Kad Jūsų patirtis naršant mūsų svetainėje būtų pati geriausia, mes naudojame slapukus. Toliau naršydami šioje svetainėje duodate sutikimą dėl slapukų naudojimo. Daugiau informacijos bei tai, kaip galite pakeisti savo nuostatas, rasite mūsų Privatumo politikoje.
Daugiau informacijos Sutinku
79% proc. mažmeninių sąskaitų prarandami pinigai, prekiaujant CFD su šiuo teikėju. CFD yra sudėtingi instrumentai, dėl kurių kyla didelė rizika greitai prarasti pinigus taikant finansinį svertą. 79% neprofesionaliųjų investuotojų sąskaitų prarandami pinigai prekiaujant CFD su šiuo teikėju. Turėtumėte pagalvoti, ar suprantate, kaip veikia CFD ir ar galite sau leisti prisiimti didelę riziką prarasti savo pinigus. expand_more

Kaip pradėti prekybą žaliavomis

Skaitymo trukmė: 13 min.

Šiame straipsnyje jūs sužinosite: kas yra žaliavos, kokios yra žaliavų rinkos, apie prekybą žaliavomis, kaip investuoti į žaliavas, kaip jau šiandien pradėti prekiauti žaliavų CFD, prekybos žaliavų CFD privalumus, kas verčia judėti žaliavų kainas, kaip be rizikos išmokti prekiauti žaliavomis ir dar daugiau!

Kaip pradėti prekybą žaliavomis

Ar žinojote, kad prekyba žaliavomis prasidėjo dar antikos laikų civilizacijose? Jau 4500 ir 4000 metų prieš mūsų erą Šumere (kuris buvo šiuolaikinio Irako teritorijoje) gyvavo žaliavų rinka ir prekyba žaliavomis. Prekiaudami vietos gyventojai naudojo molio žetonus kaip ožkų mainų priemonę. O XVII a. Japonijoje ryžių prekiautojai norintiems pirkti jų ryžius juos parduodavo už „ryžių bilietus" (tai veikė panašiai kaip molio žetonai). Tačiau iš tiesų pasaulinė žaliavų rinka ir pati prekyba žaliavomis prasidėjo, kai 1848 m. buvo įsteigta Čikagos prekybos valdyba. Dabar žaliavų rinka - tai viena populiariausių rinkų rūšių, kurioje prekiauja tiek įvairūs prekiautojai, tiek institucijos ir, žinoma, spekuliantai.

Prekyba žaliavomis - kas yra žaliavos?

Prieš analizuodami žaliavų struktūrą, pirmiausia išsiaiškinkime, kas yra žaliavos ir ką tai reiškia. Žaliavos - paprasčiausiai tai pagrindinė prekė arba neapdirbta medžiaga, kuria prekiaujama rinkoje. Atskiros žaliavos paprastai yra sudėtingesnių prekių arba paslaugų kūrimo elementai. Pavyzdžiui, cukrus ir kakava yra žaliavos, iš kurių gaminamas šokoladas.

Tačiau tai, kas iš tiesų atskiria žaliavas nuo kitų prekių, yra tai, kad jomis trapusavyje keičiamasi ir kad jos yra standartizuotos. Tai reiškia, kad nesvarbu, kur ir kas pagamino žaliavą, du lygiaverčiai žaliavos vienetai turi būti daugiau ar mažiau vienodos kokybės ir kainos.

Taigi, kokios skirtingų rūšių žaliavos naudojamos prekyboje? Apskritai, žaliavos gali būti išgaunamos, užauginamos arba pagaminamos. Iš tikrųjų, keletą jų jūs naudojate, pavyzdžiui, per savo pusryčius. Tai tokios pagrindinės žaliavų rūšys kaip cukrus, kakava ar kava. Suprantama, kad žaliavų rinkoje visokių prekių yra daug daugiau, tad aptarkime keturias pagrindines žaliavas apibrėžiančias kategorijas:

4 žaliavų rinkos kategorijos ir prekyba žaliavomis

Prekiaujant žaliavomis, apibrėžiamos keturios pagrindinės žaliavų kategorijos, kurios atitinka žaliavų rinką ir atitinkamai kurioms priskiriamos atskiros žaliavos:

  • Žemės ūkio žaliavos: apima žaliavines prekes, pavyzdžiui, cukrų, medvilnę, kavos pupeles ir kt.
  • Energijos žaliavos: tai yra naftos produktai, pavyzdžiui, nafta ir dujos.
  • Metalo žaliavos: tai taurieji metalai, pavyzdžiui, auksas, sidabras ir platina, bet taip pat ir netaurieji metalai, pavyzdžiui, varis.
  • Gyvulininkystės prekės: tai gyvi galvijai ir naminiai gyvuliai, taip pat mėsa.

Čia išvardijome tik labai nedaug prekių, atitinkančių keturias pagrindines žaliavų rinkos kategorijas. Prieš pradedant aiškintis, kaip mokytis prekiauti žaliavomis ir kaip prekiauti žaliavomis, svarbu suprasti, kad dauguma prekiautojų ir investuotojų domisi ir užsiima tik labiausiai prekiaujamomis žaliavomis ir jų prekyba arba, kitaip sakant, prekiautojus visuomet domina tik tai, kas yra likvidžiausia finansų rinkose.

Taigi, kaip galite įsivaizduoti, kai kuriomis žaliavomis prekiaujama aktyviau nei kitomis. Pavyzdžiui, galvijų pašarų rinka apima tik ūkininkus ir atitinkamų akcijų įmones, taip kad didelio prekybinio aktyvumo šiuo atveju nesukuriama ir neverta tikėtis. Iš tikrųjų, remiantis Čikagos žaliavų biržos duomenimis, 2018 m. lapkričio mėn. bendra galvijų pašarų prekybos apimtis buvo tik 1365. Šis skaičius nurodo, kiek sutarčių, susijusių su teise pirkti arba parduoti galvijų pašarus, buvo nupirkta ir parduota.

Tačiau tokia rinka, kaip naftos, apima valstybines gavybos įmones, vyriausybės remiamas gavybos įmones, paslaugas teikiančias įmones, pavyzdžiui, BP ar „Shell", oro linijų bendroves, kurios aktyviai perka ir parduoda naftą, kad išlaikytų savo kuro atsargas, ir, žinoma, spekuliantus. Pasak Čikagos žaliavų biržos, bendras žalios naftos sandorių skaičius 2018 m. gruodžio mėn. sudarė 866 628 - tai didžiulis skirtumas, lyginant su galvijų pašarais.

O prekiaudami su „Admiral Markets", jūs gausite CFD prieigą ir galėsite prekiauti šešiolika pagrindinių žaliavų, kuriomis prekiaujama žaliavų rinkose. Pateikiame šių žaliavų CFD sąrašą:

Žemės ūkio prekės

Energijos prekės

Metalo prekės

Taigi, turime žaliavų, kurias galite prekiauti CFD, sąrašą, kaip pradėti investuoti į žaliavas? Pažiūrėkime:

Prekyba žaliavomis - investavimas į žaliavas

Jeigu kalbame, kas yra investicijos į žaliavas, tai vienas iš būdų, kaip investuoti į žaliavas, tiesiogiai susisiekti su žaliavų šaltiniu ir nupirkti reikiamas prekes. Laikui bėgant, jeigu žaliavų kainos pakils, galite eiti į rinką ir rasti, kas iš jūsų tą žaliavą nupirks, ir, galima tikėtis, uždirbti iš kainų skirtumo. Žinoma, ar iš tai tikrųjų įmanoma, kad jūs tiesiogiai susisiektumėte su naftos arba cukraus gamintoju ir iš jo pirktumėte prekes? Tada jūs taip pat turėtumėte surasti pirkėją savo prekėms. Oi, ir nepamirškime dar to, kad turėsite saugoti ir sandėliuoti savo žaliavas, nes tai juk fizinės prekės!

Cukraus gamintojai parduoda tik 112 000 svarų. Tai apie aštuonis su puse karto daugiau nei sveria dramblys. Ar turėtumėte kur tokį didelį kiekį laikyti? Tai gana mažai tikėtina! Be to, nepamirškime, kad kainų svyravimas žaliavų rinkoje yra didesnis nei akcijų ar obligacijų, nes kainą veikia įvairiausi pasiūlos ir paklausos dalykai (ką mes išsamiau aptarsime toliau).

Prieš aptardami tai, kuo labiausiai yra veikiamos žaliavu kainos biržoje, išsiaiškinkime, ar yra kitas būdas investuoti į žaliavas? Taip, galima investuoti ir kitaip. Vienas tokių būdų - prekiauti žaliavomis per brokerį. Taigi, pažiūrėkime, kaip prekiauti žaliavomis per brokerį, ir kodėl šis būdas yra populiaresnis.

Kas yra šiuolaikinė prekyba žaliavomis

Nuo tų dienų, kai buvo naudojami molio žetonai, prekyba žaliavomis smarkiai pasikeitė. Institucijos ir investuotojai prekybai žaliavomis naudojo įvairiausias prekes. Pavyzdžiui, žaliavų ateities sandoriai leidžia prekiautojams pasinaudoti žaliavų kainų svyravimu, fiziškai neįgyjant produkto per tarpininką.

Iš esmės prekiautojas prekiauja susitarimais dėl būsimo prekių pristatymo. Pražioje, sudarydamas sutartį, prekiautojas sumoka. Jeigu žaliavos kaina nuo pirkimo datos iki sutarties galiojimo pabaigos padidėja, prekiautojas uždirba pelno. Jeigu kaina nukrenta - prekiautojas praras pinigus.

Tačiau netgi ši prekybos rūšis gali būti labai sudėtinga. Skirtingose ateities sandorių rinkose yra skirtingos pristatymo datos, o pirkimų dydis taip pat skiriasi. Štai kodėl dauguma prekiaujančių žaliavomis renkasi CFD prekybą per tarpininką - brokerį.

CFD prekyba žaliavomis

CFD (arba susitarimas dėl kainų skirtumo) leidžia prekiautojui spekuliuoti rinkos kainų kilimu ir kritimu, net neturint realaus produkto - šiuo atveju žaliavos. CFD pradžia buvo 1990 metų pradžioje Londone, juos pradėjo naudoti du „UBS Warburg" investavimo bankininkai. Iš esmės, CFD yra sutartis tarp dviejų šalių - prekiautojo ir brokerio. Pasibaigus sutarčiai, abi šalys pasikeičia skirtumu tarp prekės kainos sutarties sudarymo metu ir prekės kainos sutarties pabaigoje.

Paprastai prekiautojas moka skirtumą tarp prekės, kuria jis prekiauja, pradinės ir galutinės kainos. Vienintelė priežastis, dėl kurios prekiaujama CFD, - tai labai paprastas sandorių sudarymas ir užbaigimas, lyginant su kitais prekybos mechanizmais. Tai nereiškia, kad tokia prekyba yra labai lengva, bet ji turi tam tikrų privalumų, pavyzdžiui:

  • Svertas - mažmeninių sąskaitų prekiautojas gali prekiauti pozicijomis dvidešimt kartų didesnėmis už jo balansą. Profesionalus prekiautojas gali prekiauti penkis šimtus kartų didesnėmis pozicijomis nei jo balansas.
  • 24h/5d - prekiautojai gali prekiauti dvidešimt keturias valandas per parą ir penkias dienas per savaitę įvairiomis žaliavomis visame pasaulyje.
  • Nulinis komisinis mokestis - prekiautojai gali prekiauti su nuliniu komisiniu mokesčiu, o pradėti prekybą gali tik su 200 eurų savo sąskaitoje.
  • Pelnas tiek rinkai kylant, tiek krentant - žinoma, jeigu tik pagaunate teisingą kryptį! Priešingu atveju galite patirti nuostolių.

Tačiau prekiaujant CFD su „Admiral Markets" yra dar daugiau privalumų, pavyzdžiui:

Tinkama prekybos platforma ir patikimas brokeris yra labai svarbūs prekybos aspektai. „Admiral Markets" - tai apdovanojimų pelnęs brokeris, kuris siūlo galimybę prekiauti Forex rinkoje, prekiauti CFD priemonėmis, investuoti į akcijas bei ETF ir dar daugiau. Visa tai įmanoma su naujausia prekybos platforma - „MetaTrader". „Admiral Markets" siūlo „MetaTrader 4" ir „MetaTrader 5" bei patobulintą platformos versiją, žinomą kaip „MetaTrader Supreme Edition" - MTSE.

Naudodamiesi MTSE, profesionalūs prekiautojai gali padidinti savo prekybos galimybes, pasiekdami naujausius realiu laiku pateikiamus rinkos duomenis, profesionalių prekybos ekspertų įžvalgas ir daugybę papildomų funkcijų, pavyzdžiui, ypač patogią „Mini Trader" funkciją, leidžiančią prekiautojams pirkti arba parduoti nedideliame lange, neprisijungus prie prekybos platformos, kai tik jie nori atlikti kažkokius pakeitimus. Norėdami atsisiųsti „MetaTrader Supreme Edition" NEMOKAMAI, spauskite šią reklamą!

Prekyba zaliavomis su MTSE

Tačiau, prekiaujant žaliavomis, ypač svarbu suprasti, kas veikia žaliavų kainas ir kaip tuo galima pasinaudoti prekyboje, tad, išsiaiškinkime:

Prekyba žaliavomis - žaliavų kainos

Suprantama, kad žaliavų kainos pasauluje svyruoja. Kiekviena žaliavos rūšis yra unikali, tad kiekvienu atveju bus unikalūs ir veiksniai, dėl kurių keičiasi žaliavų kainos. Dideli žaliavų kainų svyravimai gali susiformuoti, kai iškyla grėsmė, kad tam tikros žaliavos pritrūks, arba susidaro jos perviršis. Apskritai didžiausią poveikį visoms žaliavoms daro pasiūlos ir paklausos pokyčiai.

Tiekimas

Žaliavų tiekimui gali turėti įtakos daugybė veiksnių, tokių kaip vyriausybės įsikišimas, orai, kariniai veiksmai ir pan. Pavyzdžiui, 2018 m. rugpjūčio 6 d. JAV prezidentas Donaldas Trumpas pakartotinai nustatė ekonomines sankcijas Iranui. Tai reiškė, kad Irano nafta - rezervas, užimantis ketvirtą vietą pasaulyje pagal dydį - buvo apribotas.

Rezultatas? Į rinką pateikta mažiau naftos. Tačiau, kadangi paklausa nepasikeitė, institucijos ir įmonės puolė pirkti bet kokią galimą naftą. Toks „trūkumas" paprastai lemia kainų padidėjimą. Toliau pateiktame grafike matome, kad kitą dieną, 2018 m. rugpjūčio 7 d., rinka šoko aukštyn

Prekyba žaliavomis, WTI

Šaltinis: „Admiral Markets MT5 Supreme Edition", WTI 2018 m. rugpjūčio 6 d.-2019 m. liepos 1 d. dieninis grafikas. 2019 m. liepos 1 d. duomenys. Atkreipkite dėmesį, kad praeities rezultatai nėra patikimas būsimų rezultatų rodiklis.

Kalbant apie prekybą žaliavomis, reikia prisiminti, kad energijos prekių pasiūlą labiausiai veikia vyriausybės politika (pavyzdžiui, įvairios ekonominės sankcijos) ir įtampa Artimuosiuose Rytuose, nes Saudo Arabija sutelktas penktadalis žinomų pasaulio naftos atsargų.

Poveikį žemės ūkio prekių pasiūlai labiausiai veikia netipiški orų modeliai, pavyzdžiui, ekstremalūs lietūs arba sausros. Taip yra todėl, kad dauguma šių žaliavų, pavyzdžiui, kakava, kava ar apelsinų sultys, yra gaunamos, užauginus derlių, o augalams užauginti reikia tinkamų oro sąlygų.

Paklausa

Žaliavų paklausą gali įtakoti daugybė veiksnių, tokių kaip vartotojų įpročių pokyčiai ar ekonomikos situacija. Pavyzdžiui, paskutiniu laikotarpiu labai pasikeitė daugelio žmonių įpročiai, susiję su cukraus vartojimu - žmonės stengiasi suvartoti kuo mažiau cukraus. Jeigu tai daugumos žmonių įprotis, tada atitinkamai sumažėja ir paklausa. Toliau pateiktame grafike matome cukraus kainas per ilgesnį laiką:

Prekyba žaliavomis, baltasis cukrus

Šaltinis: „Admiral Markets MT5 Supreme Edition", baltasis cukrus, 2002 m. sausio 1 d.-2019 m. liepos 1 d. mėnesinis grafikas. 2019 m. liepos 1 d. duomenys. Atkreipkite dėmesį, kad praeities rezultatai nėra patikimas būsimų rezultatų rodiklis.

Geltonas stačiakampis šiame grafike rodo, kad nuo 2010 m. cukraus kainos smarkiai sumažėjo. Tačiau, 2015 m. rugsėjo mėn.-2016 m. rugsėjo mėn. kainos buvo pakilę dėl gresiančio pasaulinio trūkumo. Tiesą sakant, tai buvo dėl tiekimo sutrikimo Brazilijos cukranendrių pasėliuose (Brazilija - didžiausias pasaulyje gamintojas), bet tai prisidėjo prie cukraus deficito ir taip sukėlė kainas.

Vis dėlto šiuo konkrečiu atveju, nors dėl oro sąlygų pasikeitimo per tą laiką cukraus kainos pakilo, atsirado paklausos problema, o tai kainas vėl nustūmė žemyn. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl prekyba žaliavų CFD šiame „cukraus" scenarijuje galėjo būti naudinga. Prekiaudami žaliavų CFD, jūs galite gauti pelną kai rinka mažėja, o taip pat ir kai rinka didėja, su sąlyga, kad pasirinksite teisingą kryptį.

Taigi, dabar jūs šiek tiek daugiau žinote apie veiksnius, kurie lemia žaliavų kainas, o taip pat apie populiarią žaliavų prekybos priemonę, tad kaip galite be rizikos pradėti prekiauti žaliavomis jau šiandien? Pažiūrėkime!

Kaip be rizikos išmokti prekybos žaliavomis

Ankstesniame skyriuje aptarėme žaliavų kainas lemiančius veiksnius. Tačiau, jeigu jūs nesate visą darbo dieną kartu su savo analitikų komanda dirbantis prekiautojas, jums gali būti sunku sekti orų prognozes ir vyriausybių politiką. Štai kodėl daugelis prekiautojų taip pat naudoja techninę analizę, kuri palengvina prekybos sprendimų priėmimą ir padeda tobulinti prekybos idėjas demo prekybos sąskaitoje. Taigi, kas yra techninė žaliavų rinkos analizė? Tai paprasčiausiai konkrečių žaliavų kainų grafikų modelių ir indikatorių nagrinėjimas, kad būtų galima išsiaiškinti konkrečios rinkos ateities kryptį.

Pavyzdžiui, viena iš populiariausių tarp prekiautojų naudojamų priemonių yra slankieji vidurkiai, nes jie padeda nustatyti bendrą rinkos kryptį arba tendenciją. Iš esmės jie naudoja vartotojo nustatytą ankstesnių uždarymo kainų skaičių, kad apskaičiuotų „vidutinę" rinkos kainą. Tada apskaičiuotas slankusis vidurkis nubrėžiamas grafike, kad prekiautojas istoriškai matytų vidutinę kainų tendenciją.

Prekyba žaliavomis, NGAS

Šaltinis: „Admiral Markets MT5 Supreme Edition", NGAS 2018 m. kovo 2 d.-2019 m. liepos 1 d. dieninis grafikas. 2019 m. liepos 1 d. duomenys. Atkreipkite dėmesį, kad praeities rezultatai nėra patikimas būsimų rezultatų rodiklis.

Aukščiau pateiktame grafike raudona slankiojo vidurkio linija rodo paskutinių penkiasdešimties barų kainų vidurkį. O žalia linija rodo paskutinių šimto barų kainų vidurkį. Galima pastebėti, kad kai kainų barai yra žemiau nei penkiasdešimties periodų slankusis vidurkis, o taip pat žemiau nei šimto periodų slankusis vidurkis, kainos linkusios sparčiai žemėti. Taip dažniausiai pasitaiko daugelyje rinkų, demonstruojančių panašų kainų elgesį. Atkreipiame jūsų dėmesį, kad slankusis vidurkis - tai tik viena nemokamo indikatoriaus rūšis, kurį galima naudoti „Admiral Markets" MT5 platformoje.

Šiuo atveju galime pasakyti, kad pardavėjai kontroliuoja šios žaliavos rinką. Žiūrėdami į grafiką, jūs nežinote pagrindinės priežasties, dėl kurios kaino krenta. Tačiau naudojant ir kitus techninės analizės įrankius, galite nustatyti bendrą tikimybe ir ja pasinaudoti. Pavyzdžiui, galite naudoti kainų judėjimo modelius, kurie padeda analizuoti pirkėjų ir pardavėjų elgesį žaliavų rinkoje, suteikdami užuominų apie tai, kas gali nutikti ateityje.

Prekyba žaliavomis, NGAS dieninis grafikas

Šaltinis: „Admiral Markets MT5 Supreme Edition", NGAS 2018 m. spalio 16 d.-2019 m. liepos 1 d. dieninis grafikas. 2019 m. liepos 1 d. duomenys. Atkreipkite dėmesį, kad praeities rezultatai nėra patikimas būsimų rezultatų rodiklis.

Aukščiau pateiktame pavyzdyje geltoni stačiakampiai išryškina kainų judėjimo modelius, kuriuos plačiai naudoja prekiautojai. Šiame pavyzdyje matome, kad pirkėjai bando stumti žaliavos rinką aukštyn, bet tada leidžia pardavėjams įsitraukti į šios žaliavos prekybą ir kontroliuoti jos rinką, nustumiant ją atgal, žemyn, atsižvelgiant į bendrą tendenciją, vyraujančią rinkoje. Kai kurie judėjimai nusileidžia tik kelioms dienoms, o kai kurie trunka ir kelias savaites.

Prekiaudami demo sąskaitoje, galite praktiškai išbandyti šiuos kainų judėjimo modelius ir įvairius techninės analizės įrankius, kol rasite jums tinkamiausius. Žinoma, tinkamas būdas - nereiškia, kad jūs visada 100 % laimėsite. Nuostolingi sandoriai taip pat yra šio rinkos žaidimo dalis. Štai kodėl pradėkite prekiauti žaliavomis be rizikos demo sąskaitoje, tai taip pat padės jums sukurti tinkamą požiūrį į prekybą.

Prekyba žaliavomis su „Admiral Markets"

Kai jau esate pasiruošę prekiauti realiose rinkose, tuomet jums reikalinga reali prekybos sąskaita. „Admiral Markets" siūlo profesionaliems prekiautojams galimybę prekiauti daugiau kaip 80 valiutų ir suteikia prieigą prie įvairių pagrindinių Forex valiutų porų, taip pat nepagrindinių Forex valiutų porų bei egzotinių valiutų porų. Jeigu norite atidaryti realią prekybos sąskaitą, spauskite šią reklamą!

Prekyba zaliavomis su Admiral Markets

Kiti naudingi straipsniai

Apie Admiral Markets

Admiral Markets – brokeris, kurio veiklą reguliuoja atitinkamos institucijos, suteikia galimybę naudotis populiariausiomis pasaulyje prekybos platformomis ir prekiauti susitarimais dėl kainų skirtumo (CFD), akcijomis bei biržoje prekiaujamais fondais (ETF).

Šis turinys nėra ir neturėtų būti suprantamas kaip patarimas, rekomendacija, pasiūlymas ar skatinimas sudaryti sandorį dėl kokio nors finansinio instrumento. Atkreipkite dėmesį, kad ši analizė nėra tikslus dabartinės ar būsimos veiklos rodiklis ir kad rinkos sąlygos laikui bėgant gali keistis. Prieš priimdami sprendimą investuoti, kreipkitės į nepriklausomą finansų patarėją, kad įsitikintumėte, jog suprantate susijusią riziką.