jau pakankamai sužinojote ir esate pasiruošę eiti tiesiai į rinkas ir prekiauti, „Admiral Markets" gali jums padėti. Mes siūlome patobulintą „MetaTrader" prekybos platformos versiją, kuri suteikia prekiautojams galimybę išplėsti savo platformą papildomomis funkcijomis, pavyzdžiui, „Mini Trader" įrankiu, kuris leidžia prekiautojams tęsti arba atšaukti sandorius, nepertraukiant savo kasdieninių reikalų. Ši pažangi „MetaTrader" versija yra žinoma kaip „MetaTrader Supreme Edition" ir yra prieinama tiek „MetaTrader 4", tiek „MetaTrader 5". Atsisiųskite ją NEMOKAMAI jau šiandien paspaudę šią nuorodą!

Obligacijos, išbandykite prekybą su MTSE

Obligacijos - jų rūšys

Šiame skyriuje aptarsime keturias skirtingas obligacijų rūšis:

 • Įmonių obligacijos
 • Vyriausybės obligacijos
 • Savivaldybių obligacijos
 • Supranacionalinės obligacijos

Įmonių obligacijos

Įmonės gali pritraukti lėšas, pasinaudodamos dviejų rūšių galimybėmis: pateikdamos į rinką savo akcijas arba savo skolos įsipareigojimus įmonių obligacijų forma. Yra daug priežasčių, kodėl įmonė gali norėti gauti lėšų tokiomis priemonėmis, pavyzdžiui, finansuoti įmonių susijungimus arba įsigijimus, taip pat finansuoti plėtros išlaidas.

Žinoma, kapitalo pritraukimas susijęs ir su tam tikrais kaštais. Minėtu akcijų atveju įmonė atsisako balsavimo teisių ir paprastai dividendų. Skolos atveju įmonė patiria palūkanų sąnaudas. Įmonė gali pateikti skolos įsipareigojimus, turinčius platų terminų diapazoną, tačiau įmonių obligacijos paprastai yra susijusios su įmonių skola, kurios terminas yra mažiausiai vieneri metai. Antrinėje įmonių obligacijų rinkoje dažniausiai atliekami užbiržiniai sandoriai (OTC), nors kai kuriomis įmonių obligacijomis yra prekiaujama biržoje.

Vyriausybės obligacijos

Vyriausybės obligacijos yra valstybės skolos rūšis. Vyriausybės obligacijos paprastai turi vidutinės trukmės arba ilgalaikius terminus, tai gali būti nuo kelių metų iki kelių dešimtmečių. Tai priešinga trumpalaikėms valstybės skolos formoms, pavyzdžiui, iždo vekseliams. Pagrindinių vyriausybių obligacijoms galimi labai likvidūs biržos ateities sandoriai, o tai reiškia, kad šios rūšies obligacijomis labai paprasta prekiauti asmenims.

Pateikiame kelių pagrindinių vyriausybių obligacijų sąrašą:

 • JAV T obligacijos (taip pat žinomos kaip ilgalaikės obligacijos, jų išpirkimo terminas iki 20 iki 30 metų)
 • JAV T vekseliai (vidutinės trukmės JAV skolos, kurių terminas nuo 2 iki 10 metų)
 • JK obligacijos (angl. Gilts) (tai JK vyriausybės skola, gali būti vidutinės trukmės arba ilgalaikės versijos)
 • Vokietijos bund (ilgalaikė Vokietijos skola, kurios terminas nuo 8,5 iki 10,5 metų)
 • Vokietijos schatz (taip pat žinoma kaip trumpalaikis bund, tai yra Vokietijos skola, kurios terminas yra maždaug 2 metai)
 • Vokietijos BOBL (vok. Bundesobligationen) (vidutinės trukmės Vokietijos skola - nuo 4,5 iki 5,5 metų)
 • Italijos vyriausybės obligacijos (taip pat žinomos kaip BTP arba Buoni del Tesoro Poliannuali, gali būti vidutinės trukmės arba ilgalaikės Italijos iždo obligacijos, kurių terminas nuo 3 iki 30 metų).

Nors tokių obligacijų likvidumas ir rizika priklauso nuo atitinkamos vyriausybės, apskritai vyriausybės obligacijos yra likvidžios ir yra laikomos mažos rizikos produktais, ypač tose šalyse, kuriose yra stipri ekonomika, pavyzdžiui, G7 šalių. Nors verta pažymėti, kad visada yra tam tikra rizika.

Pavyzdžiui, Rusijos ekonomika pagal dydį yra dvyliktą ekonomika pasaulyje (2016 m. pagal TVF ir Pasaulio banką), tačiau 1990 m. pabaigoje ji neįvykdė savo vidaus skolos įsipareigojimų ir paskelbė moratoriumą užsienio skolai (tai reiškia, kad šalis atidėjo savo finansinių įsipareigojimų vykdymą), kai šalyje susidarė ekonominė krizė.

Obligacijos

Savivaldybių obligacijos

Savivaldybės obligacijos yra pusiau suvereni obligacijų rūšis. Kaip jau minėjome, Jungtinių Amerikos Valstijų federalinė vyriausybės leidžia obligacijas ir iždo vekselius. Žemiau federalinio lygio - žemesnės valdžios institucijos - taip pat leidžia skolos įsipareigojimus, kad finansuotų savo kapitalo išlaidų programas. Skolos vertybiniai popieriai, išleisti vietos valdžios institucijos arba agentūros, pavyzdžiui, valstijų, miestų, apskričių, net mokyklų ar valstybinių oro uostų, yra vadinami savivaldybių obligacijomis arba municipalinėmis obligacijomis.

Savivaldybių obligacijų rinka yra didelė, vertinama maždaug keliais trilijonais JAV dolerių. JAV šios skolos palūkanos paprastai atleidžiamos nuo federalinio mokesčio ir kartais taip pat gali būti atleistos nuo valstybės mokesčių.

Supranacionalinės obligacijos

Supranacionalinė obligacija yra ilgalaikė skolos forma, kuri viršija vienos šalies ribas. Šios obligacijos yra labai panašios į vyriausybės obligacijas ir paprastai turi aukštą kredito reitingą. Geras viršnacionalinių obligacijų pavyzdys yra Europos investicijų banko, Europos Sąjungos (ES) valstybių narių ilgalaikių skolinimo įstaigų išleistos obligacijos.

Kaip reitinguojamos obligacijos

Kaip jau apibrėžėme, obligacijų turėtojas iš tikrųjų skolina pinigus obligacijų emitentui. Dabar, kai kalbame apie pinigų skolinimą, vienas iš svarbiausių dalykų, kuriuos reikia žinoti, yra tai, kiek patikimas yra skolininkas. Štai čia ir atsiranda obligacijų reitingai. Tokios įmonės, kaip „Moody's" ir „Standard & Poors", teikia kredito reitingavimo paslaugas, kuriomis siekiama padėti investuotojams priimti sprendimą dėl skolos emitento įsipareigojimų įvykdymo.

Didžiausias įvertinimas yra AAA. Obligacijos, kurių reitingas yra BBB arba aukštesnis, yra laikomos tinkamos investavimui, tad daug pirkėjų gali sudominti tokių obligacijų pirkimas. Obligacijos, kurių reitingas yra BB arba žemesnis, laikomos blogos kokybės obligacijomis, turinčiomis investicinių savybių, tačiau palūkanų išmokėjimas gali būti nesklandus, jos paprastai priskiriamos spekuliacinėms obligacijoms, dar vadinamos „junk bond". Tai mažina skolos patrauklumą, tada skolos emitentas yra priverstas nustatyti didesnę palūkanų normą, kad investavimas į obligacijas taptų patrauklesnis ir jis galėtų pritrauktų lėšų.

Prekyba obligacijomis

Kaip jau minėjome, aptardami obligacijų rinkos kainą, obligacijos vertė yra stipriai susieta su palūkanų normomis. Dėl šios priežasties obligacijų ateities sandoriai yra geras prekybos būdas, jeigu turite nuomonę dėl būsimos palūkanų normos dinamikos arba jeigu norite apsidrausti nuo palūkanų normos rizikos. „Admiral Markets" siūlo prekiauti obligacijų ateities sandorių CFD ir 10 metų T obligacijų ateities sandorių CFD. Prekiauti obligacijų ateities sandoriais galite atsisiuntę ir įdiegę MetaTrader 4 ir MetaTrader 5 platformas.

Kaip ir Forex rinkos kainų atveju, obligacijų rinką iš esmės gali veikti ir judinti įvairios ekonomines naujienos. Jeigu jums labai aktualu žinoti, kas veikia finansų rinkas, siūlome jums įrankį, kuris jums tiesiai į rankas pateiks visus reikiamus instrumentus, o jį tiesiog įsigysite kaip prekybos platformos dalį. Paveikslėlyje kaip tik ir pateikiame mūsų ekonomikos kalendoriaus nuotrauką kuri yra MT4SE Mini terminalo funkcijos dalis:

Obligacijos, prekiaukite MetaTrader 4 Supreme Edition

Šaltinis: „MetaTrader 4 Supreme Edition" (MT4SE) platforma

Nesvarbu, kokiomis priemonėmis norėtumėte prekiauti, tai gali būti prekyba obligacijomis, akcijomis, arba Forex valiutų poromis, yra puikus būdas išbandyti tokią prekybą saugioje aplinkoje. Mūsų demonstracinėje prekybos sąskaitoje galite prekiauti įvairiais produktais, naudodami virtualias lėšas, pavyzdžiui, Forex valiutų poromis, žaliavų CFD, akcijomis, ETF ir dar daugiau. Demonstracinėje prekybos sąskaitoje rizika yra nulinė, o prekiauti šioje sąskaitoje galite tiek, kiek norite, kol būsite pakankamai užtikrinti dėl savo prekybos strategijos ir pasiruošę pereiti prie realios prekybos sąskaitos.

Mes nuoširdžiai tikimės, kad pasinaudosite ir šia įvadine informacija apie įvairių rūšių obligacijas, jeigu jus domina investicijos į obligacijas. Mūsų NEMOKAMA demo prekybos sąskaita leidžia prekiautojams pasinaudoti realiu laiku pateikiamais rinkos duomenimis ir prekybos įžvalgomis, nerizikuojant savo kapitalu. Tai geriausia vieta pradedantiesiems prekiautojams ir netgi jau pažengusiems prekybininkams praktikuoti prekybą ir plėtoti savo strategijas. Norėdami atidaryti nemokamą demo sąskaitą, spauskite šią reklamą!

Obligacijos, išbandykite demo sąskaitoje

Kiti naudingi straipsniai

Apie Admiral Markets

Admiral Markets – brokeris, kurio veiklą reguliuoja atitinkamos institucijos, suteikia galimybę naudotis populiariausiomis pasaulyje prekybos platformomis ir prekiauti susitarimais dėl kainų skirtumo (CFD), akcijomis bei biržoje prekiaujamais fondais (ETF).

Šis turinys nėra ir neturėtų būti suprantamas kaip patarimas, rekomendacija, pasiūlymas ar skatinimas sudaryti sandorį dėl kokio nors finansinio instrumento. Atkreipkite dėmesį, kad ši analizė nėra tikslus dabartinės ar būsimos veiklos rodiklis ir kad rinkos sąlygos laikui bėgant gali keistis. Prieš priimdami sprendimą investuoti, kreipkitės į nepriklausomą finansų patarėją, kad įsitikintumėte, jog suprantate susijusią riziką.